7 Şaşırtıcı Maddeyle Aşık Olduğumuzda Vücudumuzda Neler Oluyor?

Hepimiz, “aşk”ın bize iyi hissettirdiğini bilsek de, birçoğumuz bu iyi hissetme durumunun aslında bilimsel temellere dayandığını bilmiyoruz. Çünkü aşık olduğumuzda, vücudumuzda pek çok şey gerçekleşiyor ve tüm bunlar da bizim iyi hissetmemize ve daha nice olumlu etkilere neden oluyor. Peki, aslında, aşık olduğumuzda ne olur?

İşte aşkın zihnimize ve bedenimize olan en şaşırtıcı ve bilimsel olarak kanıtlanmış etkileri!

1. Aşk, doğal bir ağrı kesici!

Sarılmanın iyi hissettirici ve rahatlatıcı etkisini hepimiz biliyoruz. Bununla birlikte, bu konuda yapılan son araştırmalar, 10 ile 20 saniye arasında gerçekleşen bir sarılma sırasında, vücutta salınan oksitosinin ağrılara; özellikle de baş ağrısına iyi geldiğini ortaya koyuyor.

Dahası; sevdiğiniz kişinin fotoğrafına bakmanız; dayanıklılık eşiğinizi arttırıyor ve ağrıyı azaltıyor. Çünkü beynimiz, sevdiğimiz insanın imajını hoş bir oyalama ile ilişkilendiriyor; ve bu da her türlü ağrıyı katlanılabilir kılıyor.

Farklı bir bakış açısı olarak; bilim insanları cinsel uyarılmanın ve özellikle de orgazmların ağrıyı engelleme konusunda ciddi şekilde işe yaradığını da kanıtlamış durumda. Özellikle kronik sırt ağrısı, artrit belirtileri ve kramplar konusunda kesinlikle etkili oluyor.

2. Aşk, kalbimize iyi bakıyor!

Araştırmalar, sevgi ifadelerinin kalp atış hızını yarı yarıya azalttığını gösteriyor. Bu da stresli durumlarda oldukça etkili oluyor ve uzun vadede kalp rahatsızlıkları riskini azaltıyor.

Ayrıca “aşk hormonu” olarak bilinen ve dünyadaki en şaşırtıcı moleküllerden biri olduğu düşünülen “oksitosin”; stresi azaltıyor, kan basıncını düşürüyor, sosyal kaygıları azaltıyor, benlik saygısını arttırıyor, depresyonu önlemeye ve tüm bunlarla savaşmamıza yardımcı oluyor.

3. Aşk, vücudumuzun hastalıklarla savaşmasına yardımcı oluyor!

Aşkla ilişkili jestler; el ele tutuşmaktan cinsel faaliyete kadar; bağışıklık sistemimizi geliştiren endorfin üretimini arttırıyor. Benzer şekilde, sevilmek gibi fiziksel şartlara sahip insanlar, tedaviye daha iyi yanıt veriyorlar ve hastalıklarla savaşmak için daha güçlü bir motivasyona sahip oluyorlar.

4. Aşk, uykusuzluğu tedavi ediyor!

Aşk hormonları (oksitosin ve endorfinler), stresten sorumlu hormon olan kortizol salınımını azaltıyor ve doğal olarak daha iyi hissetmenize neden oluyor. Ayrıca, cinsel birlikteliğin bilimsel olarak iyi bir gece uykusu için en etkili tedavilerden biri olduğu ispatlanmış durumda.

5. Aşk, madde bağımlılığı olasılığını azaltıyor!

Kokain, nikotin, alkol vb. maddeler, bağımlılık yaparak vücudumuzdaki dopamin düzeylerini etkiliyorlar (Dopamin, aceleye getirilen zevk ve öforik etkilerden sorumlu olan hormondur). İşte aşık olduğumuzda da vücudumuz aynı şekilde çalışıyor. Ancak, dopamin bunun yanı sıra, bağımlılığı önleme ve mücadelede en iyi kombinasyonu geliştiren testosteron ve oksitosinin salınmasını da geliştiriyor.

Diğer bir deyişle, aşık olmak; hayatınızı, keyif ve ihtiyacınız olan coşku ile dolduruyor. Ayrıca madde bağımlılığı olasılığını da azaltıyor.

İlginizi Çekebilir: Dopamin Detoksu Nasıl Yapılır?

6. Aşk, ömrü uzatıyor!

İncelemeler, özellikle evlilik gibi ilişkiler içinde olan insanların, sağlıklı hissettiklerini ve sağlıklı bir yaşam biçimini benimsediklerini gösteriyor. Çift olan insanlar; insanlara yardımcı olma ve fiziksel koşullara daha hızlı hitap etme eğilimi gösteriyorlar. Bu da, temelde sevgi dolu ve bağlı kişilerin, daha uzun yaşama eğiliminde olduklarını ispatlıyor.

7. Aşk, bir terapi!

İnsanlar, birçok nedenden dolayı, terapiye başvururlar; ancak çoğu zaman bu, dinlenmek ve anlaşılmak istedikleri için olur. Dünyadaki tüm uzmanların arasından, size en etkili terapiyi sunabilecek kişi ise, en çok sevdiğiniz hayat ortağınızdır!

Aşk; fobileriniz, depresyonunuz, sosyal endişeleriniz ve nihayetinde fiziksel durumunuzla ilgili başa çıkmanız gereken problemler konusunda bazen en etkili tedavidir. Aşk ve anlamlı ilişkiler, sadece bizim başımıza gelmez. Biz aşık olarak ilişkilerimizi geliştirmeyi, mutlu olmayı ve sağlıklı kalmayı seçeriz.

Bu yüzden, tüm bunları göz önünde bulundurarak aşkın mucizevi etkilerinden daha fazla yararlanmak için kalbinizi açın ve sevdiğiniz insana sevginizi gösterin!

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR