3,5 Yaşındaki Kızıyla Birlikte Kuzey Avrupa’yı Bisikletle Gezen Kadın: İrem Çağıl

Varlığıyla ilham olan kadınların hikayelerine yer verdiğimiz “O Kadın” kategorimizin bugünkü konuğu İrem Çağıl. Çünkü o, kelimenin tam anlamıyla varlığıyla pek çok insana ilham veren bir kadın. Hem de farkında olmadan, sadece kendisi olarak!

İrem Çağıl ismini bazılarınız daha önce duymuş olabilir. Eğer duyduysanız veya bir yerlerden takip ediyorsanız ne güzel; çünkü bu durumda onun enerjisi bir şekilde size de bulaşmış demektir. Ama duymayanlar varsa, bu güzel enerjiden daha fazla mahrum kalmasınlar diye biz bu görevi üstlenelim ve sizleri bu özel kadından haberdar edelim istedik…

Tanıştıralım; 35 yaşındaki İrem Çağıl, bir Ege köyünde 3,5 yaşındaki kızı Kiraz ve eşi Alaz ile birlikte yaşıyor.

İrem’le ilgili anlatacak çok fazla şey var ama biz en güzelinden başlayalım: İrem ve dünya tatlısı kızı Kiraz, kısa bir süre önce bisikletle Kuzey Avrupa’yı gezdiler. Ve birlikte tam 700 km yol yaptılar!

O, daha önce de tek başına bisikletle İstanbul’dan İspanya’ya gitmişti. Yıllar sonra eşi Alaz’la da buna benzer bir deneyim yaşadılar…

Sonra Kiraz dünyaya geldi… İrem, bu eşsiz deneyimi onunla da yaşamak istedi ve 3,5 yaşındaki kızını yanına alarak macera dolu bir yolculuğa çıktı!

Kızını, bisikletine taktığı römorka koydu ve her gün 50 km pedal çevirdi. Akşamları birlikte çadırda kaldılar. Bu minik kızın yaşadığı muhteşem deneyimi düşünebiliyor musunuz?

Birçok kişi çocukla yolculuk yapmaya çekinirken; o, bir anne olarak bu yolculuğun hiç de zor olmadığını söylüyor:

“Çocuğunuzla her şeyi yapabilirsiniz. Onu, kırılgan, önce bir büyümesi gereken, sürekli onun için bir şeyler yapmanızı gerektiren bir sorumluluklar yumağı olarak görmeyi bırakın!”

“Rahatlayın! Korkmayın! Birbirinize güvenin… Büyük- küçük, alt-üst ilişkisi üzerinden değil, iki ruh, iki yol arkadaşı gibi hissetmeyi deneyin!”

Üstelik İrem, bugüne kadarki en iyi yol arkadaşının kızı Kiraz olduğunu da söylemeden geçemiyor. Çünkü Kiraz yol boyunca hem çok eğlenceli hem de çok uyumluymuş!

Nasıl uyumlu olmasın ki? O, zaten doğanın koynunda büyüyen bir çocuk! Üstelik dünyaya gelişi de alışılagelmişin biraz dışında.

İrem, Kiraz’ı hastane ortamında dünyaya getirmek istemediği için doğum yapmak üzere Bali’ye gitmiş. Ve minik kızını lotus doğumla dünyaya getirmiş. Bilmeyenler için belirtelim; lotus doğumda bebek dünyaya geldikten sonra anne ile bağı olan göbek kordonu kendiliğinden kuruyup düşüne kadar kesilmiyor.

Buraya kadar anlatılanlar, bu özel kadınla ilgili biraz fikir sahibi olmanızı sağlamıştır. Peki aslında İrem Çağıl kimdir?

İrem, 35 yaşında genç bir kadın ve kendisi aslen bir mimar. Mimarlık eğitimini Milano’da almış, ardından grafik tasarım master’ı yapmış. İstanbul’da çalışırken ise birden bire her şeyi bırakıp yukarıda bahsettiğimiz İstanbul-İspanya arası bisiklet yolculuğuna çıkmış. Hem de tek başına! Bu yolculuk onun ne istediğini anlamasını sağlamış. Ve yaklaşık 5 yıl önce de, sadece çevre temalı kitaplar yayımlayan Sinek Sekiz Yayınları’nı kurmuş. Bu yayınevini, diğerlerinden ayıran önemli bir özellik var. Sinek Sekiz, sadece doğa ve ekoloji temalı kitaplar yayımlıyor. Bu özel fikir, elbette karşılığını alacaktı, değil mi? İrem açtığı yayıneviyle katıldığı ve British Council ile Türk Yayıncılar Birliği’nin ortak düzenlediği bir yarışmada “En Yaratıcı Genç Yayıncı” seçilmiş.

O, şimdilerde ise, eşi ve minik kızıyla birlikte bir Ege köyünde yaşıyor. Oturdukları evi tam 3 ayda, eşiyle birlikte elleriyle yaptılar. Ayrıca yaşadıkları köyde ne bir bakkal ne de bir market var. Yani bu çekirdek aile, şehirden, kargaşadan uzak ve doğayla iç içe bir yaşam sürüyor…

Bu özel kadının tek yaptığı şey, belki de sadece istediği hayatı yaşamak. Ancak o, bunu yaparak, bilmeden, pek çok şehir insanına “Hala umut var” dedirterek ilham oluyor!

Merak edenler için İrem Çağıl’ın Instagram hesabını buraya bırakıyoruz…

Yararlanılan Kaynak

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR