Sıkan Ayakkabılarınızı Rahatça Giyebilmeniz İçin Genişletme ve Konfor Yöntemleri

“Ayakkabı sıkıyorsa ne yapmak lazım?” diyorsanız doğru yerdesiniz. Yeni bir ayakkabı aldığımız zaman genellikle, süreç hep acı verici olur. Ayağımızı vurur, ağrı yapar ve daha neler neler… Gelin şu yeni aldığınız veya en sevdiğiniz ayakkabılarınızın verdiği acıları, ayakkabı genişletme yöntemleri ile hemencecik bitirelim. Ayaklarınız sağlıklı ve mutlu olsun!

Hadi hep beraber bakalım: Ayakkabı nasıl genişletilir? Genişletme yöntemleri nelerdir? Ayakkabı sıkıyorsa ne yapmak lazım?

1. Yara bandı kullanmak

Bu yöntem belki de bu sorunu çözebilmeniz için en yaygın olanıdır. Ve mükemmel bir şekilde çalışır. Evden çıkmadan sorunlu bölgeye, sürtünmeyi azaltmak ve kabarcık oluşumunu engellemek için yara bandı yapıştırabilirsiniz. Yara bandı kullanımı özellikle yüksek topuklu ayakkabılarda daha etkilidir. Yara bandının etkilenen bölgeden daha büyük olması gerektiğini unutmayın!

2. Bebek pudrası

Ayakkabıdaki sürtünmeyi azaltmanın harika yollarından bir tanesi de bebek pudrası kullanımıdır. Ayakkabınızı giymeden önce içine biraz bebek pudrası dökün. Bu, hem sıkan ayakkabınızdaki sürtünmeyi azaltacak hem de ayaklarınızın kokmasını engelleyecektir. Unutmadan; bu uygulamayı çorap giymeden de yapabilirsiz fakat ayaklarınızın tam olarak kuru olduğundan emin olun.

Bu yazımız ilgini çekebilir: Ayakkabı Kokusu Nasıl Giderilir?

3. Saç kurutma makinesi ve kalın çoraplar

Ayakkabı genişletme yöntemlerinden bir tanesi de saç kurutma makinesi ve kalın çoraplardır. Bir çift kalın çorap ve ardından da ayakkabılarınızı giyin. Sıkan yerlerin üzerine saç kurutma makinesiyle sıcak hava uygulayın. Ayakkabılarla evin içerisinde soğuyuncaya dek dolaşın. Gerek görüyorsanız, tekrar yapın. Böylelikle ayakkabınız genişler; daha esnek ve yumuşak olur. Bu sistem sadece deri, kösele gibi doğal malzemelerde etkili olur.

4. Deodorant

Topuk kemiği veya ayak parmaklarınızın yan kısımları, sıkı bir ayakkabıda en çok zarar gören bölgelerdendir. Ayakkabılarınız ve ayağınız arasındaki sürtünmeyi azaltmak için sorunlu bölgelere rulo deodorant uygulayabilirsiniz.

5. Silikon tabanlar

Ayakkabı mağazalarından, medikallerden, hatta internetten silikon tabanlık satın alabilirsiniz. Bütün tabanı koruyanlar, sadece ayak parmaklarını koruyanlar ve topuk için kullanılanlar gibi birçok modeli mevcut. Bu şekilde ayaklarınız rahat edecektir.

6. Su ve plastik poşet

İki plastik torbayı su ile doldurun ve ayakkabınızın içine yerleştirin. Bu şekilde ayakkabılarınızı buzdolabına koyun ve bir gece bekletin. Su dondukça poşet genleşecek ve ayakkabı da genişleyecektir. Ertesi gün poşetleri çıkardığınızda, ayakkabılarınızın daha geniş olduklarını fark edeceksiniz.

7. Silikon topuk

Tahrişi önlemek ve topukta kabarcık oluşumunu engellemek için silikon pedler satın alabilirsiniz.

8. Üçüncü ve dördüncü ayak parmaklarını bir araya getirmek

Bu size biraz garip gelebilir. Ancak üçüncü ve dördüncü ayak parmaklarınızı birbirine bantlarsanız, ayaklarınızın ayakkabılarınızda ne kadar rahat edeceğini göreceksiniz. Bu yöntem birçok insan tarafından kullanılıyor.

9. Ayaklarınızı dinlendirin.

Her gün stiletto giyiyorsanız, bir çift konforlu terliği masanızın altında bulundurmanız sizin için gerçekten yararlı olacaktır. Ayaklarınızın rahatlamasına dikkat edin. Örneğin iş yerinde çalışıyorsanız, ayakkabılarınızı çıkartın ve terliklerinizi giyin. Aksi takdirde ayaklarınız şişecek ve tahriş olacaktır.

10. Kama ayakkabılar topuklu ayakkabılara mükemmel bir alternatiftir.

Her gün yüksek topuklu ayakkabılar giymek sizin için işkence gibi geliyorsa, kama ayakkabı giymek isteyebilirsiniz. Çok rahat olmasının yanı sıra, uzun süre kullanıma da izin vermektedir.

Şu yazımıza da göz atmak isteyebilirsiniz:

Ayak Sağlığınızı Korumak İçin 3 Basit Adımda Doğru Topuk Yüksekliği Nasıl Seçilir?

Ayak Derisi Neden Soyulur?

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR