Sosyal Medyada En Sık Paylaşılan 16 Fotoğraf Çeşidi Ve İçerdiği Gizli Mesajlar

Sosyal medya, birçoğumuz için artık gerçek hayatın bir temsili oldu. Hatta çoğu zaman, sosyal medyada fotoğraf paylaşalım diye anı yaşamayı unutuyoruz… Ara sıra da sosyal medyanın hayatımızda kapladığı yerden şikayet edip; aynı davranışlarımızı sürdürmeye devam ediyoruz. Tam bir kısır döngü, anlayacağınız.

Peki sosyal medya paylaşımlarımız bizim hakkımızda ne söylüyor? Ya da paylaşımlarımız, gizli komplekslerimizi, arzularımızı yansıtıyor olabilir mi?

Aşağıda, sosyal medya hesaplarında çok fazla paylaşılan fotoğrafların analizleri yer alıyor. Elbette, insanları buna göre genellemek doğru olmaz; ancak üzerine bir parça düşünürseniz; birçok insanla ilgili anlamlı analizler olabileceğini fark edeceksiniz.

1. Ayna, asansör vb yerlerde çekilen çeşitli selfie’ler (Aynada, asansörde vs.)

Sosyal medya hesaplarındaki selfie bolluğu, aşırı derecede onaylanma ihtiyacı, benmerkezcilik ve narsisizm gibi eğilimlerin bir göstergesi olabilir.

2. Seksi selfie’ler

Ördek dudak, vücudun çekici bir biçimde vurgulanması… Tüm bunlarla dünyaya vermek istenilen mesaj, “Ben serbest ve denemeye hazır bir kadınım.” olabilir. Bu mesajda bir sıkıntı yok ama bunu tüm dünyaya duyurma gereği kısmı, biraz karmaşık.

3. Çift fotoğrafları

Bu fotoğraflar, ilişkinin ve karşıdaki insanın güçlü ve uzun vadeli olarak algılandığının bir göstergesi olabilir. Ve bu fotoğraflarla dünyaya vermek istenilen mesaj: “Yalnız değilim, seviliyorum.” dur.

4. Kalabalık arkadaş grubu fotoğrafları

Sosyal medya hesaplarındaki “Arkadaşlarımla çok fazla eğleniyorum” fotoğraflarının çokluğu, bir iç boşluğun ve yalnızlığın göstergesi ya da bir gruba ait olma mesajı taşıyor olabilir. Bu tarz fotoğraflarla dünyaya vermek istenilen mesaj “Bir grubun parçası olmak için seçildim ve bu çok gurur verici.” dir.

5. Çocukluk fotoğrafları

Sosyal medya hesaplarında paylaşılan çocukluk fotoğraflarının çokluğu, şu şekilde analiz edebilir: Eğer çocukluk fotoğrafı paylaşılıp profil resmi yapılmışsa, bu, kişinin yetişkinlikten bıkmış olduğunun ve bilinçaltında çocukluğuna dönme arzusu taşıdığının bir göstergesi olabilir. Bu tarz fotoğraflarla verilmek istenen mesaj ise “Beni kollarınıza sarın ve başımı okşayın.” dır.

6. Hayvan fotoğrafları ve hayvanlarla birlikte çekilmiş pozlar

Eğer bu, bir fotoğrafçının sosyal medya hesabıysa; bir profesyonellik göstergesidir. Ancak, bir erkek, profil resmine vahşi bir kurt fotoğrafı koyarsa, bu, gerçek hayatta öyle olmadığı halde cesur ve güçlü görünmek istediğinin bir göstergesi olabilir.

Kadınlar ise genelde sosyal medya hesaplarında, daha sevimli kedi yavruları, tavşanlar, köpekler yayınlarlar. Bu fotoğraflar da, hesap sahibinin duygusallığının ve olgunluğunun bir göstergesi olabilir.

7. Doğa fotoğrafları

Sosyal medya hesabındaki manzara fotoğraflarının çokluğu, hayattan duyulan memnuniyetin göstergesi olabilir. Ayrıca günlük yaşamın yorgunluğundan dolayı doğaya duyulan özlemi de ifade edebilir.

8. Göz kamaştırıcı fotoğraflar

Bir sosyal medya hesabındaki böyle fotoğrafların çokluğu, narsistik desteğe ve iltifat edilmeye duyulan ihtiyacın bir göstergesi olabilir. Ve bu da, sanal dünyada böyle gözükmek için çaba göstermek yerine, gerçek hayatta olmak istediğin kişi olmaya çabalamak üzerine düşünmek için bir neden aslında…

9. Seyahat, gezi fotoğrafları

Bazı insanlar için, paylaştıkları seyahat fotoğrafları, sosyal statülerini veya bunun için duydukları özlemi vurgulama arzusunu gösterir. Verilen mesaj ise: “Rahatlamak için nerelere gidebileceğime bir bakın.” dır. Oysa bir gezinin gerçeği, orada yaşanan duygulardır. Ancak bu tarz fotoğrafların sıkça paylaşılması, “Birçok insan oralara gidemiyor ve bu benim kişisel başarım.” gibi bir mesaj verme isteği taşıyor olabilir.

10. Arka planında yatlar, pahalı arabalar, lüks mekanlar olan fotoğraflar

Bu tarz fotoğraflar genellikle, gerçek olan veya hayali kurulan başarıyı, belirli bir sosyal statüyü ve “Hayatım harika” diyerek bunu dünyaya anlatmanın bir yoludur.

11. Yemek fotoğrafları

Pahalı bir restorandaki enfes yemeklerin fotoğraflarını paylaşmak, kendini doğrulama ve sosyal statüyü tanıtma girişimi olabilir.

12. Çılgın fotoğraflar

Paraşütle atlarken veya zirvede çekilmiş fotoğraflar, genellikle; cesaret, güç, güvenilirlik, dayanıklılık gibi mesajlar taşır. Ve aşırı benlik, fark edilme arzusu gibi şeylere duyulan ihtiyacın da bir göstergesi olabilir.

13. Aşırı eğlenceli fotoğraflar

Sosyal medya hesaplarında sürekli aşırı eğlenirken fotoğraflar paylaşan kişilerin verdikleri; kendilerine güvenen ve bununla çelişen bir mesajları vardır. Çünkü gerçekten kendine güvenen ve cesur bir insan, sadece mutlu fotoğraflarını değil, sıradan fotoğraflarını da paylaşabilir. Bu tarz fotoğraflar, aslında mutsuz bir hayatı gizleme çabası taşıyor olabilir.

14. Ofiste çekilmiş fotoğraflar

Sürekli ofiste fotoğraflar paylaşan bir hesap, mesleki hayata ve toplumda kendini gerçekleştirme konusuna verilen önemi gösteriyor olabilir. Böyle bir hesabın sahibi için, kendisini yüksek mevkide göstermek her zaman ön plandadır.

15. Nesneler, bütünü tamamlayan parçalar; kısacası konsept fotoğrafları

Bu tarz fotoğraflar, farklı görünmek isteyen bir insanı yansıtır. Ayrıca “Ben sıradan biri değilim.” mesajı taşır.

16. Filtre veya Photoshop içermeyen gerçek fotoğraflar

Bu tarz fotoğraflar, kendisini olduğu gibi sevdiğini gösterme çabası taşıyan bir insanı yansıtıyor olabilir. Aynı şey profil resmini, birkaç yıl boyunca değiştirmeyen birisi için de geçerlidir. Böyle fotoğraflarla verilmen istenilen mesaj: “Manevi bir olgunluğa sahibim ve sosyal ağlarda övülmeye ihtiyacım yok.” dur.

Yararlanılan Kaynak

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR