Ana Sayfa Yaşam Kamusal Alanda Bebek Emzirme Özgürlüğüne Dikkat Çeken Anlamlı Proje

Kamusal Alanda Bebek Emzirme Özgürlüğüne Dikkat Çeken Anlamlı Proje

0

Kadınların bebeklerini kamusal alanda emzirmesi konusu, birçok ülkede hala tartışma konusu. Oysa bir annenin bebeğini istediği yerde beslemesinden daha doğal ve normal ne olabilir ki?

İşte bu tartışmaların yaşandığı ülkelerden birisi de İngiltere…

İngiltere Kamu Sağlığı Merkezi’nin araştırmasına göre, ülkedeki her 10 kadından 6’sı, kamusal alanda bebeğini emzirirken memesini saklıyor.

2 bin 300 kadınla yapılan araştırmanın sonucu bu şekilde. Ayrıca İngiltere toplumunun %77’si kadınların kamusal alanda çekinmeden emzirebilmesi gerektiğini düşünürken; %18’i de buna karşı çıkıyor.

Bu tartışma, ilk olarak 2014 yılında Londra’da bir otelin, bebeğini emziren kadından, memesini bir peçeteyle örtmesini istemesiyle başlamıştı.

Bu olayın duyulması üzerine bir grup kadın, söz konusu otelin önüne gelip bebeklerini emzirerek, durumu protesto etmişti. İngiltere Hükümeti ise bu tartışmaların ardından, kadınları destekleyen ve toplumu bu konu hakkında bilgilendiren çeşitli kampanyalara imza attı.

Geçtiğimiz günlerde ise Londra- Shoreditch bölgesinde bulunan bir binanın tepesine, şişme bir meme yerleştirildi.

Bu ilginç projenin amacı, kadınların kamusal alanda bebek emzirme özgürlüğünü desteklemek…

İngiltere’de Anneler Günü’nde(26 Mart) ortaya çıkan bu dev meme, beslenme konusuna yargısal olmayan yaklaşımı destekleyen #freethefeed kampanyasının bir parçası.

Projeyi yapan ajans Mother London’ın açıklaması da oldukça anlamlı: “Bu bizim anneler günü projemiz. Kadınların çekinmeden istedikleri yerde çocuklarını emzirme hakkı için bir kutlama.”

“2017 yılında Londra’da hala kamusal alanda bebeklerini emziren kadınların kendilerini yargılanıyormuş gibi hissettiklerine inanmak zor.”

Ne diyelim, bize de bu muhteşem projenin düşünenlerini kutlamak düşer! ?

Yararlanılan Kaynak: BoredPanda

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz