Okumanın Yaşı Yok: Gerçek Bir Kitap Kurdu Olan 82 Yaşındaki Müzeyyen Teyze

Kitap okumak, her yaşta büyülü bir maceradır. Çünkü bir kitabı elinize aldığınız anda, ya ondan bir şeyler öğrenirsiniz ya da onunla istediğiniz kadar uzağa gidersiniz… Kitaplar, size ucu bucağı olmayan, sınırsız bir dünya bahşeder.

Bu yüzden, ne öğrenmenin ne de kitap okumanın, bir yaşı vardır. İşte 82 yaşındaki Müzeyyen Teyze de bunun en güzel kanıtı!

Müzeyyen Kanal isimli bu dünya tatlısı teyze, 82 yaşında ve Burdur’un Karamanlı ilçesinde yaşıyor.

3 çocuğu, 6 tane de torunu olan Müzeyyen Teyze, aslında sadece ilkokul mezunu. Ancak o, bu yaşına rağmen sürekli kitap okuyor. Okuduğu kitapları yaşadığı ilçedeki Atatürkçü Düşünce Derneği’nden temin ediyor; bitirdiğinde ise onları yenileriyle değiştiriyor.

Onun bu duruşu, hepimize ilham niteliğinde. Çünkü toplumlar, yüzyıllardır eğitimli ve okuyan kadınlardan korkuyor. Böyle bir neslin yetişmemesi için, ellerinden geleni de yapıyorlar. Ancak Müzeyyen Teyze gibi kadınlar olduğu sürece, kadınlar okumaya ve okuyan nesiller yetiştirmeye devam edebilirler. Eğer hayalimizdeki aydınlığa ulaşacaksak da, ancak bu şekilde ulaşacabiliriz!

Kendisinin güzel ellerinden öpüyor, onun bu duruşunun hepimize ilham olmasını ümit ediyoruz!

*Unutmadan; bu haberi görmemize neden olan Haber Hürriyeti‘nden Mesut Tim’in, Müzeyyen Teyze’nin yaşadığı köye, onun ismiyle; “Atatürk Çocukları Müzeyyen Kanal Kütüphanesi” adında bir kütüphane inşa ettirme fikri var. Umuyoruz kısa zamanda, bu konuyla ilgili de güzel haberler alır ve bu anlamlı iş için üzerimize düşeni yaparız…

Yararlanılan Kaynak

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR