Parfüm Nasıl Saklanır?

Parfüm kullanan herkes parfüm nasıl saklanır sorusunun cevabını merak eder. Bu merak, yerinde bir meraktır; çünkü parfümleri doğru koşullarda saklamamak miktarlarının azalması ve kimyalarının bozulması demektir. Kullanıcılar, parfümlerin son kullanma tarihlerine kadar onları sıkıntısız bir şekilde kullanacaklarını düşünürler. Fakat parfümün en büyük düşmanı ısı ve ışıktır. Bu durumlara maruz kalmaları, bozulmaları ve bitmeleri demektir. Parfümleri tutarlı sıcaklıkta muhafaza etmek, direkt olarak ışığa temas etmemesini sağlamak parfümün ömrünü uzatır. Parfüm nasıl saklanır merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin. İşte parfüm muhafaza etme yöntemleri!

Şişede değişiklik yapmayın

Parfüm her zaman orijinal şişesinde muhafaza edilmelidir. Şişede bir değişiklik yapmanız parfümün miktarının azalması ve kişiliğinin değişmesi demektir.

Eğer seyahat ediyorsanız, bu bir kereye mahsus olarak kabul edilebilir bir durumdur. Çünkü seyahate orijinal kabında parfümünüzü götürmeniz, başka bir şişeye boşaltmanızdan çok daha fazla zarar verecektir. Bu yüzden seyahatler için özel olarak üretilen ve önceden kullanılmamış seyahat şişelerini tercih ederek ihtiyacınız kadarını yanınıza alabilirsiniz. Bu şekilde parfümünüzün zarar görmesini ve kaybolmasını önleyebilirsiniz.

6 aydan uzun süreli kullanımlarda buna dikkat edin

Parfüm nasıl saklanmalı sorusunu genellikle iyi veya beğendiği bir parfüme sahip olan ve uzun süre kullanmayacak olanlar sorar. Eğer 6 aydan uzun süre boyunca parfümünüzü kullanmayacaksınız, bu söyleyeceğimizi mutlaka yapın. Şişeyi ters çevirin, şişeyi ters çevirdiğinizde parfümün içindeki küçük borunun ucu boşluğa denk gelsin. Bu şekilde püskürtme işlemini yapın ve hava dışarı boşalsın. Bu yöntem parfümünüzün saklama süresini önemli ölçüde uzatacaktır.

Doğrudan ışık alan ortamlardan uzak tutun

Güneş ışığı genellikle parfüme ve parfüm şişesine zarar verir. Bu yüzden parfümünüzü ışık almayan, karanlık ortamlarda saklamaya özen gösterin. Bir çekmece veya dolap bunun için uygundur.

Tutarlı bir sıcaklıkta bulundurun

Yüksek veya aşırı düşük sıcaklıklar parfümünüzün kalitesini direkt olarak etkiler. Parfümünüzü devamlı olarak, sıcaklığı değişmeyen bir yerde muhafaza etmeniz gerekmektedir. Mutfak ve banyo doğru yerler değildir. Yemek ve duş bu alanların sıcaklığını sürekli olarak değiştirir. Yatak odası, salon veya koridor parfümlerin sıcaklığı için uygun alanlardır. Bu konuda eğer bir yanlışınız var ise düzeltmeniz parfümünüz için iyi olacaktır. Fakat doğru yeri bulduysanız sürekli olarak değişiklik yapmamaya özen gösterin.

Eğer yaz mevsimiyse, parfümünüzü buzdolabınızda saklayabilirsiniz. Buzdolabında yemek ve sebzelerin yanında parfüm görmek biraz garip olsa da, yaz sıcaklığının parfümlere zarar vermesi hususu kabul edilebilir bir durumdur. Çünkü parfümler 20 derecenin altında saklanmalıdır. Fakat aşırı derecede soğuk buzdolaplarının parfümlere zarar verebileceği unutulmamalıdır.

Parfümünüzü nemden uzak tutun

Nemli yerlerden kesinlikle kaçının. Nem parfümün kalitesini direkt olarak etkilemektedir. Nem banyo gibi alanlarda istemediğiniz kadar bulunur. Parfümünüzü muhafaza ettiğiniz alanın nemli olmamasına özen gösterin. Parfüm saklamak için yatak odası iyi bir seçimdir. Eğer odanızda bir de nem alma cihazı var ise mükemmel bir saklama alanıdır!

Parfüm kutusunu atmayın

İşte parfüm nasıl muhafaza edilir sorusunun can alıcı cevaplarından bir tanesi; kutular! Parfüm kutuları sadece ürünün albenisi göstermek için yapılmamıştır. Parfüm kutuları parfümleri ışıktan ve ısıdan korur. Bu yüzden parfümünüzün kutusunu atmayın.

Parfümünüzün kapağını mutlaka kapatın

Parfümünüzün kapağını kapatmayı hiçbir zaman unutmayın. Ayrıca parfüm şişesini sallamayın. Birçok kişi parfüm kullanmadan önce parfümünü sallamaktadır. Bu kimyasal reaksiyon ve uzun süreli kullanım açısından zararlı olabilir. Eğer böyle bir talimat yoksa parfüm şişenizi sallamayın.

Yukarı raflara koymayın

Kırılabilir şişeleri yüksek raflardan uzak tutun. Şişenizin düştükten sonra kırılmama şansı yoktur. Parfümünüzü alt raflara koyarak güvenliğini arttırabilirsiniz.

Parfüm nasıl saklanır ve parfüm nasıl muhafaza edilir sorularını cevaplamaya çalıştık. Eğer sizin de parfüm saklarken dikkat ettiğiniz şeyler var ise yorum bırakmayı, yazımızı beğendiyseniz paylaşmayı unutmayın!

İlgili Yazılar:

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR