Dünyanın Farklı Yerlerinden Görenleri Kendisine Hayran Bırakan 14 Modern Bina

İnanılmaz çizgileriyle, hayal gücünün sınırlarını zorlayan mimari başyapıtlar… İşte dünyanın farklı yerlerinde bulunan en ilginç tasarıma sahip binalar.

1. The Lotus Building // Wujin, Çin

Çin‘in Wujin kentinde yer alan ve gölde açan bir çiçeğe benzeyen ‘The Lotus Building’ aşırı derecede güzel bir bina. Bina formunu çiçek açan lotus çiçeğinden alıyor. Mimarın fikri her mevsimde ve her havada muhteşem bir görsellik oluşmasını sağlıyor. Şu anda bina şehir planlama bürosunun bölümlerine ev sahipliği yapıyor.

2. Alplerde inanılmaz bir otel!

Bu tasarım halen bir fikir aşamasındadır. Alpler’de inşa edilmesi düşünülen bu otelin tasarımcısı ise Andrii Rozhko‘dur. Buna göre otel engebeli bir uçurumda yer alacak ve muhteşem bir cam dış cepheye sahip olacak. İnşallah yapılır, ne diyelim! 🙂

3. Lotus Tapınağı // Bahapur, Hindistan

Lotus çiçeği formatındaki bir başka yapı Hindistan Bahapur‘da yer alan Lotus Tapınağı‘dır. Tapınağın kapıları farklı dinlerden olan insanlara da açıktır. Tapınakta bulunan 9 kapı tüm dinlerin birliğini simgeler ve kapı yolları orta salonda buluşur.

4. Kübik Evler // Rotterdam, Hollanda

Rotterdam Overblaak Caddesi‘nde 40 yapıdan oluşan kübik evlerin tasarımı bi’ hayli ilginç. Sanki dünya baş aşağı dönmüş ve bu şekilde tasarlanmış bir havaları var. Piet Blom tarafından inşa edilen bu evlerin duvar ve pencereleri ise 45 derecelik açıyla inşa edilmiş.

5. Atomium // Brüksel, Belçika

Atomium‘u görenler sadece büyük bir heykel olduğunu düşünebilir fakat o tam donanımlı bir binadır. Borulardan geçerek bir restorana veya bir müzeye gidebilirsiniz.

6. City Of Arts and Sciences // Valensiya, İspanya

Modern mimarinin en göze çarpan örneklerinden biri olan City Of Arts and Sciences bir parkın ortasında ve suyun hemen üzerinde bulunur. Fütüristik ve fantastik yapısı bir canavarın iskeletini anımsatır. 5 binadan oluşan bu yapı; plaza, IMAX, park, bilim müzesi ve oşinografik parktan oluşur.

7. Haydar Aliyev Merkezi // Bakü, Azerbaycan

Haydar Aliyev Center, Bakü’nün en bilindik ve en ilginç yapısıdır. 31 Mart 2016’da hayata gözlerini yuman Zaha Hadid tarafından yapılmıştır. Bina akışkan bir şekle sahiptir. Binada sergi salonları ve ofisler bulunmaktadır.

8. Emporia Alışveriş Merkezi // Malmö, İsveç

İskandinavya’nın en büyük alışveriş merkezi olan Emporia, bükülmüş camları ile birlikte düşen bir binaya benzer. Ziyaretçiler renkli yürüyen merdivenleri ve oturma bankları yerine yapılan salıncakları görebilirler.

9. La Muralla Roja // Calpe, İspanya

İspanya‘nın güneyinde herkesin yaşamaktan büyük keyif alabileceği bir konut projesi var. İsmi ‘La Muralla Roja’ yani ‘Kırmızı Duvar’. Bu proje Arap ve Akdeniz popüler mimarisine açık bir gönderme yapar. Binanın içinde bolca kırmızı, mor ve mavi renklere rastlanır.

10. ArtScience Müzesi // Singapur

ArtScience Müzesi, Singapur’un en turistik yerlerinden bir tanesidir. Şekli avuç içini ve lotus çiçeğini anımsatır.

11. Capital Gate // Abu Dabi, Birleşik Arap Emirlikleri

158 metre uzunluğa ve 35 kata sahip olan şehrin en uzun binalarından bir tanesi Capital Gate , Guiness Rekolar Kitabı‘na göre ‘dünyanın en uzun eğimli insan yapısı’ olarak geçiyor. Kulenin eğimi tam olarak 18 derece. Pisa Kulesi’nin eğiminin 4 derece olduğunu düşününce, bu oldukça büyük bir rakam.

12. Markthal // Rotterdam, Hollanda

Belki de dünyanın en güzel Market Hall‘u olan Markthal‘ün açılışına Hollanda Kraliçesi bile gelmiş. Bina bir kemer içine oturtulmuş gibi duruyor. Binanın içi ise Arno Coenen tarafından sanat eserleri ile süslenmiş.

13. Guggenheim Müzesi // Bilbao, İspanya

Dekonstrüktivizm mimarinin en görkemli binalarından biri olan Guggenheim‘i Mimar Philip Johnson ‘zamanımızın en muhteşem binası’ olarak nitelendiriyor. Müzenin dönemlik ve kalıcı sergileri var. Sürekli devam eden sergiler 20. yüzyıl sanatına dair. Aman dikkat New York‘taki Guggenheim Müzesi ile karıştırmayın!

14. Kunsthaus Graz // Graz, Avusturya

Kunsthaus Graz bir balina veya bir kalbe benziyor. Gerçekten büyüleyici bir yapıya sahip!

Yararlanılan Kaynak

İLGİLİ YAZILAR

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR