Toplum Tarafından Hafife Alınan Kadınlar Neden En Başarılı Olurlar?

Kayıtsız kalınan insanlar, genelde “süper çocuklar”dır.

Bu tavır, bir yandan onların daha fazla kayıtsızlaşmasına neden olduğu gibi; bir yandan da çok başarılı olmaları konusunda onları tetikler. Ancak gariptir ki, insan genç yaşlardayken, başarılı olmayı, zirvede olmayı istemez. Daha doğrusu bunun hayaliyle yanıp tutuşmaz. Oysa insanlar tarafından onaylanmanız için yapmanız gereken, bunun tam tersidir.

Özellikle çevreleri tarafından hafife alınmış “kadınlar”, eşsiz becerilere sahip oldukları için, “en başarılı olma” eğilimindedirler.

Bu kadınlar, belki eğitim hayatlarında sınıflarının en yıldız öğrencileri olmayabilirler; ama bunun nedeni becerilerinin yetersiz olması değil; aksine böyle bir sistemde başarılı olmanın, gerçek hayatta “başarılı” olmak anlamına gelmemesidir. Çünkü onlara verilen hediye, sadece akademik dünyada geçerli olan değil; gerçek dünyaya hitap eden şeylerdir.

Birileri tarafından hafife alınan kadınlar, “en başarılı” olurlar. Çünkü kendi yollarını, kendileri döşemek zorundadırlar.

Çünkü başarılı olmak için; bir fikri, bir işi daha önce kimsenin yapmadığı şekilde yapmak; yani dünyayı herkesin algıladığından başka bir yaklaşımla algılamak mecburiyetindedirler.

En başarılı olurlar; çünkü dünyanın onlara verdiği değerden, çok daha değerli olduklarını iyi bildikleri için; bunu ispatlamak konusunda da kararlıdırlar.

Ve ispatı sadece diğer insanlar için değil; kendileri için yaparlar.

Birçok duygusal şeyden vazgeçmeyi öğrenecekleri için “en başarılı” olurlar.

Sadece mutlu olmaya çalışan bir kadının, herkesi mutlu etmek isteyen bir kadına dönüşmesi kolay mıdır?

Başarılı olurlar; çünkü toplumun aslında aptalca şeyleri önemsediğini ve insanları bununla elinde tuttuğunu öğrenirler.

Ve böyle şeylerin, onların kim olduğu ya da dünyaya ne gibi bir katkı sağlayacaklarına karar vermeleri konusunda hiç de önemli olmadığını bilirler.

Kadınlar, genelde hafife alındıkları için “en başarılı” olurlar.

Kadınlar, yüzyıllardır güzel oldukları ya da iyi bir aileye sahip oldukları için övülüp durdular; bu elbette kötü bir şey değil. Ancak insanlar, hala kadınlardan bundan daha fazlasını beklememe eğilimindeler. Zaten üzücü ve karanlık olan da bu:

Özellikle başarılı olması beklenmeyen kadınlar en başarılı olurlar; çünkü kimse onların çılgınca başarılı olmasına ihtimal bile vermez.

İlk önce dünyayı yanlış anladıkları için başarılı olurlar. Çünkü onlar, insanlar tarafından gülünen, göz ardı edilen ve “ortalama” olarak görülen şeyleri bilmezler. Büyüdükleri dünyadan daha farklı bir dünya yaratmak; kendileri gibi güçlü gördükleri ve dünyanın geri kalanı tarafından sıradan görülen kadınları da o dünyaya dahil etmek isterler…

Yararlanılan Kaynak: 101 Essays That Will Change The Way You Think

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR