Çocukken Geçirdiği Beyin Felcinin Etkilerinden Sporla Kurtulan Genç Kadın

22 yaşındaki Mariana Sfakianakis, 50 bin takipçisi olan bir Instagram fenomeni. Instagram hesabı ise inanılmaz fitness performanslarıyla dolu. Ve geçenlerde, engelli bireylere güçlü kalmaları için ilham verebileceği umuduyla, hesabında bir çocukluk fotoğrafını paylaştı. Mariana, takipçileriyle paylaştığı bu fotoğrafla, onlara bir zamanlar çok farklı bir kız çocuğu olduğunu hatırlattı…

Mariana, prematüre bir bebek olarak dünyaya geldi; ama doktorlar onun ölü doğacağını düşünüyorlardı; bu yüzden de doğum sonrası için hiçbir hazırlık yapmamışlardı…

O, bu yüzden, hayat boyu sürecek olan; bacaklarındaki hareketlerini, kas kontrolünü ve dengesini etkiliyen “serebral palsi” hastalığına yakalandı.

Instagram hesabında paylaştığı fotoğrafla da, serebral palsi ile büyümenin nasıl bir şey olduğunu anlatmak istemişti… Mariana ve ailesi, daha gelişmiş tedaviler ve uzman doktorlar bulma umuduyla, o 5 yaşındayken Yunanistan’dan Avustralya’ya taşındılar.

“Küçük bir çocuk olarak, gerçekten neler olup bittiğini ve neden diğer çocuklardan farklı olduğumu anlamadım. Diğerleri gibi yürüyemediğim için ve aynı zamanda tekerlekli sandalyede olmaktan dolayı çok zorluk çektim.”

Daha sonra, normal bir çocuk olmak için çok ciddi bir ameliyat geçirdi. Ameliyatı başarıyla geçse de, tam 8 ay boyunca bacaklarını hiç hareket ettiremedi…

Ve koltuk değneklerinin yardımıyla, yürümeyi tekrar öğrenmek zorunda kaldı.

“Her ne kadar, asla %100 normal olamayacağım söylense de, sonuçlarım inanılmazdı ve ben buna çok sevindim. Hiçbir zaman ‘mükemmel’ olmak istemedim. Sadece ‘daha iyi’ olmak istedim.”

Mariana’nın yaşadığı bu sağlık sorunları, okul hayatını da olumsuz yönde etkiledi. Sürekli ağlıyor ve hatta kendisine zarar vermeye çalışıyordu…

“Liseyi tekerlekli sandalyede okumak, beni depresyona sürükleyen bir mücadeleydi. 10 yıl boyunca okulu bırakmayı düşündüm, bununla başa çıkmak uzun yıllarımı aldı ve sonunda fitness yolculuğuma başladım.”

Ama sonra egzersiz yapmaya başlayarak; uzun yıllar boyunca devam eden zihinsel ve fiziksel sorunların üstesinden geldi!

Mariana, paylaştığı fotoğrafla birlikte anlattığı hikayesinde, egzersizi kurtarıcısı olarak gördüğünü belirtti.

Mariana, şimdi bir Instagram fenomeni! Ve hesabından paylaştığı fotoğraf ve videolarla, özellikle benzer durumdaki insanlara ilham kaynağı olmak istiyor!

“Kendimi her gün gelişmeye odaklanmış güçlü ve bağımsız bir genç kadın olarak inşa değiştirdim. Fitness yolculuğum ve arkadaşlarımla ailemin desteği, hayatımı büyük ölçüde etkiledi.”

Yararlanılan Kaynak

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR