Ana Sayfa O Kadın Zorlu Hikayesiyle Tanıdığımız Ayşe Tükrükçü’den Türkiye’nin İlk Evsizler Lokantası

Zorlu Hikayesiyle Tanıdığımız Ayşe Tükrükçü’den Türkiye’nin İlk Evsizler Lokantası

0
Zorlu Hikayesiyle Tanıdığımız Ayşe Tükrükçü’den Türkiye’nin İlk Evsizler Lokantası

Daha önce sizlere, Ayşe Tükrükçü’nün hikayesinden ve onun ismini duymamıza neden olan anlamlı projesinden bahsetmiştik. Hatırlamayanlar için:

Hayatsız Kadın Ayşe Tükrükçü’den Evsizler İçin Anlamlı Proje: Hayata Sarıl Lokantası

Bu yazımızda aslında umut ve gerçek olmasını ümit ettiğimiz bir hayal vardı. Evsizlerin istedikleri zaman girip yemek yiyebileceği bir lokanta: Hayata Sarıl Lokantası. İşte o hayal, sonunda gerçek oldu!

Türkiye’nin ilk evsizler lokantası, projenin kurucusu Ayşe Tükrükçü sayesinde nihayet hayata geçti!

Bu anlamlı lokantanın çalışanları, mesleki eğitim verilerek istihdam edilmiş eski evsizler ve ihtiyaç sahiplerinden oluşuyor. Siz de gündüz saatlerinde burada yemek yiyerek, onlara destek verebiliyorsunuz.

Akşamları ise evsizlere herhangi bir ücret talep etmeden yemek veriliyor. Çünkü Hayata Sarıl Lokantası, ötekileştirilmiş tüm insanları aynı anda kucaklamayı hedefliyor.

Peki, Hayata Sarıl Lokantası fikri nasıl doğdu? Zorlu bir hayat hikayesine sahip olan Ayşe Tükrükçü, yaklaşık 2,5 yıl önce katıldığı bir konferansta “Evsizlere yemek verecek, onları ve genelevden çıkmak isteyenleri çalıştıracak bir lokanta açacağım. Var mısınız desteğe?” dedi.

Ardından da aldığı ilk maddi destekle Hayata Sarıl Derneği’ni kurdu. Tam 2,5 yıl mücadele etti, hayalinden vazgeçmedi. Ve sonunda emekleri sonuç verdi!

Öteki olmanın, evsiz kalmanın ne demek olduğunu çok iyi bilen bir kadın, şimdi başkalarının hayatlarını aydınlatıyor! Bu güzel insanı gönülden takdir ediyor, bizlere hatırlattığı bu insani duygular için çok teşekkür ediyoruz!

Merak edenler için Hayata Sarıl Lokantası’nın adresi:

Kurabiye sokak, No:3/1, Beyoğlu, İstanbul

İyilik, paylaştıkça çoğalır. Listemizi beğenmeyi ve daha çok insana ulaşması için paylaşmayı unutmayın! ❤

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz