İki Basit Adımda Kısa Saçın Size Yakışıp Yakışmadığını Anlama Yöntemi: 2.25 Kuralı

Her kadın zaman zaman saçlarını kısacık kestirmek ister. “Kısa saç kestirmek istiyorum ama kısa saç bana yakışır mı?, Saçları mı kestirsem nasıl olur?” derken saç kestirme hayali, hayal olmaktan öteye geçemez. Ama öyle hemen umutsuzluğa kapılmayın. Bu çok basit ama etkili yöntemle sorunuzun cevabını hemen alacaksınız. Hayatınızı kurtaracak kısa saç testi yönteminin ismi 2.25 inç kuralı yani 5.7 cm kuralı.

Bu kural efsanevi İngiliz stilist John Frieda tarafın keşfedilmiş. Ona göre bir kurşun kalem ve cetvel, kısa saç kestirip kestirmemeniz gerektiğini hemen size söylüyor. Bu kısa saç testi birçok stilist ve modacı tarafından kabul görüyor.

Gelin hep beraber bu basit formülü uygulayalım:

kısa saç testi

Adım 1: Yatay olarak çene altınıza bir kalem, kulağınıza ise dikey olarak bir cetvel yerleştirin. Bu ikisinin birleştiği yer tam 90° olmalı.

Adım 2: Kulak memesinin altından kurşun kalemin ve cetvelin kesiştiği noktaya kadar olan mesafeyi ölçün. Eğer bu mesafe 2.25 inçten yani 5.7 cm’den küçükse; süper! Gönül rahatlığıyla kısa saç kestirebilirsiniz. Eğer uzun ise belki de uzun saç en iyisidir.

Bir örnek üzerinden konuşmak gerekirse de…

kısa saç testi

Kısa Saç Kimlere Yakışır?

Her kadın mutlaka en az bir kere saç kesimi yapmak ister. Bu durumda kısa saç düşünüyorsanız yüzünüze yakışıp yakışmayacağını merak ediyor olabilirsiniz. Kısa saç testini bulan İngiliz Stilist John Frieda, mükemmel bir yol bulmuş olsa da bizim önerimiz, ne istiyorsanız onu yapmanızdır. Bizim önerimiz, sizi ne mutlu ediyorsa onu yapmanızdır. Yine de kısa saç bana yakışır mı diye soruyorsanız birkaç farklı önerimiz daha var.

Öncelikle şu görseli incelemenizi öneriyoruz…

kısa saç testi

Saçınız ince telliyse iyi bir kesim ile mükemmel bir kısa saç stiline ulaşabilirsiniz. Bunun dışında yüz tipinize göre kısa saç modelleri oldukça önemlidir. Eğer oval yüz yapısına sahipseniz mutlaka saçlarınızı kestirin. Yüz hatlarınıza tam oturacak bir kısa saç, daha güçlü bir etki bırakacaktır. Aynı zamanda kalp veya üçgen yüz şekli ve genel olarak yuvarlak yüz tipine sahip olanlar kısa saç modeli kesebilirler.

Kısa Saç Yakışır mı Uygulaması Var mı?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte kameralarda gelişti ve birçok filtre popüler hale geldi. Artık kişiler efekt ile saçlarını boyamadan renk deneyebilir ve farklı saç modelleriyle nasıl olduklarını sadece kameradan görebilirler. Kısa saçın nasıl yakışacağını nasıl anlarım diyorsanız, cetvel yöntemi dışında kameranızdan yararlanabilirsiniz.

Kısa saç yakışır mı uygulaması için telefonunuzun online (Apple Store, Google Play Store gibi) mağazalardan indirebileceğiniz ücretli ve ücretsiz birçok uygulama vardır. Bu uygulamalar ile kamera yardımıyla yüzünüze göre kısa saç stillerini deneyebilirsiniz. Bunun için mağazanızın arama kısmına ‘’Kısa Saç Uygulaması’’ gibi benzer cümlelerle aratma yaparak uygulamalara göz atabilirsiniz. Aynı şekilde Instagram, TikTok gibi platformlarda da kısa saç efektlerine ulaşabilirsiniz.

Kısa Saç Deneme Efekti

kısa saç testi

TikTok ve Instagram gibi popüler uygulamalar üzerinden kolay ve ücretsiz bir şekilde deneyebileceğiniz kısa saç efektlerini daha önce duydunuz mu? Kısa saç deneme efekti son zamanlarda sosyal medyada trend konular arasında bulunuyor. Saçı uzun olan kişiler, saçlarının kısa halini görmek istedikleri zaman saçlarını kestirmeden bu efektleri kullanabiliyor. Hatta sadece kısa saç efektleri değil, uzun saç modelleri ve renkli saç stilleri de deneniyor.

Instagram Kısa Saç Efekti Yapmak:

  • Instagram uygulamasını açın ve Hikâye kısmından çekim ekranında gelin.
  • Aşağı kısımda sıralanan efektleri sola kaydırın ve ‘’Efektlere Göz At’’ seçeneğine tıklayın.
  • Arama kısmına ‘’Short Hair’’ yazın ve çıkan efektleri deneyin. Bunun dışında ‘’Hair’’ aramasından farklı ve eğlenceli saç efektlerine ulaşabilirsiniz.

TikTok Kısa Saç Efekti Yapmak:

  • TikTok kısa saç efektlerine ulaşmak için uygulamayın açın.
  • Arama kısmında kısa saç efekti yazın.
  • Çıkan deneme videolarını inceleyin ve size uygun olan efekti bulun.
  • Videoda efektin ismi çıkacaktır, efektin ismine tıklayarak deneyebilirsiniz.

Artık kısa saç modelleri moda değil bir yaşam biçimi olmaya başladı. Çünkü kısa saçlar, khızlı ve pratik bir yaşamın parçasıdır. Yani kısa saçlar daha hızlı kurur ve hazırlamak için kısa zaman gerekir. Üstelik yüz şekliniz ne olursa olsun saçınızı kestirebilirsiniz. Önemli olan sizin beğenmeniz!

Kısa Saç Testi içeriğimiz ilginizi çektiyse mutlaka Her Gün Daha İyiye: Saça İyi Gelen Yağlar içeriğimizde göz atmayı unutmayın!

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR