Bunama Hastalarının Garsonluk Yaptığı Duyarlı Restoran: Sipariş Hataları Restoranı

Dışarıda yemek yerken yaşanabilecek en sinir bozucu şeylerden biri, bir tabak yemek sipariş ettiğin halde bir tane daha getirilmesi… Ama dünyanın bir yerlerinde, şaşırtıcı bir şekilde, müşterilerine bunu sunan bir restoran var!

“The Restaurant of Order Mistakes”; yani “Sipariş Hataları Restoranı”, Tokyo’nun Toyosu semtinde bulunuyor.

Ve bu restoranın görevi, demans hastası (bunama) olan garsonlar çalıştırmak!

Eğer 2-4 Haziran tarihleri arasında bu restoranı ziyaret ettiyseniz, siparişinizi demans hastası bir garson, yanlış bir şekilde almış olabilir…

Ama bunu önceden biliyor olsaydınız; bu beyin hastalığından muzdarip insanlar hakkındaki tüm fikirleriniz farklı olurdu…

İşte tam da bu yüzden, bu restoranda yaşayacağınız deneyim, aslında demans hastası bireylerin, biraz anlayışla, toplumun işleyen üyeleri olabileceğini görmenizi sağlıyor.

Bir yemek blogger’ı olan Mizuho Kudo, Sipariş Hataları Restoranı’nı ziyaret ettiğinde, bir hamburger sipariş etmesine rağmen; masasına bir gyoza köfte geldi…

Ancak o, beklenmedik bir şekilde yemeğinin çok lezzetli olduğunu ve de garsonların son derece güler yüzlü olduklarını söyledi.

Yani aslolan tek şey, sadece biraz “anlayış”!

Düşünsenize; bir restoranda yemek yemeniz; buradaki hasta insanların iyi hissetmesine neden oluyor!

Bu anlamlı girişim; umuyoruz bizlere de örnek olur ve bu tarz hastalıklardan muzdarip insanları dışlamak yerine; toplum içinde var olmalarına yardımcı oluruz!

İngiltere’deki Maggie’s Centres; kanser hastaları ve aileleri için açılmış, tıpkı buna benzeyen bir restoran. Şimdi, deneme süresinin ardından bu pop-up restoranın girişimcilerinden biri, Maggie’s Tokyo’yu (İngiltere’deki Maggie Centres’ların Japonya versiyonunu) açarak; 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü için Eylül ayında böyle bir pop-up etkinliği gerçekleştirmeyi planlıyor.

Sizin de içiniz ısınmadı mı?

Yararlanılan Kaynak

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR