Doğru Ayakkabıyı Seçmek İçin Dikkat Etmeniz Gereken 12 Önemli Nokta

Kaliteli ve şık bir ayakkabı seçmek, herkeste bulunmayan türden bir yetenektir. Çünkü çoğu zaman çok beğenerek aldığınız bir ayakkabıyı, sizi rahatsız ettiği için sadece bir kez giyebilirsiniz. Ya da bazen bile isteye sadece görüntüsüne kanıp kalitesiz bir ayakkabı satın almış olabilirsiniz.

Bu yüzden, yeni bir ayakkabı alırken dikkat etmeniz gereken püf noktalarını, sizler için derledik. Buyrunuz, hayalinizdeki ayakkabıya kavuşmanızı sağlayacak o basit ipuçları.

Ayakkabı alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

1. Ayakkabının parmak kısmının ve topuğunun, şeklini koruduğundan emin olun. Bu kısımları sıkıp bıraktığınızda, kalıcı deformasyonlar olmamalıdır. Topuk kısmı sert olmalıdır, çünkü yumuşak bir topuk hızlıca sarkabilir, bu da yürürken size çok fazla rahatsızlık verecektir.

2. Eğer iki ayağınız arasında bir büyüklük farkı varsa, ayakkabınızı daha büyük ayağınıza göre seçmelisiniz. Çünkü genelde birçok insanın bir ayağı, diğerinden daha büyüktür. Bu yüzden farklı numalarda birkaç çift denemelisiniz ve her iki ayağınızın da rahat olduğu numarayı almalısınız.

3. Yeni bir ayakkabı alırken, alışkanlıklarınızı göz önünde bulundurmalısınız. Eğer normalde topuklu ayakkabı giymiyor ve yüksek topuklu bir ayakkabı deniyorsanız, ayağınızın orta kısmına biraz baskı uygulayın. Bazı durumlarda, bu, topuğun geri kaymasına neden olabilir. Bu da titrek bir yürüyüş ve denge kaybı gibi birtakım dezavantajlarla yüzleşmeye hazır olmadığınız anlamına gelir.

4. Ayrıca ayakkabı tabanının esnekliğine de dikkat etmelisiniz. Bunun için bir elinize ayakkabıyı alın ve diğer elinizle ayak parmağı kısmını kıvırmaya çalışın. Yeterince esnek olmayan bir taban, ayak eklemlerinin normal şekilde hareket etmesini engeller. Bu da yürüyüş bozukluklarına, çabuk yorulmaya ve vücudun enerji tüketimini arttırmasına neden olabilir.

5. Ayağınızı sıkan ayakkabıları, zamanla açılacağını umarak satın almamalısınız. Böyle ayakkabılar, kan dolaşımı ve kas fonksiyonlarıyla ilgili ciddi problemlere neden olabilir. Dahası, bu gibi ayakkabılar kısa zamanda yapısal olarak da bozulurlar.

Böyle bir durumdan kaçınmak için, ayaklarınızı bir kağıdın üzerine basın ve her ikisini de bir kalemle çizin. Ana hatları kesin olsun. Bir dahaki sefere yeni bir ayakkabı alırken, bu kağıt kesiklerini, satın almak istediğiniz ayakkabılara yerleştirin. Her ikisi de kenarlarına yaslanmadan ayakkabılara oturmalıdır.

6. Yeni ayakkabı alışverişini, öğleden sonra yapmanızı öneririz. Günün sonuna doğru, ayaklarınız hafif şişebilir. Bu da, sabah çok rahat olduğunu düşündüğünüz bir çift ayakkabının, akşamları ayağınızı sıkabileceği anlamına gelir.

7. Yeni alacağınız ayakkabıları, her zaman içeriden kontrol edin. Çünkü iç yüzey, kaba dikişler olmaksızın yumuşak olmalıdır. Ayrıca taban esnek olmalı ve çıkarması da kolay olmalıdır.

8. Yeni ayakkabılar denerken, düz bir zemin boyunca birkaç adım yürüyün. Çünkü yumuşak halılar, herhangi bir ayakkabıyı bile rahat hissettirebilir. Daha iyi fikir sahibi olmak için, halıdan çıkıp çıplak zemin üzerinde yürümeyi deneyin.

9. Yüksek topuklu bir ayakkabı satın almak istiyorsanız, maksimum topuk yüksekliği 9,5 cm olmalıdır. Taban ile topuk arasındaki kabul edilebilir mesafe, en az 3 cm olmalıdır. Mesafe ne kadar kısa olursa, ayak parmaklarına o kadar fazla ağırlık aktarılır.

10. Zamanla ayaklarınız büyüyüp genişleyebilir. Bu yüzden ayak numaranızı 2 yılda bir ölçmelisiniz. Özellikle de internet üzerinden ayakkabı alışverişi yapıyorsanız.

Doğru ayakkabı numarası nasıl seçilir?

1. Yüksek topuklu ayakkabı denerken, ayağınızın ayakkabının içindeki blok boyunca kaymadığından emin olmanız gerekir. Çünkü ayakkabılar giyildikçe ayakların ileri doğru kaymasına neden olur. Bu da ayakkabınızın topuğunun kırılmasına yol açabilir.

2. Kürk astarlı bir ayakkabı deniyorsanız, kürkün aşınma ile ezileceğini ve sonrasında ayakkabı içinde ek boş alan oluşmasına neden olacağını unutmayın.

3. Süet ayakkabı alırken, onların diğer ayakkabılara göre daha hızlı ve rahat giyildiğini unutmayın. Bu yüzden dükkanda denerken, ayağınızı sıkıca sardığından ve bol olmadığından emin olun.

4. Eğer sivri burun bir ayakkabı deniyorsanız, ayak parmağınızın önünde 1-2 cm boş alan kalmalıdır.

Bu yazımız ilgini çekebilir: Ayakkabı Kokusu Nasıl Giderilir?

Yararlanılan Kaynak

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR