Hem Lezzetli Hem Sağlıklı: Günde 2 Tane Muz Yemenin Vücudunuza Etkileri

Sağlıklı yiyecekler her zaman lezzetli değildir. Ama muz için aynısını söyleyemiyoruz. Damak zevkinize uygun olmasının yanı sıra, sağlığınız için avantajları da saymakla bitmez…

Hadi gelin; günde 2 muz yediğinizde vücudunuza ne gibi yararları oluyor, hep beraber bakalım!

Arteryal basıncınız normale döner: Yani kan basıncınız da diyebiliriz. Muzda yaklaşık olarak 420 mg potasyum bulunur ve bu, kan basıncınızın düşmesini sağlar.

Fazla kilolarınızdan kurtulursunuz: Muz lif bakımından zengin bir gıdadır. Muz ayrıca iştahınızı azaltacak bir nişasta türü içerir. Kanınızdaki şeker seviyesini düşürür ve vücudunuzun insüline duyarlılığını arttırır.

Vücudunuzda bulunan hücreler insüline duyarlı değilse, glikoz ememezler ve pankreasınız daha büyük miklarda üretmeye başlar.

Anemi (kansızlık) riskini düşürür:

Anemi yorgunluğa ve nefes darlığına sebebiyet verir. Bu kırmızı kan hüclerinde azalma ve kandaki hemoglobin seviyesinin düşüklüğünün bir sonucudur.

Sindiriminiz düzelir: Muzlar kolaylıkla sindirilirken, mide-bağırsak sistemini zorlamazlar. Muzda bulunan dirençli nişasta sindirilmez; sağlıklı bakteriler için etkili – besleyici bir ortam yaratarak kalın bağırsağın içinde kalır.

Eğer gastrit veya mide ekşimesi şikayetiniz varsa muz yiyebilirsiniz. Veya ishal olduysanız kaybolan mineralleri geri kazanmak için muz yiyebilirsiniz.

Stres seviyenizi ciddi oranda düşürür: Muz ruhunuza gerçekten iyi gelir. Serotonin (mutluluk hormonu) almak için bedenimiz tarafından gerekli olan triptofanı içerir. Ortalama olarak her muzda 27 mg magnezyum bulunur. Bu mineral, iyi bir ruh ve sağlıklı bir uyku için oldukça yararlıdırlar.

Vitamin eksikliğini önemli ölçüde karşılar: Muz B6 vitamini bakımından oldukça zengindir. Bir muz günlük olarak almanız gereken B6 vitaminin %20’sini karşılar. Bu vücudunuzun sağlıklı hücreler oluşturması için gereken hemoglobin, insülin ve amino asitler üretmesine yardımcı olur.

Bu arada! Sadece portakal, çilek gibi meyvelerin en çok C vitamini içeren meyveler olduğunu düşünüyorsanız; bir kere daha düşünmekte fayda var! Muz günlük almanız gereken C vitamini miktarının %15’ini içeriyor.

Enerji seviyenizi ciddi derecede arttırır: Muzda bulunan potasyum kas kramplarınızı önler; aynı zamanda karbonhidrat içerdiği için ağır bir egzersiz için kesintisiz enerji kaynağıdır!

Yararlanılan Kaynak

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR