Ana Sayfa Güzellik Altın Nasıl Parlatılır?

Altın Nasıl Parlatılır?

0
Altın Nasıl Parlatılır?

Bugün evde altın nasıl parlatılır ve altın nasıl temizlenir bu konulara açıklık getirmeye çalışacağız.

Altın takılar, altın eşyalar ve altından yapılan her şey uzun süreli kullanımlar, kötü muhafaza koşulları, kimyasala maruz kalma gibi birçok durum ile kararır. Bunun doğrultusunda birçok kişi internette altın nasıl temizlenir ve altın nasıl parlatılır gibi aramalar ile altın parlatma yöntemleri hakkında bilgi sahibi olmaya çalışır. Burada önemli olan altının kararmasını beklemeyerek altının düzenli bakımının yapılmasıdır. Fakat bu altın bakım süreci sağlıklı bir şekilde geçirilmemişse altın parlatma yöntemleri uygulanabilir.

İşte kararan altın nasıl temizlenir ve parlatılır diyenlere oldukça basit altın parlatma yöntemleri:

Mutlaka Okuyun: Kuyumcu ile altın nasıl parlatılır?

Öncelikli olarak en kesin ve risksiz yönteme yer vermek istedik. Alternatif altın parlatma yöntemleri altın takılarınıza ve altın eşyalarınıza zarar verebilir. Bu yöntemlerin kesinliği yoktur. Bu yöntemler birçok kişi tarafından uygulanmasına rağmen net bir şekilde ”kesin sonuç verir”demek doğru değildir. Bu yüzden öncelikli olarak kuyumcu ziyaret edilerek, altınlarınızı güvendiğiniz bir kuyumcuda parlatmanız önerilir.

Diş macunu ile altın nasıl parlatılır?

Diş macunu ile altın temizleme günlük kullanımı fazla olan takılarda kullanılan bir yöntemdir. Yumuşak dişli bir diş fırçasının üzerine az miktarda diş macunu sıkın. Daha sonrasında altın takınızı ovun. Ilık su ile duruladıktan sonra yumuşak bir bez ile kurulayın.

Bulaşık deterjanı ile altın nasıl parlatılır?

Ilık su dolu bir kaba birkaç damla bulaşık deterjanı damlatın. Kabın içine altın takılarınızı koyun ve 15 dakika boyunca bekleyin. Takılarınızı çıkarttıktan sonra yumuşak uçlu diş fırçasıyla oldukça yumuşak bir şekilde fırçalayın. Burada diş fırçasının özellikle yumuşak olmasına dikkat edin. Sert fırçalar altın takılarınıza zarar verebilir. İşlem bittikten sonra ılık su ile altınınızı durulayın. Ve yumuşak bir bez ile altınınızı kurulayın.

Not: Su yerine sodyum içermeyen soda kullanılabilir.

Tuz ile altın nasıl parlatılır?

Tuz ile altın parlatma oldukça basit bir yöntemdir. Bir kabın içi alüminyum folyo ile sarın. Daha sonrasında üzerine su ekleyin. İki yemek kaşığı tuzu ve altın takıları bu kabın içine koyun. 4- 5 dakika kaynattıktan sonra takıları çıkartın. Ilık bir su ile takılarınızı durulayın ve ardından yumuşak bir bez ile kurulayın.

Kaynatma yöntemi ile altın nasıl parlatılır?

Altın takılarda biriken yağ, kir gibi pisliklerin temizlenmesi için bir tencerenin içine altın takılar koyularak su ile kaynatılabilir. Bu süre su kaynama başladığından itibaren 3 dakika ile sınırlanmalıdır.

Beyaz sabun ile altın nasıl parlatılır?

Beyaz sabun ile altın parlatma için bir litre suyun içine bir fincan önceden rendelediğiniz beyaz sabunu ekleyin. Daha sonrasında üzerine bir fincan kadar amonyak ekleyin. Bu karışımı hazırladıktan sonra altın takılarınızı karışıma yatırın. Yaklaşık 30 dakika boyunca bekleyin. 30 dakikanın sonunda altın takılarınızı ılık su ile durulayın. Ve daha sonrasında yumuşak bir bez ile kurulayın.

Karbonat ile altın nasıl parlatılır?

Karbonat ile altın temizleme için bir kabın içine bir yemek kaşığı kadar karbonat koyun. Yarım su bardağı suyu üzerine ekleyin. Yumuşak uçlu ve kullanmadığınız bir diş fırçasını hazırladığınız karışıma batırın. Oldukça hafif bir şekilde diş fırçasıyla altın takınızı ovun. Son olarak ılık su ile altınınızı durulayın. Ardından yumuşak bir bez yardımı ile kurulayın.

Amonyak ile altın nasıl parlatılır?

Amonyak altın parlatmada oldukça etkili bir yöntemdir. Fakat aşırı sık bir şekilde uygulanmaması önerilir. Az miktarda amonyak bir kap içerisinde su ile karıştırılır. Bu kabın içerisine 2- 3 dakika olmak koşuluyla altın takılar bekletilir. Altın takılar çıkarıldıktan sonra ılık su ile durulanır; ve yumuşak bir bez ile kurulanır.

Not: Amonyak az miktarlarda kullanılmalıdır.

Bira ile altın nasıl parlatılır?

Bir kabın içerisinde az miktarda bira dökün. Daha sonrasında altın takılarınızı bu kabın içine koyun ve 5 dakika boyunca bekletin. 5 dakikanın sonunda altın takılarınızı bira dolu kabın içinden çıkardıktan sonra ince uçlu ve kullanılmayan bir diş fırçası ile takılarınızı nazikçe fırçalayın. Ilık su ile duruladıktan sonra yumuşak bir bez yardımıyla kurulayın.

Değerli taşı bulunan altın takılar deterjan ile nasıl temizlenir ve nasıl parlatılır?

Değerli taşı bulunan altın takılar temizlenirken oldukça dikkatli olunmalıdır. Değerli taşı bulunan bu takılar su ile temas ettirilmemelidir. Hafif bulaşık deterjanı sürülen bir bez ile altınlar hafif bir şekilde silinebilir. Ardından takı kuru ve yumuşak bir bez ile mutlaka kurulanmalıdır. Daha sonrasında yumuşak bir bezin üzerinde takının neminin çıkması beklenmelidir.

Altın temizleme yöntemleri ne kadar zamanda bir uygulanmalıdır?

Altın temizleme tekniklerinin sık uygulanması sonucunda altına zarar verebileceğinizi unutmayın. Bu yüzden bu yöntemler -eğer gerekiyorsa- minimum 3 ayda bir uygulanmalıdır.

Altın parlatırken dikkat edilmesi gerekenler:

Altın parlatma yöntemlerini uygularken bir takım dikkat edilmesi gereken durumlar bulunmaktadır. İşte dikkat edilmesi gerekenler:

Altın parlatma yöntemleri uygulanmadan önce mutlaka kuyumcuya gidilerek kuyumcu tarafından altın parlatma hizmeti alınması önerilir. Burada güvenilen bir kuyumcu olması oldukça önemlidir.
Evde altın parlatma yöntemleri sürekli olarak uygulanmamalıdır. Bu yöntemler eğer sık sık uygulanırsa altına zarar verebilir.
► Altın temizleme yöntemleri lavabo ve banyoda yapılıyorsa giderler güvenlik için mutlaka kapatılmalıdır.
► Değerli taşların bulunduğu altın takılar kaynar suya temas ettirilmemelidir. Aki takdirde kopma, çatlama meydana gelebilir.
► Sert peçete ve kağıt havluların altın takıları ve altın eşyaları çizeceği unutulmamalıdır.
► Altın parlatma yöntemlerinden sonra ılık su ile durulama ve yumuşak bez ile kurulama oldukça önemli iki adımdır.
► Altın temizlemede kullanılan diş fırçaları mutlaka ince uçlu ve yumuşak olmalıdır.

Bugün kararan altınları bulunanlar için evde altın nasıl temizlenir ve altın nasıl parlatılır konularına açıklık getirmeye çalıştık. Aklınıza takılan bir soru varsa yorum bırakmayı unutmayın. Cevaplamaktan büyük keyif duyacağız!

Eğer gümüş nasıl parlatılır merak ediyorsanız mutlaka bu yazımızı okuyun: Gümüş Nasıl Parlatılır?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz