Eğitimini Yarıda Bırakmış Kadın Ve Çocuklara Antalya’dan Örnek Proje: Beni Hafife Alma

Ülkemizde ne yazık ki çeşitli sebeplerle eğitimini yarıda bırakmak zorunda kalan, ya da yine aynı sebeplerden hiç okula gidememiş olan pek çok kadın var. Böyle kadınlar için, dışarıdan okuyabilmelerini sağlayacak çeşitli programlar da mevcut.

Şimdi sizlere detaylarından bahsedeceğimiz proje de, tam bu konuya değiniyor. Bu örnek proje Antalya’dan ama biz bu ve benzeri projelerle, her şehirde daha fazla karşılaşmak istiyoruz.

İşte binlerce kadın ve kız çocuğuna eğitimini tamamlama şansı tanıyan “Beni Hafife Alma” projesi.

“Beni Hafife Alma” isimli proje ile, eğitimini yarıda bırakmış kadınlar ve kız çocuklarının, eğitimlerini tamamlayabilmesi hedefleniyor.

Bu dijital eğitim platformuna katılan kadınlar ve çocuklara eğitimlerini dijital ortamda sürdürebilmeleri için tabletler verilecek. Bunun amacı ise, teknolojiyle iletişimlerini güçlendirmek.

Projeye katılım gösteren kadın ve çocuklar, bir yandan eğitimlerini tamamlarken bir yandan da teknolojiyle daha fazla haşır neşir olacaklar.

“Beni Hafife Alma” platformunda, açık ortaokul ve lise müfredatı yer alacak.

Geçtiğimiz günlerde konuyla ilgili verilen konferansta, Vali Münir Karaloğlu, proje detaylarını şu cümlelerle anlattı:

“Projenin yürütücüsü sivil toplum örgütü Uzaktan Eğitimi Yaygınlaştırma ve Alternatif Eğitim Derneği, Sancak Kolejimiz var. Amacımız, eğitimi yarım kalmış kadınlarımıza yardımcı olarak açık lise ve ortaokul üzerinden yardımcı olarak onların eğitim süreçlerini tamamlayabilmek. Milli Eğitim İl Müdürlüğümüz ile birlikte tablet dağıtımı yapacağız. İnternet sağlayıcı firmamızın sponsorluğunda onlara dersle sınırlı kalmak üzere internet imkanı sağlayacağız.”

Platforma katılan kadınlar, kendilerine verilen tabletler ve internet imkanı sayesinde, derslerini nerede isterlerse izleyebilecekler.

“Öğrenciler, hazır paket videolardan derslerini herhangi bir yerde, evlerinde tarlalarında, bahçede parkta nerede isterlerse derslerini izleyebilecekleri gibi önceden ilan edilmiş zaman dilimlerinde interaktif dersi anlatan hocaya soru bile sorabilecekler. Anlamadıkları bir konu varsa interaktif olarak öğretmenlerinden tekrarını isteyebilecekler. Son derece faydalı bir proje olduğunu düşünüyoruz.”

Üstelik, projeye sadece eğitimini yarıda bırakanlar değil, daha önce ortaokul ve lise eğitimine başvurmamış kadınlar da katılabilecek.

Ayrıca başvuru için herhangi bir yaş sınırı da yok.

İlk kez Antalya’da denenecek olan bu projenin, sonrasında tüm Türkiye’yi kapsaması için teklifte bulunulması planlanıyor…

Ne diyelim umarız gerçekten başarılı olur ve diğer şehirlerdeki kadınlar da bu kolaylıktan yararlanabilir.

Yararlanılan Kaynak

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR