Hayal Diyen Kocasını Açtığı Taksi Durağında İşe Alan Girişimci Kadın: Nurten Karalı

Varlığıyla ilham olan kadınlarımızın hikayelerine yer verdiğimiz “O Kadın” kategorimizin bugünkü kalp ısıtan haberi fazla uzaklardan değil… Amasya’dan. 🙂

Amasya’da yaşayan 38 yaşındaki Nurten Karalı, hayallerini gerçekleştirdi ve KOSGEB’den hibe desteği alarak bir taksi durağı açtı.

Evli ve 2 çocuk annesi Nurten Karalı, bu girişiminden önce çalışmıyordu. Ancak daha sonra, taksi durağı açma isteğiyle KOSGEB’e başvurdu ve aldığı 50 bin TL hibe ile hayallerini gerçeğe dönüştürdü.

Eşi bile onun bu isteğine başlarda sadece bir “hayal” olarak bakıyordu… Ama o durağı kurduktan sonra, eşine şoför olarak iş verdi. 🙂

Kocasıyla birlikte 10 kişiye iş veren Karalı, taksilerin temizliğinden şoförlerin kılık kıyafetlerine kadar tüm detaylarla birebir ilgileniyor.

Karalı, taksi durağı açma fikrini şu cümlelerle anlatıyor:

“Amasya küçük bir şehir olduğu için taksi kültürü pek gelişmemişti ve ben bu alanda bir eksiklik hissettim. Kadınlar da taksiye binmeye çekiniyordu ve endişeleri vardı. Bir bayan taksi durağı sahibi olursa kadınların bu çekincelerinin ortadan kalkacağını düşündüm ve karar verdim. KOSGEB desteğiyle bu durağı açtım.”

Erkek işi olarak bilinen bir mesleğin patronu haline gelen Nurten Karalı’nın 2 çalışanı kadın. Ayrıca müşterilerinin yüzde 90’ı da öyle!

“İşlerimin bu kadar güzel olacağını hiç beklemiyordum açıkçası ancak şu an işlerim çok güzel. Müşterilerimize cevap vermekte zorlanıyoruz. Bu iş genelde erkek mesleği olarak biliniyor ancak ben çok zorlanmadım. Bence bir işin kadını, erkeği olmuyor. Kadınlardan çok güzel tepkiler alıyorum. Para kazanmaya ve para kazandırmaya başladım. Bu çok güzel bir duygu. Kesinlikle her kadın kendi işini yapmalı ve bütün kadınların, yapacakları işi çok güzel yapacaklarına inanıyorum.”

Nurten Karalı, şimdilerde Amasya’da örnek bir işletmeci olarak gösteriliyor ve “Ben bu işe hayal kurarak başladım ancak hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz çok zor değil.” diyerek tüm kadınları cesur olmaya davet ediyor. 👏

KOSGEB Amasya Müdürü Bayram Ali Kukuş, Karalı’nın taksi durağı açmak için KOSGEB’e başvuruya geldiğinde kurum çalışanları olarak bir hayli şaşırdıklarını söylüyor ve ekliyor:

“Bir kadın girişimcinin taksi durağı açmasına ilk başta şaşırdık daha sonra sevindik. Bu işletmenin kurulmasından sonra şunu anladık; kadın girişimcilerin istediklerinde başaramayacakları hiç bir şey yok. Ben hayalleri olan ev hanımlarına KOSGEB’e başvurarak hayallerini gerçekleştirme önerisinde bulunuyorum. Nurten hanım bunu başardı ve Amasya’da örnek bir işletmeci olarak gösteriliyor.”

Yararlanılan Kaynak

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR