Düşük Yapan Acılı Annenin Oyuncak Bir Bebekle Çektirdiği Dokunaklı Fotoğraflar

Her anne-baba adayı, 9 ay boyunca bebeğini sağlıkla kucağına alacağı o anı bekler. Ve o zaman zarfında hayaller kurar; planlar yapar. Bu süreç elbette baba adayı için de son derece heyecanlıdır. Ancak anne adayı için durum bambaşkadır. Çünkü anne, daha karnındayken bağ kurmaya başlar bebeğiyle. Aylar boyunca varlığını içinde hisseder ve bebeği kısa süre içinde onun ruhundan bir parça haline gelir…

Ancak hayat ne yazık ki bazen planlanan gibi gitmez… İşte ilk bebeğini kaybeden bir annenin yaşadığı acıyı gözler önüne seren çarpıcı fotoğraflar.

Genç anne Lisa Muscat, ilk bebeğine hamileyken trajik bir şekilde düşük yaptı. Ve yaşadığı kocaman kederle baş etmek için, kendisine, ölen bebeğine benzeyen bir bebek satın aldı.

Daha sonra tekrar hamile kalan ve bebeğini sağlıklı bir şekilde kucağına alan Lisa, fotoğrafçı Lacey Barratt’ın çektiği bir dizi güçlü fotoğrafla ilk çocuğuna övgüde bulunmak istedi…

Bebeğine benzettiği bir oyuncağa bakmakta olan kederli bir annenin fotoğraflarını çeken Lacey ise, kadınların “hiç kimsenin bahsetmediği duygular” hakkında konuşmasını istediğini söyledi.

“Yaşam ve ölüm, birbirine sıkı sıkıya bağlı iki deneyim. Yaşam hakkında konuşuyoruz; bebeklerin getirdiği neşe, onunla ilk tanışma anı… Peki ya ölüm?”

“Kaybınız için üzgünüm, en azından sağlıklı bir bebeğiniz var, gibi cümleler, ‘Her şeyin bir sebebi var’ ile devam eder…”

“Oysa kadınlar sempati ya da merhamet aramıyor. Onay istiyorlar; bebeklerinin gerçek olduğunun insanlar tarafından kabul edilmesini istiyorlar. Üzüntülerini yaşayabilmek için üzüntülerine bir doğrulama istiyorlar.”

Fotoğrafçı ayrıca, bu fotoğraf serisinin ve Lisa’nın tecrübesinin, bebeğini kaybeden diğer annelere umut olmasını istediğini söylüyor…

Ve bebeğini kaybeden kadınlara şöyle sesleniyor: “Sana söylüyorum; senin kederin gerçek, bebeğin gerçek, insanlara ruhunun bir parçasını kaybettiğini söylemen de gerçek.”

Lisa ise yaşadığı acı deneyimi, “Bir soluk aldım ve sonra sessiz kaldım. Doktorun sözleri kulağımda çınlıyor. Yüzüm sıcaktı, cildim hissizleşti…”

“Hastaneden çıkarken ruhumun bir parçası kayıptı. Kırıldım ve yapabileceğim hiçbir şey yoktu, hepsini kaybettim. Takip eden günlerde sahte bir gülümseme giymek zorunda kaldım.” diyerek açıklıyor.

Biz de, ilk bebeğinin anısını bu dokunaklı fotoğraflarla yaşatmak isteyen Lisa’ya başsağlığı diliyoruz…

Yararlanılan Kaynak

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR