Feminist Yazar Simone de Beauvoir’den Kadına Dair 12 Çarpıcı Söz

Fransız feminist yazar Simone de Beauvoir, 9 Ocak 1908’de son derece baskıcı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. “Bir Genç Kızın Anıları” isimli eserinde bu yıllara ait anılarını; daha doğrusu tümüyle kendi yaşantısını anlatır. Beauvoir, büyük aşkı Sartre ile üniversite yıllarında tanışır ve aslında o yıllardan sonra hayatı değişir. Sartre ile yaşadığı ve bir ömür süren birliktelikleri de, birçok ezberin dışında, bağımsız ve dillere destandır.

Simone de Beauvoir’un edebiyat dünyasına kazandırdığı eserler, feminist düşüncenin gelişim sürecine başlangıç noktası yaratmıştır. Ve onun feminizmi, genel geçer feminizmden oldukça farklıdır…

İşte hayatını ve kişiliğini iki paragrafa sığdıramayacağımız bu özel kadının,”kadın”larla ilgili çarpıcı sözleri…

1. “Kadını götürüp mutfağa ya da süslenme odasına kapatıyor, sonra da ufkunun darlığına şaşırıyoruz; kanatlarını kesiyoruz, sonra da uçamıyor diye yakınıyoruz.”

2. “Sadece erkek değildir kadını ezen. Kadın kendi hayatından sorumlu olmaktan vazgeçerek kendi kendini de eziyor.”

3. “Kadın, denir; duygularıyla yaşar, kendiliğinden var olan şeylerle yetinir gider; iyi ama, önce başkaları tarafından buna mahkum edilmiştir de, onun için böyle yaşar.”

4. “İnsan kadın olarak dünyaya gelmez, zamanla kadın olur.”

5. “Kadın, toplumsal açıdan üretime daha çok katılıp ev işleriyle daha az uğraştığı zaman özgürlüğe kavuşacaktır.”

6. “Tanrı, çoğunlukla, kocasının kalıbında görünür kadına.”

7. “Sevdalı kadının en büyük talihsizliklerinden biri, bu aşkın onu hiçleştirmesi, kişiliğini bozmasıdır; seven kadın bir köleden, bir uşaktan, fazla sadık bir aynadan, gereksiz bir yankıdan başka bir şey değildir.”

…”Bunun farkına vardığı zamanki üzüntüsü de epey pahalıya patlar kendisine; gözyaşları, hakkını aramalar, kavgalar gürültüler arasında, kalan çekiciliğini de yitirir.”

8. “Erkeğin yaşantısı akılsaldır ama bir takım boşlukları vardır; kadınınkiyse kendi sınırları içinde karanlık ama doludur, tamdır.”

… “Bu doluluk ona belli bir ağırlık verir; ilişkilerinde, kadın erkeği hafif bulur: Diktatörlerin, generallerin, yargıçların, memurların, yasaların, soyut ilkelerin hafifliği vardır erkekte.”

9. “Ama paketlerinizi bir erkek taşırsa, sebebi sizin bir kadın olmanızdır; bir kadın taşırsa, o kadın sizden genç demektir ve siz kendinizi yaşlı hissedersiniz.”

10. “Kadında biçim değiştirmiş doğayı yakalamak isteyen erkek, bu yüzden onu yapaylığın kölesi haline getirmektedir.”

… “Kadın ne salt fizik, ne de salt anti-fiziktir; ve bu iş yalnız maşayla saç kıvırmanın, balmumuyla kıl almanın uygulandığı uygarlıklarda değil, kara derili kadınların yaşadığı Afrika yaylalarında, Çin’de ve dünyanın dört bir yanında da böyledir.”

11. “Kentsoylu toplumda kadına düşen başlıca rollerden biri ‘temsil etmek’tir: Güzelliği, çekiciliği, zekası, inceliği, tıpkı arabasının dış görünüşü gibi, kocasının servetinin dış belirtileridir.”

12. “Biz kadınlara yöneltilen saldırıların çokluğu ve sertliği karşısında yılmayacağımız gibi; ne ‘sahici kadın’a yağdırılan çıkarcı övgülere kanıp aldanacağız, ne de paylaşmaya yanaşmadıkları alın yazısının erkeklerde uyandırdığı çoşkunluğa kapılacağız.”

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR