Erkek Sanıldığı İçin Futbol Turnuvasından Diskalifiye Edilen 8 Yaşındaki Mili Hernandez

Amerika’nın Nebraska eyaletinde bulunan Omaha kentinde, geçtiğimiz günlerde inanılmaz bir olay yaşandı. 8 yaşında bir kız çocuğu, dış görünüşü yüzünden, çok başarılı bir oyuncu olmasına rağmen, takımıyla birlikte katıldığı futbol turnuvasından ihraç edildi.

8 yaşında bir kız çocuğu olan Milagros “Mili” Hernandez, oynadığı futbol takımının en yetenekli oyuncusu. Ve kendisinden yaşça büyük takım arkadaşlarına rağmen öne çıkarak takımını finale taşıdı.

Ancak bu küçük kız, geçtiğimiz günlerde takımıyla birlikte katıldığı çocuklar arası Springfield Soccer Club turnuvasından ihraç edildi.

Nedeni ise, kısa saçları yüzünden “erkek” sanılmasıydı…

Washington Post’un haberine göre, bu skandal, turnuvaya kayıt yaptırdıkları sırada, Mili’yi “erkek” olarak kaydeden görevli yüzünden yaşandı.

Takımının en yetenekli oyuncusu olan Mili, final maçına saatler kala diskalifiye edilince; baba Gerardo Hernandez onun bir kız çocuğu olduğunu kanıtlayan belgelerle itiraz etti. Ancak yine de yetkililerin kararı değişmedi.

Küçük Mili, yaşadığı hayal kırıklığını, “Erkek gibi gözüktüğüm erkek olduğum anlamına gelmez. Bütün kulübü turnuvadan atmak için bir sebep yok.” diyerek açıkladı.

Bu skandal haberin duyulmasının ardından; karara, tüm dünyadan tepkiler yağdı. Eyaletin futbol organizasyonu merkezi Nebraska State Soccer ise, Mili ve ailesinden özür diledi.

Mili’ye sosyal medyada da, birçok ünlü isimden destek mesajları geldi. Bunlardan biri de, ABD’li başarılı futbolcu Abby Wambach’ın Mili için attığı tweet’ti…

“Kendin olduğun için kusurlu olduğunu söylemelerine ASLA izin verme. Ben de kısa saçlarımla şampiyon oldum.”

Yararlanılan Kaynak

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR