Kendisini Taciz Eden Erkekleri Bu Amaçla Açtığı Instagram Hesabında Teşhir Eden Kadın

Kadınlar, dünyanın her yerinde, erkekler tarafından kendilerine yapılan sözlü ve fiziksel tacize karşı mücadele ediyorlar. Bu tacizleri ifşa ediyor, dile getiriyor ve normalleştirilmesinin önüne geçmeye çalışıyorlar. 20 yaşındaki Noa Jansma da, bu kadınlardan biri.

Amsterdam’da yaşayan 20 yaşındaki üniversite öğrencisi Noa Jansma, birçok kadın gibi, her gün sokakta erkekler tarafından sözlü ya da fiziksel tacize maruz kalmaktan bıktı!

Ve kadınların ortak derdi olan taciz sorununun boyutlarını gözler önüne sermek için “Dearcatcallers” (Sevgili Tacizciler) isimli bir Instagram hesabı açtı.

Genç kadın, hesabın ismindeki “Sevgili” ifadesinden dolayı, yanına da şöyle bir açıklama düşmüş:

“Bu bir iltifat değildir.”

Bunun nedenini ise tacizlere nasıl tepki vereceğini bilememek olarak açıkladı: “Laf atanlara karşılık verince iş kavgaya dönüşüyor. Onları görmezden gelmek de, hiçbir yaptırım olmadan herkese istedikleri şeyi söyleme cesareti veriyor.”

“Teşekkürler bebekkk! (Öpücük atıyor)”

Genç kadın, kendisine sokakta laf atan erkeklere, birlikte fotoğraf çektirme teklifinde bulunuyor ve ardından da tacizcinin fotoğrafını Instagram’da yayınlayarak kendisine söylenen taciz cümlelerini paylaşıyor.

“Kıkırdama + iki başparmak yukarı + yumuşak bir fısıltı: Evet güzelim…”

Noa, başlarda fotoğraf çektirme konusunda tereddüt etse de, tacizcilerin bu teklifi hevesle karşıladıklarını görünce rahatlamış.

“Klasik bir laf atma: Şşşşşşşşttt… Telefon numaranı alabilir miyiz?”

Şimdi onun Instagram hesabı, kendisini taciz eden sürücülerden inşaat işçilerine kadar çok sayıda erkeğin fotoğrafları ile dolu!

“Beni tamı tamına 10 dakika takip ettikten sonra: Seksi kız nereye gidiyorsun? Ben de gelebilir miyim?”

“Pişt, nereye gidiyorsun? Eve mi? Ben de katılabilir miyim, birlikte eğlenceli şeyler yapabiliriz!”

“Hey bebek! + ıslık sesi”

“Bir kez daha aynı şeyler: Pişşşttt + öpücük atma sesi + ıslık”

Ne diyelim, umuyoruz bu Instagram hesabı bazılarının, kadınların yaşadığı bu taciz sorununun boyutlarını anlamasına yardımcı olur!

“Mmmmm… Beni öpmek ister misin?”

20 yaşındaki Noa’nın bu yaptığı, gerçek bir cesaret örneği. Neyi mi değiştirecek? Belki hiçbir şeyi. Ama en azından tacize karşı tepkisiz kalmaktan ve susmaktan iyidir.

Yine de Türkiye’de denememekte fayda var; bizden söylemesi.

Yararlanılan Kaynak

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR