Parfüm Nasıl Sıkılır?

Koku en akılda kalıcı duyumuzdur. Bu yüzden iyi bir izlenim bırakmak için hayati bir öneme sahiptir. İnsanın kendine has kokusu olduğu gibi bir parfüm ile de izlenimde fark yaratılabilir. Fakat uygulanan parfümler kısa süre içerisinde uçar gider ve kişilikleri bozulur. Bu yüzden parfüm nasıl sıkılır iyi bilinmelidir.

Parfüm nasıl kalıcı olur ve parfüm nasıl sıkılır merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin. İşte parfüm kullanmanın incelikleri!

Parfüm nasıl kalıcı olur? Parfüm sıkmadan önce yapılması gereken hazırlıklar nelerdir?

Parfüm nasıl sıkılır başlığına geçmeden önce yapmanız ve bilmeniz gereken birkaç şey var. İşte o maddeler:

Parfüm satın almadan önce:

► Parfümünüzü satın almadan önce önce taban ve zirve notalarını mutlaka deneyimleyin. Parfümlerin üç notası vardır. Üst, orta ve taban. Üst notayı anında alırsınız fakat 5 dakika sonra yok olacaktır. Orta nota 10 ve alt taban 15 dakika boyunca fikir verir. Tabii ki orta ve taban notaları 4 saate kadar kendisini muhafaza edecektir. Fakat 5-10-15 dakikalık süreler içerisinde her nota hakkında kesin bilgi edinilir.

► Parfüm denerken bilek arkasına sıkın ve 20 dakika boyunca bekleyin. Bu şekilde doğru kokuyu seçeceksiniz.

► Eğer parfümü koklamadan satın alacaksınız, parfümün paket rengine bakabilirsiniz. Parlak sarı veya turuncu tonlar bahar zamanını; koyu mavi, kırmızı, mor ve tonları gece kokularını simgeler.

► Parfüm seçerken maksimum 3 koku denemeye özen gösterin. 3 kokudan sonra burnunuz keskinliğini kaybedecektir. Bundan sonrası yanlış karar vermek anlamına gelir. Eğer çok zıt kokular deniyorsanız bu rakam 5-6’dır. Eğer parfüm denerken burnunuzu sıfırlamak istiyorsanız kahve çekirdeği koklayın. Bu size, bir süreliğine daha fazla parfüm deneme fırsatı sunacaktır.

► Küçük alanlarda çalışıyorsanız ve yaşıyorsanız güçlü parfümler seçmemeye özen gösterin

► Her parfüm her vücutta aynı kokmaz. Bu yüzden parfüm satın alırken kağıda sıkmaktan ziyade vücudunuza sıkın ve 10 dakika boyunca bekleyin. Bilekler parfüm denemek için uygun alanlardır.

Parfüm kullanmadan önce:

► Parfümünüzü sıkmadan önce mutlaka duş alın. Çünkü, cildin sıcak ve temiz olması parfümün daha iyi emilmesi demektir. Duş sayesinde gözenekler açılacaktır. Ayrıca duştan sonra vücudunuzda ıslak bir nokta kalmadığından emin olun. Mümkünse duşun hemen sonrasında parfüm uygulayın. Eğer hemen sonra uygulamayacaksınız, nemlendirici uyguladıktan sonra parfüm kullanabilirsiniz.

► Duş esnasında parfüm kokusu az olan bir duş jeli ve şampuan kullanın. Bu sayede parfümün kişiliği açığa çıkacaktır. Ve kokular çatışmayacaktır.

Parfümün vücudunuzda kalıcı olmasını ve tam olarak kişiliğini yansıtmasını istiyorsanız vücudunuza nemlendirici krem uygulayabilirsiniz.

► Kıyafetlerinizi giymeden önce parfüm uygulamaya özen gösterin. Parfümü kıyafete sıkmak iyi bir fikir olabilir fakat nabız noktaları her zaman daha iyidir. Kıyafetlerin parfüm ile lekelenebileceği ve renklenebileceği unutulmamalıdır.

Parfüm nasıl sıkılır?

İşte parfüm nasıl sıkılır sorusuna cevap olabilecek o adımlar:

► Parfümü sıkarken mutlaka vücudunuzdan uzak tutun. En az 20 cm uzaktan parfümünüzü sıkın. Eğer çok yakından tutarsanız parfüm vücudunuzda sıvılaşacaktır.

Kan damarlarının deriye yakın olduğu noktalar nabız noktalarıdır. Bu yüzden parfümünüzü nabız noktalarına sıkın. Bu bölgedeki sıcaklık, parfümünüzün kademeli olarak kokmaya devam etmesini sağlayacaktır. Bu noktalardan en sık kullanılanlar köprücük kemiği, bilekler, diz arkası ve boyun bölgesidir. Ayrıca çok az miktarda parmak ucuna sıkılarak kulak arkasına da uygulanabilir.

► Parfüm sprey türü değilse parmak ucu ile birlikte nabıza uygulanabilir. Bunu yaparken küçük yumuşak hareketler ve dairesel hareketler ile yapmaya özen gösterin.

► Parfümü sıktıktan en az 10 dakika boyunca bileklerinize dokunmadan kurumasını bekleyin. Parfüm ıslakken bu bölgeyi ovmak parfümün kalıcılığını ve kişiliğini etkileyebilir.

► Çok fazla parfüm sıkmayın. Bu hem kokunun yoğunlaşmasına neden olur hem de insanları rahatsız eder. Eğer parfümünüzün kalıcı olmadığını düşünüyorsanız, belli aralıklarla tazeleyebilirsiniz.

► En iyi parfümler bile çok uzun süre dayanmaz. Bu yüzden dört saatte bir koku tekrar uygulanabilir.

► Eğer bir bölgeye çok fazla parfüm sıktığınızı düşünüyorsanız alkol bazlı ıslak mendil ile temizleyebilirsiniz. Bu temizlikten sonra bölgeyi durulayabilirsiniz.

Ayrıca…

► Çok az miktarda tarağınıza parfüm sıkarak saçlarınız güzel kokmasını sağlayabilirsiniz. Fakat fazlasının saçınızı alkolden dolayı kurutacağı unutulmamalıdır.

► Parfümünüzün son kullanma tarihini mutlaka kontrol edin. Keskin kokuya sahip parfümlerin son kullanma tarihi geçmiş demektir.

► Parfümünüzü güneş ısısından ve ışığından uzak tutun. Çünkü bu parfümünüzü kimyasını bozar.

Bugün parfüm nasıl kalıcı olur ve parfüm nasıl sıkılır sorularını cevaplayarak parfümün nasıl kullanılması gerektiğine yer verdik. Sizin de parfüm kullanırken dikkat ettiğiniz şeyler var ise bizimle yorum olarak paylaşmayı ve yazımızı beğendiyseniz paylaşmayı unutmayın!

İlgili Yazılar:

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR