Sihirli İplik Peruklar Üreterek Kanserli Çocukların Yüzünü Güldüren Proje

Hayat, ne yazık ki çoğu zaman kontrolümüz dışında gerçekleşir. İsteğimiz dışında gelişen olumsuzlukları, canımızı sıkan, bizi fazlasıyla üzen şeyleri belki değiştiremeyiz ama her zaman karanlığın içindeki umudu bulabiliriz. Evet, her şeyi değiştiremeyiz; ama bir şeyleri değiştirebiliriz! İşte bu sözün hakkını sonuna kadar veren çok ama çok anlamlı bir proje!

Kar amacı gütmeyen bir kuruluş, kanserli çocuklar için Rapunzel, Elsa gibi popüler Disney karakterlerinden esinlenen el yapımı iplik peruklar üretiyor.

Proje, iki yıl önce bir onkoloji hemşiresi olan Holly Christensen’in, arkadaşının 2 yaşındaki kızına kanser teşhisi konduktan sonra onun için bir Rapunzel peruğu yapmasıyla başladı.

Hemşire Holly, minik kızın sevincini gördükten sonra arkadaşı Bree Hitchcock ile birlikte, 29 farklı ülkedeki kemoterapi alan çocuklar için 4200 peruk yapmak üzere, 2015 yılında “Sihirli İplik Projesi”ni yarattı.

Üstelik, çocukların hayal dünyasına hitap eden bu peruklar, sadece kız çocukları için değil! Erkek çocuklar için de süper kahramanlardan ilham alan örgü başlıklar üretiliyor.

Sihirli İplik Projesi, ürettiği peruklarla 2 yıl içinde birçok çocuğun yüzünü güldürdü. Ve bugün, gönüllü insanların desteğiyle daha fazla gelişerek peruk üretmeye devam ediyor.

Her peruk, bir Disney karakterinin saçını modellemek için tasarlanmış uzun ipliklerin hazırlanmasıyla yapılmaya başlanıyor. Ve tamamlanması yaklaşık 2 saat sürüyor.

Malzeme olarak iplik kullanılmasının ise anlamlı bir nedeni var: Sıradan peruklar, kanser tedavisi gören çocukların saç derileri için çok sert. Oysa, iplik hem daha yumuşak hem de saç tasarlamak için daha eğlenceli bir malzeme.

Bu özel proje ayrıca yerel kadın hapishanesindeki kadınlara da umut oluyor. Tutuklu kadınlara, bu proje için peruk yapımı öğretiliyor. Bu da onlar için olumlu bir rehabilitasyon programı anlamına geliyor.

Biz de, bu karanlığın ortasında, umudun ve iyiliğin hala var olduğunu hepimize hatırlattıkları için, bu yaratıcı projenin düşünenlerini gönülden tebrik ediyoruz! ❤ 👏

Yararlanılan Kaynak

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR