Çobanlıktan Ressamlığa! Köy Duvarlarını Çizimleriyle Renklendiren Nuran Erden

Varlığıyla ilham veren kadınların hikayelerine yer verdiğimiz “O Kadın” isimli kategorimizin bugünkü konuğu 54 yaşındaki Nuran Erden.

54 yaşındaki Nuran Erden, İzmir’in Çeşme ilçesine bağlı Germiyan Köyü’nde yaşıyor. Ve onun ismini bir yılı aşkın süredir, başta yaşadığı köy olmak üzere, farklı yerlerde renklendirdiği duvarlar nedeniyle duyuyoruz.

Germiyan Köyü’nden de bahsetmeden edemeyeceğiz. Germiyan Köyü, geçtiğimiz yıl “Türkiye’nin ilk slow food köyü” seçildi. Peki, bu ne anlama geliyor?

Slow food, ürünlerin yetişmeye başladığı andan tüketildiği ana kadar geçirdiği tüm süreçlerin yavaş olması gerektiğini savunan bir hareket. Ve bu hareketin amacı; tüketiciye iyi kalitede ve uygun fiyatlı ürünler ulaştırmak, bunu yaparken de çevreye zarar vermemek.

İşte Nuran Hanım’ın hikayesi de aslında böyle başladı. Önceleri evinin bahçesindeki sandalyelere resimler çizen Nuran Hanım, yaşadığı yerin “slow food” köyü seçilmesiyle çizimlerini köydeki evlerin duvarlarına taşıdı.

Köy halkı başlarda onun duvarlara resim çizmesini biraz yadırgasa da, ortaya çıkan görüntü kısa zamanda herkesi memnun etti. Ve böylece köydeki tüm duvarlar onun sanatsal figürleriyle renklendi.

“Artık köydeki evlerin içi sahiplerinin, duvarları benim. Resimlerimi gördükçe çok seviniyorum. Boş duvarlara bakmak yerine çiçeğe ağaca bakmak daha güzel.”

Yıllardır geçimini çobanlık ve tarımla sağlayan ve aslen Trakya Üniversitesi Halıcılık Bölümü mezunu olan Nuran Hanım, işte bu harika resimleri nedeniyle kısa zamanda ünlendi.

Hatta bir marka kendisine “değer katan kadınlar” projesinde yer verdi. Kadıköy Belediyesi ise, bir süre önce düzenlediği Mural İstanbul Festivali’ne, Nuran Hanım’ı da davet etti.

Görmek isteyenler için mural artisti Nuran Hanım’ın içimizi açan çizimleri, Kadıköy- Kuşluk Parkı’nda yer alıyor.

Kendisi ayrıca, Ankara’da yaşanan patlamalarda hayatını kaybedenleri anmak adına; “Ağlayan Çiçekler” isimli çok özel bir duvar resmi yapmıştı…

Biz de bu yetenekli kadını, gönülden tebrik ediyoruz! Umuyoruz, onun ismini daha nice başarılı işlerde duyarız!

Listemizi beğenmeyi ve paylaşmayı unutmayın!

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR