Ana Sayfa O Kadın Sadece Boyun Hareketleriyle Kitap Yazan Trabzonlu Hawking Sibel Sakallıoğlu

Sadece Boyun Hareketleriyle Kitap Yazan Trabzonlu Hawking Sibel Sakallıoğlu

0
Sadece Boyun Hareketleriyle Kitap Yazan Trabzonlu Hawking Sibel Sakallıoğlu

Çoğu zaman hayat, hiç beklemediğimiz zamanlarda bize istemediğimiz şeyler yaşatabilir. Başımıza gelen bu sıkıntılar, üzüntüler bizim sınavlarımızdır. Başlarda ne kadar karşı çıkarsak çıkalım; ne kadar sorgularsak sorgulayalım; sonunda hayatın ve nefes alıyor olmanın aslında her şeyden üstün olduğu gerçeğini anlarız. Elbette bu anlayışa, farkındalık sahibi özel insanlar; diğerlerinden daha çabuk ulaşır. İşte Trabzonlu Sibel Öğretmen de, böyle farkındalık sahibi, böyle özel bir insan!

Varlığıyla ilham olan kadınların hikayelerine yer verdiğimiz “O Kadın” isimli kategorimizde bugün, Sibel Öğretmen’in hikayesine yer verdik. İşte onun umut ve azim dolu hikayesi!

48 yaşındaki Trabzonlu kadın Sibel Sakallıoğlu’nun, 12 sene önce tıpkı Stephen Hawking gibi boyundan aşağısı felç kaldı…

Trabzon’da öğretmenlik yapan Sibel Öğretmen, 36 yaşındayken vücudundaki trombosit fazlalığı nedeniyle beyin sapına pıhtı atması sonucu yürüyemez ve konuşamaz hale geldi.

İşte Sibel Öğretmen, hastalığının ilk günlerinde çektiği sıkıntıları, hüzünlerini ve sevinçlerini özel bir teknikle bilgisayar ekranına bakarak sadece boyun hareketleri ile kitaba döktü!

Sibel Öğretmen’in sessizliğe mahkum olduğu yılları anlattığı kitabı, 2018 yılının ilk aylarında yayımlanacak…

“Hayatım boyunca sahip olduğum her şeye şükrettim. Ama gün gelip de rahatça aldığım nefesi, yediğim lokmayı kolayca yutabilmeyi şiddetle özlem duyacağım aklıma bile gelmezdi.”

“Şimdi gerçek hayatta yapamadığım şeyleri rüyamda yapıyorum. Yürüyor, koşuyor yiyemediğim yemekleri yiyor, öğrencilerime ders anlatıyorum. Hayatı artık rüyalarımda yaşıyorum.”

Duygularını bu cümlelerle ortaya koyan Sibel Öğretmen, en büyük destekçisinin 24 yaşındaki kızı Buse olduğunu söylüyor. Buse ise, “Annemle bilgisayar sayesinde iletişim kurabiliyorum. Bana ‘Buse’ diye sesleneceği günleri özledim” diyor.

Doktorlar, Sibel Öğretmen’in beyin fonksiyonlarından bazılarının zamanla geri gelebileceğini söylüyor. Sibel Öğretmen de, sağlığına kavuşmayı sabırsızlıkla bekliyor.

Biz de onu, 2018’de raflardaki yerini alacak kitabı için şimdiden tebrik ediyor ve bir an önce sağlığına kavuşmasını diliyoruz!

Çünkü hayat her şeye rağmen çok güzel!

Yararlanılan Kaynak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz