Göz Sağlığınızı Korumak Adına Mutlaka Yapmanız Gereken Göz Egzersizleri

Temel bir tıp prensibi ile konuya giriş yapalım; bir kası kullanmazsanız o kas zayıf olur. Tıpkı diğer kaslarınız gibi gözlerinize de egzersiz yaptırmanız gerekmektedir. Şimdi gelin “Göz sağlığı için neler yapılmalı?”, “Göz egzersizleri nelerdir?”, “Göz masajı nasıl yapılır?” hep beraber bakalım.

Adım 1: Gün boyunca aralıksız olarak gözlerinizi zorlamaktan kaçının. Gözlerinizi birkaç dakika kapatın ve dinlendirin. Bunu 2-3 saatte bir yapın.

Adım 2: Gözleriniz ile egzersiz yapabileceğiniz 16 temel hareket vardır. Bunları her gün belirtilen sırayla yapmaya çalışın. Hareketler aşağıdaki görseldedir:

Adım 3: Eğer gözlük takıyorsanız uzun süre gözünüzde kalmasın. Belli aralıklarla gözlüğünüzü gözünüzden çıkarmaya çalışın.

Adım 4: Nazikçe ve dairesel hareketlerle, aşağıdaki resimde gösterildiği gibi 1’den 6’ya kadar noktalara, hafifçe masaj yapın.

Orta ve işaret parmağınızı kullanarak gözlerinize bastırın. Lütfen bu eylemi gerçekleştirirken ağrı hissetmemeye özen gösterin. Sadece biraz baskı hissetmelisiniz.

Adım 5: Açık havada yürüyüşe çıktıysanız; kendi bacaklarınıza ve önünüze odaklanmak yerine, mesafeye yani uzağa bakın.

Adım 6: Düzenli olarak havuç suyu içmeye özen gösterin.

Bu uygulamadan maksimum fayda elde etmek istiyorsanız bir ya da iki damla zeytinyağı ekleyebilirsiniz. Tadı bozulmaz; ancak havuç suyundaki sağlıklı bileşenlerin vücudunuz tarafından daha etkili bir şekilde emmesine yardımcı olur.

Adım 7: Gözleriniz yorulduğunda ılık suyla yıkayın.

Adım 8: Yatmadan önce en az iki saat önce bilgisayar, TV veya akıllı telefon ekranına bakmamaya çalışın.

Adım 9: Hint Tratak göz yogasını deneyin. Gözlerinizin ve aklınızın odaklanmasına büyük ölçüde yardımcı olur.

Bu uygulama gün batımı için idealdir. Bir masa üzerine veya açık bir alana yerleştirilmiş küçük bir nesneye (örneğin bu bir mum olabilir) bakacağınız pozisyonda oturun. Bu nesnenin tam göz hizasında olmasına özen gösterin. Bu esnada yüz kaslarınız gevşek olmalıdır. Gözlerinizi bu nesneye odaklayın. Başınızı oynatmamaya ve gözünüzü kırpmamaya çalışın. Gözleriniz kırpma ihtiyacı hissedene dek bakın bu nesneye bakın. Nesneyi hafızanıza kazıyın. Sonra gözlerinizi kapatarak, nesnenin görüntüsünü olabildiğince uzun süre aklınızda tutmaya çalışın. Nesnenin görüntüsü zihninizden kaybolana dek gözlerini açmayın. Görsel zihninizden gittiğinde, gözlerinizi burun ucundan yavaşça açın. Bu egzersizi 10 dakika boyunca yapın.

Uygulama bitiminde: Ellerinizi birbirine sürterek avuç içlerinizi hafifçe çukurlaştırın ve gözlerinizin üzerine koyun. Buna avuçlama denmektedir. Burada dikkat etmeniz gereken noktaların başında avuç içlerinizin gözlerinizi tam örtmesi geliyor. Bu esnada ellerinizde oluşan enerjinin gözlerinize geçtiğini hissedin.

Yararlanılan Kaynak: BrightSide

İlginizi Çekebilir:

Evde Uygulayabileceğiniz 6 Etkili Kol Sarkması Egzersizi

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR