Ana Sayfa Sağlıklı Yaşam Hangi Tarafa Yatmak Daha Sağlıklı? Doğru Tarafa Yatmanın Vücudunuz İçin 6 İnanılmaz Faydası

Hangi Tarafa Yatmak Daha Sağlıklı? Doğru Tarafa Yatmanın Vücudunuz İçin 6 İnanılmaz Faydası

0
Hangi Tarafa Yatmak Daha Sağlıklı? Doğru Tarafa Yatmanın Vücudunuz İçin 6 İnanılmaz Faydası

Günlük aktivitelerimiz; enerjimiz için yeterli ve sağlıklı uyku oldukça önemli. Bu yüzden, uyku yatış stilimiz gün içerisindeki enerjimizi, aktivitelerimizi ve sağlığımızı oldukça fazla etkiliyor. Hangi tarafa yatmak daha sağlıklı? diyorsanız; cevap sol tarafınız. İşte sol tarafınıza yatarsanız, elde edeceğiniz 6 potansiyel fayda.

1. Sol tarafa yatmak; lenfatik sistemin işlevini geliştiriyor.

Lenfatik sistem, vücudumuzdaki toksinleri ve atıkları uzaklaştırmada hayati bir rol oynamaktadır. Uzmanlar, toraks adı verilen lenfatik sistemin en büyük lenf damarının sol tarafımızda olduğunu söylüyor. Bu nedenle sol tarafa yatmak, vücudumuzun atık maddeleri daha etkin bir şekilde işleyebilmesine yardımcı oluyor. Lenfatik sistem ayrıca yağların, proteinlerin ve diğer önemli maddelerin vücuda taşınmasında hayati bir rol oynuyor. Bu şekilde hücrelerimiz bu maddeleri daha hızlı bir şekilde alabiliyor.

2. Sol tarafa yatmak; dalağın işini daha iyi yapmasını sağlıyor.

Dalak, lenfatik sistemin en büyük organıdır ve vücudumuzun sol tarafında bulunur. Sol tarafımıza yattığımız zaman dalak daha verimli çalışır. Bunun ana nedeni yer çekimidir. Bu yöne yatmak, dalağın kan akışını hızlandırır ve atıkları daha çabuk filtrelemesine yardımcı olur.

3. Sol tarafa yatmak; vücuttaki atıkların uygun şekilde giderilmesine yardımcı oluyor.

İnce bağırsak ve kalın bağırsak arasındaki bağlantı, ileoçekal valf adı verilen bölgede yani vücudumuzun sol tarafında bulunur. Sol tarafımıza yattığımızda, yerçekimi ile atıkların ince bağırsaktan kalın bağırsağa geçişi kolaylaşır. Bu da vücuttaki atıkların daha çabuk ortadan kaldırılmasını sağlar.

4. Sol tarafa yatmak; mide ekşimesinin azalmasına yardımcı olabilir.

Sık sık mide ekşimesi sıkıntısı çekiyorsanız, sol tarafınıza yatmanız daha iyi bir fikir olabilir. Bu pozisyonda mideniz, sindirim sisteminin bir parçası olan özofagusunuzu kalp deliğinin açılış ve kapanışında görev alan kalp sfinkterinin altında bulacaktır. Böylece sol tarafa yatmak, mide içeriğinin özofagusa geri gelmesini önler.

5. Sol tarafa yatmak; karaciğeri aşırı yüklemeden kurtarır.

Karaciğer vücudun sağ tarafında olduğu için, sağ tarafa yatmak bu organda zorlama meydana getirebilir. Bununla birlikte sol tarafa yatmak, toksinlerin ve diğer zararları maddelerin karaciğerinizi zorlamasında büyük engeldir.

6. Sol tarafa yatmak; kalbiniz için iyidir.

Kalbin sol tarafı akciğerlerden kan alır ve vücuda pompalar. Bu nedenle, sol tarafa yatmanız, kalbinizin işini kolaylıkla ve etkili bir şekilde yapmasına yardımcı olur. Sol tarafımıza yattığımızda, yerçekimi ile dolaşım sisteminin, aortların, alt vena kavanın işlevini büyük ölçüde kolaylaştırır. Bu damar, alt vücuda oksijensiz kanı taşır ve omurganızın sağ tarafında bulunur.

Yararlanılan Kaynak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz