Ayakkabı Kokusu Nasıl Giderilir?

Yazımızda, birçok insanın ortak problemi olan ayakkabı kokusu nasıl giderilir sorusunu yanıtlayacağız. Ayakkabı kokusu patates, ayakkabı kokusu sirke, ayakkabı kokusu karbonat, ayakkabı kokusu kolonya, ayakkabı kokusu için poşet çay gibi başlıklar altında evde ayakkabı kokusu giderme yöntemlerini detaylı bir şekilde inceleyeceğiz. İşte ayakkabı kokusu nasıl geçer / ayakkabı kokusu nasıl gider, cevapları!

Ayakkabı kokusu neredeyse her insanın belli dönemlerde yaşadığı bir problemdir ve aslında çözümü son derece basittir. Uzun süre bu probleme maruz kalan insanlar bu doğrultuda ayakkabı kokusu nasıl giderilir ve evde ayakkabı kokusu giderme yöntemleri nelerdir merak etmektedir. Ayakkabılarınızda oluşan kötü kokuları yok etmek için öncelikle nedenlerini ortadan kaldırmanız gerekir. Ayakkabıların dolayısıyla da ayakların kokması, birçok ortamda sizi mahçup edebilir ve sosyal yaşamınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Sırf bu problem sebebiyle günlük yaşamınızda özgürce hareket edemeyebilir ve rahatsız olabilirsiniz. Peki ayakkabı kokusu çözüm dendiğinde karşımıza ne gibi yöntemler çıkmaktadır? Bir diğer deyişle ayakkabı kokusu nasıl giderilir? Eğer siz de pratik yöntemlerle ayakkabı kokusundan kurtulmak ve ayakkabı kokusu sebeplerini ortadan kaldırmak istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin! Buyrunuz; ayakkabı kokusu nedenleri ve hepsi birbirinden etkili evde ayakkabı kokusu giderme yöntemleri!

Ayakkabı kokusu neden olur?

Ayakkabı kokusu nasıl giderilir sorusunu yanıtlamadan önce bunun nedenlerine değinelim. Ayakkabı kokusu neden olur? Ayakkabı kokusunun ilk ve en önemli nedeni ayakların ayakkabı içerisinde terlemesidir. Bir ayakta ortalama olarak 250 bin ter bezi bulunduğu bilinmektedir. İşte bu ter bezleri, her gün yaklaşık yarım litre ter üretilmesine neden olmaktadır. Kötü koku oluşumunun ana nedeni olan bakteriler, terle bir araya geldiklerinde ise bir çeşit gaz üretilmesine sebep olurlar. Bunun yanı sıra bakteriler, karanlık ve nemli ortamlarda oldukça hızlı bir şekile üreyebilmektedirler. Dolayısıyla gün boyu ayakkabıların içinde havasız kalan ayaklarınız, bakteri üremesi için son derece uygun yerlerdir. Hal böyleyken bir de doğru çorap ve ayakkabı seçimi yapılmadığında, bakterilerin çoğalması ve kötü koku oluşumu kaçınılmaz olacaktır. Ayaklarda üremeye başlayan bakteriler, ayak derisindeki ölü hücreler ve yağlar ile beslenirler. Özellikle çorapsız ayakkabı giyildiğinde ayakkabı kokusunun çok daha şiddetli olmasının başlıca nedeni de budur.

Ayakkabı kokusu nasıl giderilir?

Ayakkabı kokusu neden olur sorusunu yanıtladık. Ama benim ayaklarım terlemiyor diyebilirsiniz; yine de ayaklarınız ayakkabı içerisinde yeterince havalanamadığı için istenmeyen bir koku oluşabilir. Bu türden bir ayakkabı kokusu hem sizi hem de gittiğiniz ortamdaki kişileri rahatsız edecektir. Peki ayakkabı kokusu nasıl gider? Ayakkabılarınızda oluşan kötü kokuyu ortadan kaldırmanın en temel yolu, ayak hijyenini sağlamaktır. Ayaklarınızı her gün ılık suyla yıkamanız ve kurulamanız mantar ve bakteri oluşumunu engellemek açısından son derece önemlidir. Pamuklu çoraplar tercih etmeniz bir yandan ayaklarınızda oluşan teri emerken bir yandan da cildinizin hava almasını sağlar. Aynı ayakkabıyı iki günden fazla giymemek de ayakkabılarda oluşan kötü kokunun engellenmesinde etkilidir. Peki, tüm bunların yanı sıra ayakkabılarımızda oluşan kötü kokulardan nasıl kurtulabiliriz? Bazı basit yöntemlerle kötü koku oluşmuş ayakkabılarınızı ilk günkü haline getirmek ve kötü kokulardan arındırmak mümkündür. Bunun için ayakkabı kokusu spreyi kullanabilir veya bu evde ayakkabı kokusu giderme yöntemlerini uygulayabilirsiniz. İşte ayakkabı kokusu nasıl geçer sorusuna cevap niteliğinde, basit ama etkili yöntemler!

Ayakkabı kokusu nasıl giderilir: Karbonat yöntemi

Ayakkabı kokusu nasıl giderilir sorusu için size önereceğimiz ilk yöntem, karbonat! Evde ayakkabı kokusu giderme yöntemleri arasında en fazla tercih edilenlerden olan bu basit uygulama, ayakkabılarınızda oluşan kötü kokunun giderilmesinde son derece etkilidir. Ayakkabı kokusu karbonat yöntemi için akşamdan ayakkabılarınızın içine bir yemek kaşığı karbonat serpiştirin. Karbonat, ayakkabının içindeki nemi hapsederken kötü kokuları da yok edecektir. Gece boyunca beklettikten sonra ayakkabılarınızdaki kötü kokunun gittiğini göreceksiniz. Daha sonra içerisini hafifçe silkeleyerek temizleyip kullanmaya devam edebilirsiniz.

Ayakkabı kokusu nasıl giderilir: Sirke yöntemi

Evde ayakkabı kokusu giderme yöntemleri arasında yer alan ikinci etkili çözümümüz, sirke olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle son yıllarda sirke, antibakteriyel özelliği sebebiyle temizlik alanında da kullanılmaya başlamıştır. Bakteri öldürmekte son derece etkili olduğu için ayakkabılarınızda oluşan kötü kokuları da kolaylıkla giderebilir. Ayakkabı kokusu sirke yöntemi için sprey bir şişe içerisine yüzde 50’si su, yüzde 50’si sirkeden oluşan bir karışım hazırlayın. Karışımı ayakkabılarınızın astarına ve tabanına püskürtün, ardından havadar bir ortamda kurumaya bırakın. Ayakkabılarınız yeterince kuruduğunda kötü kokunun gittiğini göreceksiniz. Hala koku kaldığını düşünüyorsanız üzerine bir de ayakkabı kokusu karbonat yöntemini uygulayabilirsiniz.

Ayakkabı kokusu nasıl giderilir: Poşet çay yöntemi

Ayakkabı kokusu nasıl geçer? Tabii ki poşet çay yöntemi ile! Siyah çayda bulunan tannik asit, bakterileri öldürmede son derece etkili bir maddedir. Tannik asit ayrıca deri üzerindeki porları kapatarak ayakların uzun süre kuru kalmasını sağlar. Bu sebeple ayakkabı kokusu için poşet çay yöntemini ayakkabılarınızın yanı sıra ayaklarınızdaki kötü kokuyu gidermek için de kullanabilirsiniz. Ayakkabı kokusu için poşet çay uygulamasında iki adet poşet çayı ayakkabılarınıza yerleştirmeniz ve sabaha dek bekletmeniz gerekir. Yeteri kadar bekledikten sonra çay, kokuyu ve nemi alarak kötü kokunun yok olmasını sağlayacaktır. Çay yöntemi ile ayaklarınızdaki kötü kokuyu gidermek içinse yarım litre suya iki adet siyah poşet çay ekleyin ve 15 dakika demleyin. Soğuduktan sonra ayaklarınızı bu karışım ile yıkayın. Bir hafta süresince bu işlemi tekrarlayarak ayaklarınızdaki kötü kokudan kurtulabilirsiniz.

Ayakkabı kokusu nasıl giderilir: Patates yöntemi

Ayakkabı kokusu için patates uygulaması, ayakkabı kokusu nasıl gider merak edenler için derlediğimiz evde ayakkabı kokusu giderme yöntemlerinden biridir. Ayakkabı kokusu patates için çiğ patatesi soyun, dilimler halinde kesin ve ayakkabılarınızın içine yerleştirin. Bir gece beklettikten sonra patates dilimlerini ayakkabınızdan çıkarın ve açık havada kurumaya bırakın. Kuruduktan sonra kötü kokunun kaybolduğunu göreceksiniz.

Ayakkabı kokusu nasıl giderilir: Kolonya yöntemi

Ayakkabı kokusu çözüm listemizin bir diğer maddesi kolonya yöntemidir. Kolonya, içeriğindeki alkol sebebiyle kötü kokuya neden olan bakterilerin yok olmasını sağlar. Ayakkabı kokusu kolonya yöntemi için ayakkabılarınızın içine, parmak uçlarına ulaşıncaya dek sprey kolonya püskürtün ve açık havada güzelce kurutun. Bu işlemi haftada bir kaç kez uygularsanız kötü koku tamamen ortadan kalkacaktır.

Ayakkabı kokusu nasıl giderilir: Pudra yöntemi

Evde ayakkabı kokusu giderme yöntemleri arasında yer alan bir diğer uygulama pudradır. Pudra da tıpkı karbonat gibi nemi hapsederek kötü kokuyu yok eder. Ayakkabı kokusu için pudra uygulamasında ayakkabılarınızın içine biraz pudra serpiştirip gece boyunca bekletmeniz gerekir. Sonrasında temizleyerek kullanmaya başlayabilirsiniz. Pudra ayrıca ayak kokusunu engellemede de etkilidir. Bu nedenle ayakkabılarınızı giymeden önce ayaklarınızı pudralayarak da ayaklarınızın terlemesini ve kokmasını engelleyebilirsiniz.

Ayakkabı kokusu nasıl giderilir: Narenciye kabukları yöntemi

Ayakkabılarınızdaki kötü kokuları gidermek için güzel kokulu narenciye meyvelerin kabuklarını da kullanabilirsiniz. Ayakkabı kokusu nasıl gider diyorsanız, ayakkabılarınızın içine portakal, limon veya mandalina kabukları yerleştirin. Meyve kabukları etkili kokuları ile kötü kokunun giderilmesinde oldukça etkilidir. Kabukları ayakkabılarınızın içinde bir gece beklettikten sonra kokunun gittiğini göreceksiniz.

Ayakkabı kokusu nasıl giderilir: Lavanta yöntemi

Ayakkabı kokusu için lavanta yöntemi de ayakkabı kokusu çözüm niteliğinde uygulamalardandır. Bunun için yapmanız gereken tek şey birkaç lavanta filizini ayakkabılarınızın içine yerleştirmektir. Ardından ayakkabılarınızı açık havada içerisindeki lavantalar ile bekletin ve bir günün sonunda lavantaları çıkartarak kötü kokunun nasıl kaybolduğunu görün!

Ayakkabı kokusu nasıl giderilir: Kahve yöntemi

Evde ayakkabı kokusu giderme yöntemlerinden bir diğeri de kahvedir. Keskin kokusuyla her derde deva kahve, ayakkabılarınıza yerleşmiş kötü kokunun giderilmesinde de son derece etkilidir. Ayakkabı kokusu için kahve uygulamasında ayakkabılarınızın içine bir kağıdın veya çorabın içerisine koyduğunuz bir miktar kahveyi yerleştirmeniz gerekir. Gece boyunca kahve ile bekletilen ayakkabılarınızda sabah kötü kokudan eser kalmayacaktır.

Ayakkabı kokusu nasıl giderilir: Kedi kumu yöntemi

Ayakkabı kokusu nasıl geçer? Ayakkabı kokusu için kedi kumu uygulaması, son derece etkili bir yöntemdir. Bu uygulama için taze kedi kumunu ayakkabılarınızın içerisine doldurun. Kedi kumu, kötü kokuyu içine çekmede son derece etkilidir. Sabaha kadar beklettikten sonra ayakkabılarınızı boşaltabilir ve temiz bir şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz.

Ayakkabı kokusu nasıl giderilir: Ayakkabı dondurma yöntemi

Ayakkabıları buzlukta dondurma uygulaması da kötü kokuların giderilmesinde oldukça etkilidir. Evde ayakkabı kokusu giderme yöntemleri arasında yer alan dondurma uygulaması için ayakkabılarınızı bir poşete koyun, ağzını bağlayın ve sabaha kadar buzlukta bekletin. Ardından güneş ışığında bırakarak çözülmesini ve kurumasını sağlayın. Düşük sıcaklıkta bakterilerin ölmesiyle beraber kötü kokunun da yok olduğunu göreceksiniz.

Ayakkabı kokusu spreyi!

Yukarıda yer verdiğimiz basit uygulamalar, en etkili evde evde ayakkabı kokusu giderme yöntemleri arasında yer almaktadır. Tüm bu uygulamaları detaylı bir şekilde açıklayarak ayakkabı kokusu nasıl giderilir, ayakkabı kokusu nasıl geçer, ayakkabı kokusu nasıl gider sorularını yanıtlamaya çalıştık. Ayakkabı kokusunu gidermede oldukça etkili olarak görülen bir diğer çözüm ise ayakkabı kokusu spreyidir. Bu doğrultuda birçok marka, ayakkabı kokusu giderici spreyler üretmektedir. Bu türden spreyleri birçok yerde bulabilirsiniz. Peki ayakkabı kokusu sprey işe yarıyor mu? Bu tür spreyler kötü kokunun giderilmesine yardımcı olabilir. Ancak kokunun yeniden oluşmaması için yazımızda da belirttiğimiz gibi sorunun nedeni tespit edilmeli ve ortadan kaldırılmalıdır. Yani ayak temizliği önemsenmeli ve ayakkabıda kötü kokuya sebep olan bakteri oluşumu yok edilmelidir. Aksi takdirde bu spreyler kalıcı çözümler değil, anlık çözümler olarak kalacaktır.

Ayakkabı kokusu çözüm!

Görüldüğü üzere ayakkabı kokusu çözümsüz bir problem değildir. Çok basit uygulamalarla ayakkabılarınızda oluşan kötü kokulardan kurtulabilirsiniz. Ayakkabılarınızın kokmaması ve ayak sağlığınız için dikkat etmeniz gereken diğer noktaları ise şu şekilde sıralayabiliriz; işte ayak sağlığı için dikkat edilmesi gerekenler:

• Ayaklarınızın hava alması mantar oluşumunun ve ayakkabı kokusunun önlenmesi için çok önemlidir. Bu nedenle hava alan malzemelerle üretilmiş ayakkabılar tercih etmeye çalışın.

• Aynı ayakkabıyı iki günden fazla giymemeye özen gösterin.

• Ayakkabılarınızı çorapsız giymeyin, pamuklu kumaştan üretilmiş çoraplar giymeye özen gösterin.

• Ayaklarınızı günün sonunda ılık su, sabun ile yıkayın ve kurulayın.

• Ayaklarınızı doğal ve kaliteli ürünlerle nemlendirmeye; tırnak ve ayak bakımına özen gösterin.

Bu yazılarımız ilgilinizi çekebilir:

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR