Servetleriyle Dudak Uçuklatan Dünyanın En Zengin 11 Kadını

Geçtiğimiz günlerde ünlü kozmetik markası L’Oreal’in varisi Liliane Bettencourt hayatını kaybetti. Onun ölümünün dünya gündemine oturmasının en önemli nedeni ise, dünyanın en engin kadını olmasıydı.

Liliane’nin serveti tamı tamına 39.5 milyar dolardı. Babası Eugène Schueller bir eczacıydı ve 1909 yılında kurduğu şirket, bir süre sonra L’Oreal adıyla dünyanın en büyük kozmetik markası oldu.

Dünyanın en zengin kadının ölümünün ardından “dünyanın en zengin kadını” unvanının sahibi değişti. İşte Forbes dergisinin 2017 verilerine göre dünyanın en zengin 11 kadını!

1. Alice Walton- Serveti: 33.8 milyon dolar

Alice Walton, dünyanın en başarılı market zincirlerinden Walmart’ın kurucusu Sam Walton’ın kızıdır. Ve kendisi, Walmart servetinin mirasçısıdır.

2. Jacqueline Mars- Serveti: 27 milyon dolar

Jacqueline Mars, Amerikan yatırımcısı ve Mars Anonim Şirketi’nin mirasçısı. Anne ve babası şirketin kurucularıydı. Servetleri ise, kendisi ve iki kardeşi John & Forrest Jr arasında paylaşıldı.

3. Maria Franca Fissolo- Serveti: 25.2 milyon dolar

Maria Franca Fissolo, İtalyan bir milyarder olan Michele Ferrero’nun eşi ve Avrupa’nın en büyük ikinci şekerleme şirketi olan Ferrero SpA’nın sahibidir.

4. Susanne Klatten- Serveti: 20.4 milyon dolar

Johanna Quandt, dünyanın en zengin kadınlarından biri olarak gösteriliyordu, ancak 2015 yılında vefat etti. Kızı Susanne’ye ise, anne ve babasının serveti miras aldı.

Susanne; Klatten, BMW, SGL ve Altana gibi önemli şirketler arasında hisse sahibi.

5. Laurene Powell Jobs- Serveti: 20 milyon dolar

Apple’ın kurucularından Steve Jobs’un eşi, Laurene Powell Jobs; eğitim, göç reformu, sosyal adalet ve çevre koruma politikalarını savunan Amerikalı bir işkadını. Kendisinin Apple’da 0.7’lik ve Disney’de de %4’lük hissesi var.

6. Gina Rinehart- Serveti: 15 milyon dolar

Avustralyalı madencilik firmasının varisi Gina Rinehart, başlangıçta Batı Avustralya’daki Perth ve Hancock Prospecting’in başkanlığını yapıyordu. Babası vefat ettikten sonra ise babasının şirketteki hisselerini devraldı.

7. Abigail Johnson- Serveti: 14.4 milyon dolar

Amerikalı işkadını Abigail Johnson, ABD’li yatırım firması Fidelity Investments’in CEO’sudur. Ayrıca Fidelity International’ın başkanlığını da yapmaktadır. Fidelity şirketi, dedesi II. Edward C. Johnson tarafından kuruldu ve Johnson, şu anda şirkette % 49 hisse sahibi.

8. Iris Fontbona- Serveti: 13.7 milyon dolar

Şilili ünlü iş adamı Andronico Luksic, 2005 yılında kanserden hayatını kaybetti. Onun ölümüyle birlikte ise tüm serveti karısı Iris Fontbona’ya kaldı. Fontbona; endüstri, finans, maden araştırmaları gibi bir çok alanda yatırımları olan Luksic Group’un tek varisi.

9. Beate Hesiter- Serveti: 13.6 milyon dolar

Beate Hesiter, babası tarafından kurulan ünlü süpermarket zinciri Aldi’nin tek varisi.

10. Charlene de Carvalho-Heineken- Serveti: 12.6 milyon dolar

Charlene de Carvalho-Heineken, Hollandalı-İngiliz bir işkadınıdır. Tahmin ettiğiniz gibi kendisi bira üretici Heineken International’da %25 hisse sahibi.

Heineken International, dünyadaki en büyük üçüncü mayalama şirketidir. Charlene Heineken de şirketteki yöneticilerden birisidir. Babası 2002 yılında öldüğünde, kendisine 3 milyar sterlin tutarında bir miras kaldı ve onun dünyadaki en zengin kadınlar listesine girmesini sağladı.

11. Blair Parry-Okeden- Serveti: 12.2 milyon dolar

Parry-Okeden’in dedesi James M. Cox, özel bir medya şirketi olan Cox Enterprises’ı kurdu. Annesi ise şirketin en büyük hissedarlarındandı. 2007’de annesi ölünce şirket hisselerinin %25’i, Parry-Okeden’e kaldı.

Yararlanılan Kaynaklar: 1, 2.

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR