Singapur’un İlk Kadın Ve Dünyanın İlk Başörtülü Cumhurbaşkanı: Halime Yakub

Geçtiğimiz hafta, Singapur’da 6 yılda bir yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ilk kez bir kadın “cumhurbaşkanı” ilan edildi!

1954 doğumlu Halime Yakub, geçtiğimiz günlerde Singapur’un ilk kadın, dünyanın ise ilk başörtülü cumhurbaşkanı oldu.

63 yaşındaki Yakub, Singapur nüfusunun yaklaşık yüzde 13’ünü oluşturan azınlık Malay toplumundan. Parlementonun geçen yıl aldığı bir kararla, bu yılki seçimlerde, 47 yıl sonra ilk kez Malay toplumuna da adaylık başvurusu yapma hakkı verildi.

Ve gerekli şartları sağlayan tek kişi Yakub olduğu için de, ülkede seçime gidilmeden cumhurbaşkanı belirlendi.

14 Eylül’de yemin ederek göreve başlayan dünyanın ilk başörtülü Müslüman Cumhurbaşkanı Yakub, ilkesini, ikiz tehditler olarak değerlendirdiği “aşırılıkçı terörizm ve İslamafobi” ile mücadele olarak açıklıyor.

Küçük yaşta babasını kaybettiği için 4 kardeşiyle birlikte zorluklar içinde büyüdüğünü söyleyen Yakub, bugünlere gelişinin, eğitimini destekleyen ailesi ve öğretmenleri sayesinde olduğunu belirtiyor.

63 yaşındaki Halime Yakub, Singapur Ulusal Üniversitesi Hukuk Bölümü mezunu. 2001’de ise aynı üniversitede yüksek lisansını tamamlamış. Geçen yıl ise üniversite tarafından kendisine “fahri hukuk doktoru” unvanı verilmiş.

Politikaya ilk kez 2008 yılında milletvekili seçilmesiyle başlamış. Bu vesileyle kendisi Singapur parlementosundaki “ilk Malay kadın milletvekili” unvanının da sahibi olmuş. 2011 yılında, Toplumsal Kalkınma, Gençlik ve Spor Bakanlığında Devlet Bakanı; bir yıl sonra ise Sosyal ve Aile Gelişimi Bakanlığına Devlet Bakanı olarak atanmış. Yakub ayrıca 2013-2017 yılları arasında da, Meclis Başkanlığı görevini yürütmüş.

“Irk, dil, din ve mezhep ayrımı gözetmeksizin, ben herkesin cumhurbaşkanıyım. Tüm Singapurluları temin ediyorum ki Cumhurbaşkanınız olarak ırk, dil ya da din ayrımı olmaksızın her birinize hizmet edeceğim.”

Halime Yakub, cumhurbaşkanı olarak ilan edildikten sonraki konuşmasında, Singapur halkına bu sözlerle seslendi.

Halime Yakub’un cumhurbaşkanlığı, tüm dünyanın gündemine oturdu. Twitter da buna kayıtsız kalmadı ve Yakub için kırmızı başörtülü bir emoji hazırladı.

“#mdmpresident” etiketiyle yazılan mesajlarda, Yakub için hazırlanan bir emoji beliriyor.

Bir kadının cesaret, kararlılık ve azimle ülkedeki en yüksek makamın sahibi olması çok güzel! Bu yüzden Halime Yakub’u tebrik ediyoruz. Ayrıca bu gelişmenin Singapur halkı için iyi sonuçları olmasını ve dünyadaki kadın liderlerin sayısının artmasını diliyoruz!

Yararlanılan Kaynak

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR