İş Dünyasındaki Cinsiyetçilikten Kurtulmak İçin Hayali Erkek Ortak Uyduran Kadın Girişimciler

İş dünyasındaki cinsiyetçilik, ne yazık ki sadece az gelişmiş veya gelişmekte olan ülkelerde görülmüyor. Şimdi öğreneceğiniz iki genç kadının girişimcilik hikayesi, bunun en büyük kanıtı olsa gerek.

Kate Dwyer ve Penelope Gazin isimli iki kadın girişimci, internet üzerinden pop-art ürünler pazarlayan “Witchsy” isimli şirketin sahipleri.

Bu ikilinin bir de “Keith Mann” isimli bir erkek ortakları var. Ancak bu ortak, gerçek değil; hayali! Kadın girişimcilerin böyle bir hayali ortak yaratmalarının nedeni, şirketlerinin kuruluş işlemlerini kolaylaştırmak. Çünkü e-postalarını bir erkek ismiyle gönderdiklerinde, pek çok yerden daha çabuk yanıt alıyorlar.

Bu kadın girişimciler, yarattıkları hayali erkek ortaklarının ismiyle attıkları e-postaları, yazılımcı ve grafik tasarımcıların daha fazla ciddiye aldıklarını söylüyorlar. Ve iş dünyasındaki cinsiyetçilikten kurtulmak için hayali bir erkek ortak yaratmayı bir “talihsiz” olarak tanımlıyorlar.

BBC’ye konuşan Kate Dwyer, bu hayali ortak fikrini, yazılımcı ve tasarımcılardan bekledikleri hizmeti alamayınca bulduklarını söylüyor. Kısacası buna mecbur kalmışlar. Ayrıca erkek egemen teknoloji dünyasında potansiyel hizmet sağlayıcılarının kendilerine kaba yanıtlar verdiklerini de sözlerine ekliyor.

“Bize adlarımızla hitap etmiyorlardı. Hatta biri ‘Peki, kızlar’ diye yazdı.”

İkili bu hayali erkek karakteri yarattıktan ve e-postaları “Keith Mann” ismiyle gönderdikten sonra işlerin ciddi şekilde değiştiğini ve yanıtların hızlandığı anlatıyor.

“Keith Mann, işlerimizi kolaylaştırdı ama amacımız, insanların tutumunu değiştirmek. Şirketimiz kurulduğu ve ayakları üzerinde durmaya başladığı için artık Keith’i tatile gönderebiliriz.”

Ne diyelim, bu iki girişimci kadının buldukları bu fikir bir tarafıyla çok yaratıcı, diğer tarafıyla ise çok dramatik. Umuyoruz dikkat çektikleri bu nokta, iş dünyasındaki cinsiyetçiliği ortadan kaldırmaya bir parça yardımcı olabilir…

Yararlanılan Kaynak

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR