Kiloları Veya Tercihleri Nedeniyle Yargılanan Kadınların Hikayelerini Anlatan Güçlü Proje

İnsanlar, başkalarını, çeşitli nedenlerle kolaylıkla yargılayabilir. Ve çoğunlukla bunu yaparken düşündükleri en son şey, o insana nasıl hissettirecekleridir. Oysa hiçbir insanın, bir başkasının görüntüsü veya tercihleri hakkında eleştiri yapmak, hatta daha da ileri gidip yargılamak gibi bir hakkı yoktur. Bu yüzden bir insan olarak sahip olunması gereken en önemli özellik, “duracağı yeri bilmek”!

Floridalı fotoğrafçı Natalie McCain, gerek ebeveynlikleriyle gerekse cinsellikleriyle insanlar tarafından yargılanan kadınların hikayelerini güçlü bir fotoğraf serisiyle ortaya koydu.

Projenin amacı, özellikle vücutları yüzünden utanç duymaya mecbur edilen kadınlara yardımcı olmak ve bu düşünceyle mücadele etmek!

“The Honest Project” (Dürüst Vücut Projesi), kadınların keyifli vakit geçirirkenki siyah beyaz fotoğrafları eşliğinde onların hikayelerine yer veriyor.

Mesela bu anne, insanların; oğlunun şeker hastası olmasını, onun yediklerine bağladığını ve onu suçladıklarını anlatıyor.

Sanatçı, projesinin giriş bölümünde şöyle diyor: “İnsanlar, karşısındakine nasıl hissettireceğini düşünmeden yargılamakta ve utandırmakta çok hızlıdır. Kelimeler önemlidir, acıtırlar.”

Ve ekliyor: “Bu seride, çeşitli nedenler yüzünden vücutlarından utanmış kadınlar yargılarla ilgili hikayelerini paylaşıyorlar. Bunları okumanızı ve birilerini yargılamadan önce düşünmenizi öneririm.”

Bir diğer anne, bir daha çocuk sahibi olmayı planlamadığı için, insanlar tarafından eleştirildiğini anlatıyor.

Veya bu kadın, lezbiyen olduğu için insanlar tarafından yargılandığını…

Bu kadın ise, kendisine bazen bir iltifat, bazen de bir hakaret olarak “sıska” dendiğini söylüyor…

Kadınların hepsinin farklı hikayeleri var belki ama düşünceleri tamamıyla aynı: “Onlar için asla iyi olamayacağız, bu yüzden kendimiz için yeterince iyi olmalıyız.”

“Bu dünyanın acımasız doğasını asla tamamen değiştiremeyeceğiz ama savaşacağız.”

“Her kilodaki ve her görüntüdeki insanda, ‘güzel bir şey’ olduğunu göstermeye devam edeceğiz. Çünkü güzel olan şey, aslında hepimizin çok farklı olması.”

Yararlanılan Kaynak

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR