Acilen İnanmayı Bırakmamız Gereken 11 Yanlış İnanış

Çocukluğumuzdan itibaren ağızdan ağıza dolaşan birçok mit dinledik ve büyük ihtimalle bunların doğruluğundan bir kez bile şüphe duymadık. İşte bu listemizde de doğruluğundan şüphe duymadığımız bazı ortak yanlış anlamalar ve bunların “doğruları” var. Elbette kaynakları ile birlikte. 🙂

1. “Sabun, bakterileri öldürür.”

Doğrusu: Sabun bakterileri öldürmez, sadece öldürmeden yıkar. Peki neden bakteriler konusunda işe yarıyor? Çünkü ellerimizi sabunla yıkamak, onları bakterilerin üreme alanı olan yağdan arındırır.

Kaynak

2. “Eğer sakızınızı yutarsanız, 7 yıl boyunca midenizde kalır.”

Doğrusu: Sakızın viskoz tabanı mide suyuna duyarlı değildir, yani gerçekten de midede çözünmez. Ancak mide kasılmaları yoluyla doğal olarak vücuttan atılır.

Kaynak

3. “Tıraş edilen tüyler, kalınlaşır.”

Doğrusu: Bir saçın derinin dışındaki kısmını kestikten sonra geride kalan şey, sağlam kısmı yani köküdür. Ve bu işlem saç kökünüzün yapısını değiştirmez. Dolayısıyla bu yapı nasılsa, tüyleriniz aynı şekilde çıkacaktır.

Kaynak

4. “Kurbağaya dokunmak siğil oluşmasına neden olur.”

Doğrusu: Siğiller, insan papillomavirüsünün neden olduğu iyi huylu tümörlerdir. Yani halka açık yerlerde veya hasta biriyle temas ettiğinizde, derinizde siğil oluşabilir.

Kaynak

5. “Saçlarınız ve tırnaklarınız, öldükten sonra da uzamaya devam eder.”

Doğrusu: Bir insan öldükten sonra derisi kurur ve çekilir, bu da tırnakların ve saçların büyüdüğü yanılsamasını yaratır.

Kaynak

6. “Çin Seddi uzaydan bile görünebilir.”

Doğrusu: Çin Seddi’nin uzunluğu 4.300 mil’den fazla olsa da, renk doğayla birleştiği için, alanı ayırt etmek zordur. Yani duvarı yalnızca belirli ışık ve hava koşullarında görebilirsiniz.

Kaynak

7. “Yarasalar kördür.”

Doğrusu: Yarasalar, uzayda yönelmek için ekokokasyon kullansalar da, belli ışık altında gece görüşünü kullanırlar. Yani görmüyor değillerdir.

Kaynak

8. “Su, elektriği iletir.”

Doğrusu: Elektriği ileten şey, su moleküllerinin kendilerinin sahip olmadığı, pozitif ve negatif yüklü parçacıkları olan minerallerdir. Bu nedenle, saf su, içinde yabancı madde bulunmaması nedeniyle elektrik iletmez.

Kaynak

9. “Antibiyotikler, virüsleri öldürürler.”

Doğrusu: Antibiyotikler sadece bakterileri ele geçirir, öldürür veya üremesini durdururlar.

Kaynak

10. “Televizyonu yakından seyretmek, gözleri bozar.”

Doğrusu: Bunun bilimsel bir kanıtı yoktur. Ancak yakından TV izlemek, göz yorgunluğuna neden olabilir.

Kaynak

11. “Kola, bir gecede dişleri eritebilir.”

Doğrusu: “Eğer bir bardak kolanın içine bir diş koyarsanız, sabaha kadar eriyecektir” efsanesi yıllardır sürüyor. Bunun nedeni, kolanın bu üç aside (fosforik, sitrik ve karbonik) sahip olmasıdır. Ancak bu asitler, aslında birçok içecekte bulunabilir.

Kaynak

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR