Ana Sayfa Güzellik Ayak Sağlığınızı Korumak İçin 3 Basit Adımda Doğru Topuk Yüksekliği Nasıl Seçilir?

Ayak Sağlığınızı Korumak İçin 3 Basit Adımda Doğru Topuk Yüksekliği Nasıl Seçilir?

0

Yüksek topuklu ayakkabılar; bunyonlardan (başparmak çıkıntısı) bel ağrısına kadar, neden oldukları çeşitli sağlık sorunları yüzünden uzun zamandır suçlanıyor. Ancak biz kadınlar, belli ki bu hikayelerden korkmuyoruz; çünkü tüm söylenenlere rağmen topuklu ayakkabı giymekten vazgeçmiyoruz. Zaten neden vazgeçelim ki? Doktorlar, en önemli konunun, kişinin kendisi için doğru olan topuk yüksekliğini bulması olduğunu söylüyor. Peki topuk boyu nasıl ölçülür?

Bu yazımızda, “Rahat topuklu ayakkabı nasıl seçilir?“, “Topuk yüksekliği nasıl ölçülür?” gibi sorularınızı cevaplayacağız. İşte ayakkabılarınızı gün boyu rahatça giyebilmenizi sağlayacak; sizin için doğru topuk yüksekliğini bulmanın basit ama etkili yolları.

1. Günlük kullanım için güvenli topuk yüksekliği

Bu yöntem, özellikle iş için giydiğiniz topuklu ayakkabılardaki en sağlıklı topuk yüksekliğini belirlemenize yardımcı olacak. Bazı doktorlar, topuklu ayakkabıyı günlük olarak giyecekseniz; topuk yükseliğinin en fazla 4 cm olması gerektiğini söylüyorlar.

Ayak uzunluğunuzu 7’ye bölün. Bakalım bu tavsiye, sizin için de aynı olacak mı?

2. Sizin için en doğru topuk yüksekliği

Bu formül, doğru topuk yüksekliğinin, bacak uzunluğunun ideal bir oranını oluşturacak kadar yüksek olması gerektiğini söylüyor (1,61).

3. Gece ayakkabıları için maksimum topuk yüksekliği

Bu formül, özel gecelerde tercih edilen yüksek topuklu ayakkabılar konusunda; olması gereken maksimum topuk yüksekliğini belirlemenize yardımcı olacak:

– Bacağınızı düz uzatabileceğiniz şekilde bir sandalyeye oturun.
– Ayağınızı rahatlatın ve ayak parmaklarınızı tutmayın.
– Ayağınızın topuğunuza olan mesafesini ölçün (Resimde gösterildiği gibi).
– Bu ölçüm, ayağınızın doğal eğimini ve gece ayakkabılarının topukları için ideal yüksekliği gösterir. Bu yükseklik çoğu kadın için 7 ila 9 cm arasındadır.

Artık topuklu ayakkabı giymekten korkmanıza gerek yok! Hemcinslerinizin de bu içerikten yararlanması için listemizi beğenmeyi ve paylaşmayı unutmayın.

Bu yazımız ilgini çekebilir: Ayakkabı Kokusu Nasıl Giderilir?

Yararlanılan Kaynak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz