Adet Kanamasını Ne Keser? Nasıl Durdurulur?

Birçok kadın özellikle tatil dönemlerinde, sınav günlerinde veya farklı özel zamanlarda adet dönemini organize etmeye çalışır. Bu sebeple adet dönemini ertelemek için çeşitli yöntemlere başvururlar. Çünkü bu kanamalar çoğu zaman sancılı ve ağrılı geçebilir. Hatta adet günlerinde hormonların etkisi ruh halini önemli ölçüde etkileyebilir. Bizler de bu yazımızda; adeti ne keser, adet nasıl kesilir ve adet kanaması nasıl durdurulur? sorularına cevap veriyoruz.

Adet Kanaması Nasıl Durdurulur?

Regl dönemi veya adet dönemi, düğün ve tatil planı yapanlara, sınav haftasına girenlere ve daha farklı bir nedenden dolayı problem haline gelebilmektedir. Adet nasıl kesilir? veya adet nasıl durdurulur sorusu için birçok çözüm önerisi vardır. Doktor önerisi ile kullanılan adet geciktiricilerle birlikte doğal çözümler de öne çıkmaktadır. Aynı zamanda adetliyken adeti ne keser? sorusu içinde en etkili ve kesin yol yine doktor reçetesi ile adet kesici ilaçları kullanmaktır.

adet kanaması nasıl durdurulur

Doğal Yollarla Regl Nasıl Kesilir?

Her ay düzenli şekilde gerçekleşen regl kanaması, bazı durumlarda planlarıı etkileyebilir. Özellikle deniz havası alacaksanız veya tatilinizi daha rahat geçirmek istiyorsanız; bu tarz keyifli günlerde regl sancısı çekmek istemeyenler ilaç çözümü dışında doğal yöntemlerden yardım alabilmektedir. İlaçların hormonlarınızı etkilediğinizi düşünüyorsanız en doğalından bitkisel çözümlerimize göz atabilirsiniz.

Böğürtlen Yaprağı

adet kanaması nasıl durdurulur

Adet kanamasını durdurmak için böğürtlen yaprağını kullanabilirsiniz. Tüketmek için 1 bardak kaynar su içerisine iki adet böğürtlen yaprağını koyarak demleyebilirsiniz. Gün içerisinde 2-3 defa tüketebilirsiniz. Genel olarak güvenli bir şekilde tüketilebilir. Ancak daha öncesinde alerjik bir durumunuzun olmaması gerekmektedir.

Zencefil Çayı

adet kanaması nasıl durdurulur

Zencefil çayı, adeti durdurmak veya adet dönemini geciktirmek için yaygın şekilde tüketilmektedir. Hatta anti inflamatuar özelliklere sahip olmasıyla prostaglandin adlı hormon azalır ve böylece adet büyük ölçüde kesilir. Adeti ne keser evde yapabileceğiniz zencefil çayını tüketmek için 1 bardak sıcak suya 1 tatlı kaşığı toz zencefil ekleyin ve 10 dakika boyunca bekletin. Her yemek sonrasında günde 2-3 defa içilebilir. Sadece zencefil tüketmek istiyorsanız 2 yemek kaşığı taze zencefili rendeleyin ve 1 bardak su içerisine koyarak 5 dakika bekletin. Ardından süzerek tüketebilirsiniz.

Ahududu Çayı

adet kanaması nasıl durdurulur

Ahududu çayı vücuttaki kan damarını daraltır. Bu nedenle uzun süren adet kanamasını durdurmak için kullanılır. Ahududu tüketimi ile adet dönemi kısalır veya kanama miktarı azalır. Bu meyve, kendi başına tüketilebilir veya çayı demlenebilir. Ahududu çayı için 1 fincan sıcak su içerisine 1 yemek kaşığı kadar kurutulmuş ahududu yaprağı eklenmelidir. 10 dakika demlettikten sonra günde 3 defa içilebilir.

Kişniş Tohumu

adet kanaması nasıl durdurulur

Adet nasıl kesilir? sorusuna cevap niteliğindeki doğal yöntemlerden bir diğeri kişniş tohumudur. Kişniş tohumu ise ağır adet kanamasını durdurmaya yardımcıdır. Aynı zamanda hormonları dengeler ve rahmin daha düzenli şekilde çalışmasını sağlar. Kişniş tohumunu tüketebilmek için öncelikle 2 fincan sıcak su içerisine 20 gram kişniş tohumu ekleyin. Bir süre kaynattıktan sonra altını kapatın ve tüketin. Talep ederseniz soğutarak tüketebilirsiniz. Bunun dışında günlük 2 ila 3 kere tüketebilirsiniz.

Melek Otu Kökü

adet kanaması nasıl durdurulur

Melek otu kökü, dişi ginsengi olarak bilinen bitkilerden birisidir. Aşırı adet kanaması nasıl durdurulur bitkisel çözümler sorununa çözüm olarak kullanılan ve oldukça eski Çin bitkisel ilacıdır. Bu bitki genel olarak kadınlık hormonunu dengeler. Kullanmak için 1 fincan sıcak su içerisine 1 tatlı kaşığı melek otu kökünü ekleyin. 5 dakika demledikten sonra tüketilebilirsiniz. Melek otu kökü ile hazırlanan çayı günde 2 kere tüketebilirsiniz.

Adet Hangi Durumlarda Kesilir?

Uzun süren adet kanamaları çeşitli sebebe bağlı şekilde meydana gelebilir. Bunlar ise kadın sağlığıyla alakalı olarak çeşitli hastalıklar veya kullanılan basit bir ilacın yan etkisi gibi birçok durumu içerebilir. Bu noktada uzun süreli adet yaşandığı zaman adetinizi kesmek isteyebilirsiniz. Genel olarak adet döngüleri kadınlar arasında önemli farklılıklar gösterir ve özellikle 21 ila 35 gün aralığında herhangi bir gün süren adet süresine sahiptir. Burada en önemli nokta, adet kanamasının süresinin normal düzeyine oranla değişerek değişmediğidir.

Adet Kesmek İçin Hangi İlaç Kullanılabilir?

Kadınların genellikle yaz aylarında en fazla sorduğu sorulardan birisi adet kanamasını durdurmak ve adet düzenlemesini nasıl yapabilecekleridir. Mevcut düzene göre kullanılacak bazı ilaçlar, adet tarihini değiştirmekte işe yarayabilir. Adet düzenini değiştirmek için ise genellikle progesteron içerikli ilaçlar kullanılır. Aynı zamanda doğum kontrol hapları kullanılabilir. Progesteron grubu ilaçlar, rahim iç tabakasında bazı değişikliklere yol açar ve kanama tarihini değiştirir. Bu ilaçlardan bazıları:

 • Primolut-N
 • Lutenyl
 • Duphasyon
 • Tarlusal

Bu ilaç grupları genellikle beklenene adet gününden 4 ila 5 gün öncesinde kullanılmaya başlanılmalıdır. Eğer ilaç adet gününe kadar 1-2 gün kala başlanırsa kanamayı geciktirici etkisi görülmeyebilir. Bunun dışında başlayan adet nasıl durdurulur? Sorusu için doktorunuzla görüşmeniz önerilir.

Adet Kanamasını Durdurmak Zararlı mı?

Genel olarak başlayan adet kanamasını kesmek vücut açısından kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bu sebeple adet kanamasını durdurmadan öncesinde mutlaka doktorunuzla görüşmeniz önerilir.

Adet kanamasını durdurmanın zararlarına baktığımızda kalıcı hormonal probleme yol açmadığı bilinmektedir. Aynı zamanda ileri dönemlerde çocuk sahibi olmada ve yumurtlama bozukluğu konusunda olumsuz etkileri yoktur. İlaç kullanımı bittikten sonra ise bu tarz yan etkiler kesilir. İlaç kullanıldığı dönemlerde kabızlık, şişkinlik, gerginlik, sinirlilik ve nadiren baş ağrısı yapabilir.

Uzun Süren Adet Kanaması Nasıl Durdurulur?

Her kadında iki adet döngüsü arasındaki süre farklı olabilir. Yani uzunluk süresi farklıdır bu sebeple adetle alakalı tüm konular kadınlar için bireyseldir. Uzun süren adet kanaması nasıl durdurulur? İçin öncelikle doktordan destek almak önemlidir. Normal şartlarda ortalama 4 ila 5 gün adet kanaması sürer. 7 ve üzeri günlerde adet kanaması normal değildir. 8 gün ve üzeri kanamalara ‘’Menoraji’’ denir. Eğer:

 • 7 günden uzun süren adet kanaması varsa,
 • 2 saatten kısa bir sürede ped veya tampon değiştirme ihtiyacı hissediliyorsa,
 • Tek seferde birkaç ped bir arada kullanma ihtiyacı duyuluyorsa,
 • 2-3 cm’den büyük parça şeklinde pıhtılı kanama görülüyorsa aşırı adet kanamasından söz edilebilir.

Belirtilen durumları yaşayanlar ve tedavi edilmeyen yoğun kanamalar yaşam kalitesini bozar ve bunun sonucunda kansızlığa neden olur. Uzun süren adet kanamasını durdurmak için ise olası nedenlere göz atılmalıdır. Myom, Polip, rahim kanser, gebeliğe bağlı durumlar, hormonlara bağlı durumlar veya diğer sağlık sorunlarına göz atılarak tedavi yöntemi belirlenir. Tedavi yöntemleri arasında:

 • Demir eksikliği tedavisi, hormonal doğum kontrol yöntemleri
 • Bazı antienflamatuvar ilaçlar ve progestin içeren ilaçlar ile tedavi yöntemleri
 • Cerrahi tedaviler gerekebilir.

Sonuç olarak adet kanaması nasıl durdurulur? Sorusuna genel olarak cevap verdik. Bu süreçte mutlaka doktorunuzdan destek almayı ve reçeteli ilaç kullanımına dikkat etmeniz önerilir. Aynı şekilde anormal olan adet kanamaları için beklemeden Kadın Doğum Uzmanı ile görüşmeniz önerilir.

Adet Kanaması Nasıl Durdurulur? Adet Nasıl Kesilir? İçeriğimiz ilginizi çektiyse mutlaka Doğal Adet Söktürücü Çaylar: Rahatlatıcı ve Sağlıklı Seçenekler içeriğimize göz atmanızı öneriyoruz.

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR