1930’larda Büyük Bir Akıl Hastanesinde Çekilmiş 22 Ürkütücü Fotoğraf

Akıl hastaneleri, geçmişten bugüne, insanların en fazla çekindiği ve onları en fazla ürküten yerlerden biri olmuştur. Bazı zihinsel hastalıkların tedavisi, doktorların kararına bağlı olarak; hastanede yatarak gerçekleştirilir. Ancak buna karar verecek kişi, her zaman doktorlardır ve akıl hastanelerinin asıl amacı, kişilerin daha hızlı bir şekilde tedaviye yanıt vermelerini sağlamak; sonrasında da onların yaşam kalitesini daha iyi bir yere taşımaktır…

Ne yazık ki, uzun yıllar önce, dünyanın birçok yerinde, akıl hastaneleri, böyle yerler değildi… Ve insanlar oralardan çekinmekte, korkmakta haklıydı. Aşağıda göreceğiniz fotoğraflar da, bunun birebir kanıtı.

“Foto muhabirliğin babası” olarak tanımlanan ünlü fotoğrafçı Alfred Eisenstaedt, Long Island’da bin dönümlük bir araziye yayılmış olan “Pilgrim State Hospital” isimli akıl hastanesinde, 1938 yılında, az sonra göreceğiniz ürkütücü fotoğrafları çekti.

“Pilgrim State Hospital” isimli akıl hastanesi, aslında zihinsel hastalıklara sahip insanlar için bir çiftlik kolonisi olması amacıyla kurulmuştu; ancak kısa zamanda diğer hastaneler kadar kalabalıklaştı. Büyük arazide bulunan bu çiftlikler, toplumun standartlarına uymadığınız takdirde çalışmaya mahkum edileceğiniz korkunç yerlerdi. Bu yüzden Pilgrim State Hospital, uzun yıllar boyunca, devlet tarafından yürütülen bir beceriksizliğin ve savunmasız kişilere kötü muamele edilmesinin canlı bir örneği oldu.

İşte bakarken rahatsızlık duyacağınız, 1938 yılında çekilmiş o ürkütücü fotoğraflar…

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

11.

12.

13.

14.

15.

16.

17.

18.

19.

20.

21.

22.

Yararlanılan Kaynak

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR