Nar Anne Sütünü Artırır mı? Emzirirken Nar Yenir mi?

Anneler dikkat! Hazır nar mevsimi gelmişken önemli bir konuya değiniyoruz. Eğer yeni anneyseniz sütünüzü artıracak besinleri çok iyi bilmelisiniz. Bir sonbahar meyvesi olan narın faydaları ise saymakla bitmiyor. Özellikle hamilelerin narı ve hatta nar suyunu tüketmesi, şiddetle tavsiye ediliyor. Yani nar anne sütünü artırır mı? Sorusuna olumlu yanıt verebiliriz. Ancak bazı detayları bilmenizde yarar var.

Bu içeriğimizde hamilelikte nar yemenin faydaları ile birlikte doğumdan sonra nar yemenin avantajlarına değiniyoruz. Aynı zamanda nar gaz yapar mı? Hatta hamilelikte ve emzirme döneminde rahatlıkla tüketebileceğiniz nar suyu tarifini de veriyoruz. İncelemeye devam edin!

Gebelikte Nar Yenir mi?

Nar, anne ve bebeğin sağlığını destekleyen mevsimsel bir meyvedir. Bununla birlikte güçlü bir antioksidan kaynağıdır ve vücudun kan akışını hızlandırmak için mükemmel bir besindir. Ancak gebelikte nar leke yapar mı? Gibi problemler sıklıkla gündeme gelebiliyor. Hamilelik ve beslenme süreci, anne adayları açısından oldukça önemlidir. Nar, gebelik sürecinde tüketilebilen bir besindir. Özellikle folik asit alımı, bebeklerin sağlıklı gelişimi için gereklidir. Bu sebeple hamilelik sürecinde tüketilmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Leke ise genellikle iddialara dayalı bir sorudur. Bu aşamada, bebeklerde leke yapmasına dair herhangi bir bilimsel araştırma bulunmuyor diyebiliriz.

Nar Anne Sütünü Artırır mı?

nar anne sütünü artırır mı

Konumunuzun esas sorularından birisi, nar anne sütünü artırır mı? Sorusudur. Bu soruya genel olarak olumlu bir cevap verebilmek mümkündür. Üstelik sadece nar değil, armut, elma, kuru incir, hurma, ayva gibi meyve ve sebzeler anne sütünü artırır. Ancak emzirirken anne nar yiyebilir mi? Sorusu için önemli bir durum var diyebiliriz. Nadir bir durum olsa da alerji durumu tespit edilebilir. Bu duruma nar alerjisi denir. Eğer şu belirtileri görüyorsanız, nar alerjisi yaşıyor olabilirsiniz:

 • Dudak, ağız, dil veya boğazda şişme
 • Kurdeşen
 • Yutmakta zorlanma
 • Ciltte döküntü veya kaşıntı
 • Solunumda sorun yaşamak

Nar alerjisi sorunuyla karşılaştıysanız hızlı bir şekilde doktorunuza görünmeniz önerilir. Eğer gebelikten öncesinde nar meyvesine alerjiniz bulunuyorsa, emzirme sürecinde nar tüketmemenizi öneriyoruz.

Emzirirken Nar Yenir mi?

Nar süt yapar mı sorusu sıklıkla merak ediliyor. Emziren her anne yediklerine dikkat etmelidir. Nar meyvesi diğer tüm kırmızı meyveler gibi bebekte kızarıklıklara ve alerjik reaksiyona sebep olabilir. Eğer doğru bir diyet programı uygulanırsa nar meyvesinden maksimum fayda almak mümkündür. Aynı zamanda tüketilen meyve miktarında ani bir artış olmaması gerekiyor. Diğer tüm besinlerde olduğu gibi meyvelerde aşırı tüketilmemelidir.

Genel olarak emzirirken nar yenir mi? Sorusu için, nar emziren anneler açısından faydalıdır diyebiliriz. Hatta nar tüketmek, anemi gibi çeşitli semptomların oluşmasını engeller. Baş dönmesi, yorgunluk ve bitkinlik tarzı problemleri iyileştirmek için faydalıdır.

Nar Bebeğe Gaz Yapar mı?

nar anne sütünü artırır mı

Nar, bazı bünyeler için zararlıdır. Özellikle mide rahatsızlığı olanlarda ağrıya sebep olur, gaz ve şişkinlik yapar. Eğer hamilelik öncesinde bu tarz belirtiler yaşadıysanız, hamilelik ve emzirme döneminde nar tüketimi önerilmez. Yani emzirirken nar yemek bebeğe gaz yapar mı? Sorusu için net bir cevap veremeyiz. Eğer tüketilecekse, aşırıya kaçmadan küçük porsiyon tüketmeniz önerilir. Bununla beraber nar bebeğe gaz yapar mı? Sorusu için, bünyeden bünyeye değişebilen bir durumdur diyebiliriz.

Hamilelikte Nar Suyunun Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte nar suyunun sayısız faydası bulunuyor. Narın içerisinde C vitamini, protein, K vitamini, kalsiyum, demir, folik asit gibi maddeler bol miktarda mevcuttur. Hamilelik zamanında nar tüketmek, gelişme geriliği, gebelik zehirlenmesi ve hatta erken doğumu engeller. Aynı faydalar nar suyu içinde geçerlidir. Bu sebeple ölçülü bir şekilde, abartıya kaçmadan nar tüketilebilir. Bunun dışında bazı faydalar:

 • C vitamini ve lif açısından zengin besinlerdir. 1 orta boy nar, kişinin C vitamini ihtiyacının büyük bir kısmını karşılar.
 • Kansızlığı önler, vücutta kan akışını artırır. Yüksek demir içeriği sayesinde bebeği emzirirken anemi belirtilerini azaltır.
 • Nar suyu, mide sorunları için mükemmeldir. Üstelik sindirim sorunlarını azaltır.
 • Nar tüketmek, emzirirken böbrek sorunları ve enfeksiyonun önüne geçer.
 • Eklemde, arteriyel duvarda, kıkırdakta oluşan sertleşme, kalınlaşma sorunlarını giderir, kemik erimesini önler.

Nar Suyu Nasıl Hazırlanır? Hamileler İçin Nar Suyu Tarifi

nar anne sütünü artırır mı

Son başlığımızda nar suyunun nasıl yapıldığı konusunda bilgi vereceğiz. Bununla birlikte nar suyu anne sütünü artırır mı? sorusu için olumlu bir yanıt verebiliriz. Hamilelik veya emzirme dönemindeyseniz, verdiğimiz tarifi deneyebilirsiniz.

Gereken malzemeler: 2 adet nar, 2,5 – 3 litre su, 1 yemek kaşığı limon tuzu.

 • 2 adet narı kabuğundan soyup birkaç parçaya ayırın ve rondoya koyun.
 • Üzerine az şeker ilave edin ve iyice rondodan geçirin. (İsteğe göre şeker miktarını arttırabilir veya azaltabilirsiniz)
 • Büyük bir kaba ekleyerek üzerine limon tuzu ve su ekleyin.
 • 45 dakika dinlendirin ve arada bir karıştırmayı unutmayın.
 • Tüketmeden önce süzgeçten geçirin.

Nar suyu tarifimizle içeriğimizi sonlandırıyoruz. Sonuç olarak özetlemek gerekirse, nar anne sütünü artırır mı? Sorusunu cevapladık. Anne olmaya hazırlananlar ve yeni anneler nar tüketiminde aşırıya kaçmamalılar. Yine de beslenme düzenine nar eklemeden öncesinde doktorunuza danışmak doğru olacaktır.

Yeni Anneler Dikkat: Nar Anne Sütünü Artırır mı? Emzirirken Nar Yenir mi? İçeriğimizin yanında bu da ilginizi çekebilir:

Anksiyeteyi Azaltan Şarkılar: Ruhunuzu Rahatlatın!

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR