Kist ve Miyom Nasıl Geçer? Doğal Tedavi Yöntemleri

Kadınlarda kist ve miyomlar sıkça görülen problemlerden birisidir. Aynı zamanda tüm bu oluşumlar hem doğum öncesinde hem de sonrasında kendini gösterebilir. Bunun dışında neredeyse birçok kadında görülür. İyi huylu olan bu tümörler genellikle kasık ve belde ağrı oluşturabilir. Aynı zamanda rahim duvarında görülebilen bu kist ve miyomlar, sayılarına göre farklı belirtilere neden olabilir. Bu içeriğimizde kist ve miyom nasıl geçer? Doğal tedavi yöntemleri nelerdir? Konusunda bazı önemli bilgiler veriyoruz.

Miyom Belirtileri Nelerdir?

Miyomlar jinekolojik muayene ile görülür ve kesin bir tanının konulması için doktora başvurulmalıdır. Fiziki muayene ile birlikte ultrason cihazından destek alınır. Bu şekilde kitle tespiti mümkündür. Miyom nasıl geçer? sorusunun cevabına geçmeden öncesinde bazı miyom belirtilerini şu şekilde özetleyebiliriz:

 • Kabızlık
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı
 • Kasık ve bel ağrıları
 • Âdet kanamasına bağlı kansızlık
 • Uzun süren ağrılı ve şiddetli âdet kanamaları
 • Karın büyümesi
 • Sık idrara çıkma
 • Kronik vajinal akıntı

Kist ve Miyomları Yok Etmek İçin Doğal Yollar

Miyomlar, rahimde yer alan düz kasların anormal derecede çoğalmasıdır. Kist ise vücudun herhangi bir kısmında çıkan içi sıvı dolu kitlelerdir. Organ veya dokularda görülen bu kistler genellikle iyi huyludur. Bu aşamada kist ve miyomları tam olarak bitirmese de bu süreçte tüketilmesi gereken 5 farklı besinden söz etmek mümkündür.

Miyom nasıl geçer

Bitki Çayları

Bazı bitki çayları kadınlarda hormonları dengeler. Aynı zamanda inflamasyonu azaltır. Bu sebeple miyomun bazı semptomlarını azaltmak adına çeşitli bitki çaylarını düzenli olarak tüketmek gerekir. Özellikle hayıt otu, deve dikeni, kırmızı ahududu, ısırgan otu ve aynı zamanda karahindiba kökü ile yapılan çaylar, rahim ve üreme sistemi için oldukça yararlıdır.

Miyom nasıl geçer

Demir İçerikli Besinler

Kist ve miyomlar bazı kişilerde farklı etki edebilir. Örnek olarak regl döneminde olanlar daha fazla kan kaybedebilir. Bu tarz bir durum ise anemi gibi problemlere neden olur. Bu sebeple kanamaya bağlı olarak demir kaybını önleyebilmek için beslenme düzenine demir içerikli besinler eklenmelidir.

Miyom nasıl geçer

Turpgiller

Turpgiller, kişilerin östrojen seviyesini dengelemeye yardımcı olur. Aynı zamanda karaciğeri destekler. Bununla birlikte yapılan araştırmalara göre domates, lahana, elma ve brokoli tarzı yiyeceklerin daha sık şekilde tüketilmesi, yüksek antioksidan ve lif içeriği ile miyomlar açısından koruyucu olduğu anlaşılmıştır. Miyom nasıl küçülür bitkisel çözümlerden olarak, turpgillerdeki taze meyvelerin ve sebzelerin sıklıkla tüketilmesi ise miyomların görülme sıklığını önemli derecede azaltır.

Miyom nasıl geçer

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Kist ve miyom problemi yaşayanların sağlıklı beslenmesi ve özellikle sebze ağırlıklı tüketmesi oldukça önemlidir. Yeşil yapraklı sebzeler ise antienflamatuar etkiye sahiptir. Böylece miyomun büyüme hızı kontrol edilir. Yeşil yapraklı sebzeler ise âdet kanamalarını kontrol etmeyi destekler. Çünkü yeşil yapraklı sebzelerin içeriğinde K vitamini vardır.

Soğan Kürü Tedavisi

Kist ve miyom rahatsızlığı yaşayanların merak ettiği konulardan birisi, soğan suyu miyomu küçültür mü? Sorusudur. Kullanmak için ise gereken malzemeler orta boy beyaz soğan ve 2 su bardağı klorsuz sudur. Hazırlanışı için:

 • 2 su bardağını kaynatın ve soğanları bölerek karıştırın.
 • Ocakta 5 dakika kaynatın.
 • İçerisine ekstra olarak bir şey eklemeden süzün.
 • Öğlen ve akşam yemeklerinden önce 15 gün boyunca bir bardak tüketin.
 • 15 gün düzenli tükettikten sonra 6 ay ara verin.
 • Soğan kürü 15 günden fazla tüketilememelidir.

Kist ve Miyom Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çoğu kist ve miyom için direkt olarak tedavi uygulanmaz ve gözlem altında tutulması önerilir. Bununla beraber ameliyatsız miyomdan kurtulanlar genellikle doğru beslenme yöntemleri ile belirtileri azaltmaktadır. Ancak tedavi için mutlaka doktordan tavsiye almanız önerilir. Genellikle hastanede yatış gerektirmeyen kist ve miyomlar için ilaç tedavisi yapılabilir. Bunun dışında tedavi şekli, kişilerin yaşı, miyom ve kistlerin bulunduğu alan ve semptomlarına göre değişir.

Sonuç olarak miyomlar, kadınların en sık karşılaştığı problemlerden birisidir. Aynı zamanda rahimde görülen bu iyi huylu tümörler için mutlaka doktor teşhisi almayı unutmayın. Belirtilen tüm doğal tarifleri tüketmeden öncesinde de doktorunuza danışmanızı öneriyoruz.

Kist ve Miyom Nasıl Geçer? Doğal Tedavi Yöntemleri içeriğimiz ilginizi çektiyse, Rahim Temizliği ile Toksinlerden Arının! Vajina Detoksu Nasıl Yapılır Ve Neden Yapılmalı? İçeriğimize göz atmanızı öneriyoruz.

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR