Sağlıklı Ayaklar! Ayak Derileri Neden Soyulur? Nasıl Tedavi Edilir?

Gün boyu vücudun tüm ağırlığını taşıyan ayaklar, vücudun en önemli kısımlarından birisidir. Fakat ayak soyulması veya özellikle tabanlarda soyunma can sıkıcı bir durum olabiliyor. Bu doğrultuda sunacağımız bazı tedavi yöntemleri, deri döküntülerinden kurtulmanızı sağlayabilir. Ayak soyulması neden olur ve nasıl tedavi edilir içeriğimize geçmeden öncesinde bu sorunun ne kadar yaygın olduğunu açıklayalım:

Özellikle gün boyunca giyilen çoraplarda pul pul dökülmeler görüyorsanız ve sabah kalktığınızda yatağınızda deri kalıntıları varsa ayak soyulması problemini yaşıyorsunuzdur. Bu belirtilerin yanı sıra ayağınızda kalkmış deriyi kolayca fark edebilirsiniz. Ayak soyulması birçok insanın yaşadığı yaygın sorunlardan birisidir. Bununla beraber ayaklardaki deri soyulması nedenini bilmek ve ardından uygun tedavi yöntemlerini uygulamak oldukça önemlidir. Ayak altı soyulması neden olur? Nasıl önlem alınır? Nasıl tedavi edilir? konusunda merak ettiğiniz tüm detayları açıklıyoruz.

Ayak Soyulması Neden Olur?

Ayak deri soyulması veya ayakta deri dökülmesi sorunu birçok sebepten dolayı olabilir. Fakat çözüme geçmeden öncesinde ayak soyulması neden olur ve hangi durumlar ayak döküntüsüne neden olur anlamak gerekiyor. Ayaklarda deri soyulmasının birkaç muhtemel nedeni olduğundan bahsetmiştik. İşte en yaygın 5 neden:

Ayak soyulması neden olur

Mantar Enfeksiyonları

Ayak deri soyulmasının en yaygın nedenlerinden birisi ayak mantarı ve enfeksiyonlarıdır. Genellikle ayak parmaklarında başlar, ayağın diğer kısımlarına yayılır. Belirtiler arasında, topuk kısmında kaşınma, ayak altı yarılması ve özellikle sol ayağın altının kaşınması diyebiliriz. Uzmanlar önlem için, nemli yerlerde ve düz zeminde çıplak ayakla dolaşılmamasını önermektedir.

Güneş Yanıkları

Ayaklarda görülen güneş yanığı, ultraviyole ışıklardan dolayı meydana gelir. Ardından kızarıklık, kabarma, şişlik ve en sonunda ayak soyulması görülebilmektedir. Bu sorunun önüne geçebilmek için mutlaka güneş kremi kullanılmalıdır. Bununla birlikte güneş sonrasında aloe vera içerikli nemlendiriciler kullanabilirsiniz.

Susuz Kalmak (Dehidrasyon)

Vücudun susuz kalması yani dehidrasyon, cilt kuruluğu ve ayaklarda soyulma gibi birçok probleme sebebiyet verebilir. Çünkü kuruyan cilt elastik yapısını kaybedebilir. Susuz kalmak, ayak altı kuruluğu nedenleri arasında yer alarak topuk kısmında çatlaklara sebep olabilir. Bu sebeple günlük 1,5-2 litre su tüketimi önerilmektedir.

Egzama

Egzama, en sık görülen cilt rahatsızlıklarından birisidir. Özellikle ayak tabanında, dirseklerde ve kafa derisinde öne çıkar. Eğer egzama rahatsızlığından dolayı deri döküntüsü yaşıyorsanız bir cildiye uzmanına başvurmanız önerilmektedir. Doktorlar teşhise göre çeşitli kremler reçeteleyecektir.

Sedef Hastalığı

Sedef hastalığı, vücudun farklı bölgelerinde döküntü ve kaşıntıya sebep olur. Nedeni kesin olarak bilinmiyor. Fakat egzama rahatsızlığı gibi sedef hastalığında mutlaka cildiye bölümüne gidilmelidir.

Tüm bu nedenlerin dışında doğal deri döküntüleri de var. Bazı durumlarda ayak soyulması, vücudun doğal bir sürecidir. Bu durum zararsız ve geçicidir. Ayak soyulması çözüm için losyon ve nemlendirici krem kullanabilirsiniz. Ardından sürecin kendi kendine geçmesini bekleyebilirsiniz.

Ayak soyulması neden olur

Ayak Parmak Arası Deri Soyulması Neden Olur?

Ayağınızın parmak kısımlarında tabana göre daha fazla deri soyulması görebilirsiniz. Bunun en büyük nedeni ayak mantarı olabilmektedir. Ayak mantarı genel olarak parmak aralarında gelişmektedir. Belirtiler arasında deri soyulması, kızarıklık, kaşıntı, çatlaklar ve deri soyulması vardır. Bu tarz bir durum yaşadığınızda yine doktorunuzdan destek alabilirsiniz. Aynı şekilde eczanelerde ayak mantarı için üretilen birçok losyon ve diğer ilaç türleri mevcuttur. İhtiyaç duymanız halinde eczacınıza danışarak uygun bir ilaç kullanabilirsiniz.

Ayaktaki Deri Soyulmasına Karşı Alabileceğiniz Önlemler Nelerdir?

Ayak deri soyulması yaşamamak için alabileceğiniz bazı önlemler şu şekildedir:

 • Ayaklarınızı her zaman temiz tutun.
 • Duş sonrasında veya ayakları yıkadıktan sonra kurulayın.
 • Kuru bir cilde sahipseniz ayaklarınızı sürekli nemlendirin.
 • Naylon çoraplar yerine pamuklu çorap kullanın.
 • Hava alan ayakkabıları tercih edin.
 • Çoraplarınızı sürekli değiştirin.
 • Hamam, spor salonu, kaplıca, havuz vb. yerlerde çıplak ayakla dolaşmayın.
Ayak soyulması neden olur

Ayak Soyulması Nasıl Tedavi Edilir?

Birçok nedene bağlı şekilde görülen ayak soyulması probleminin tedavisi, yapılacak teşhise göre farklılık gösteriyor. Ayak soyulması tedavi mutlaka bir cildiye uzmanına görünmeniz öneriliyor. Hatta doktor yönlendirmesine göre iç hastalıkları doktoru ile görüşmeniz gerekebilir. Bunun dışında yukarıda belirttiğimiz sorunlara göre çeşitli tedavi yöntemlerini kendiniz deneyebilirsiniz. Ayak altı soyulması nasıl geçer ve çözüm yolları nelerdir:

 • Yağ, alkol, şeker gibi maddelerin tüketimini azaltın.
 • Dolaşım sorununu kaldırmak için mercimek, bezelye ve fasulye gibi C vitamini zengini besinleri tüketin. Bunun yanı sıra E vitamini barındıran sarımsak, zeytinyağı ve soğan tüketimine de dikkat etmelisiniz.
 • Kan dolaşım bozukluğunuz varsa doktorun önerdiği ilaç tedavilerini uygulayın.
 • Şeker hastalığınız varsa ve sürekli ayak derisi soyulması sorunu yaşıyorsanız yine ilaç kullanımına gidilmelidir.

Sonuç olarak ayak soyulması neden olur baktığımız zaman, deri döküntüsüne sebep olan durumlar çoğu zaman endişe verici bir problem değildir. Hatta çoğu zaman bu problem kendiliğinden geçer. Bununla beraber ayak soyulmasına ek olarak bazı semptomlar varsa kısa zaman içerisinde doktora gitmeniz öneriliyor.

Sağlıklı Ayaklar! Ayak Soyulması Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir? İçeriğimiz ilginizi çektiyse Sık Sık Baş Ağrısı, Enerji Düşüklüğü ve Uykusuzluk Yaşamanızın Nedeni Bu Olabilir yazımıza göz atmanızı öneriyoruz!

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR