25 Yıldır Aydos Ormanlarını Koruyan Gizli Kahraman: 58 Yaşındaki Ayda Teyze

Öyle bir iş düşünün ki, hem sorumluluğu çok ağır olsun hem de sizi neredeyse bütün yaşamınızdan alıkoysun… Böyle söyleyince kulağa çok negatif geldiğini biliyoruz; ancak işin kutsallığını duyunca; bu güzel insanın bu işi neden yaptığını siz de anlayacaksınız ve ona sonuna kadar hak vereceksiniz! İşte 58 yaşındaki Ayda Kır’ın aslında hepimizin hayatına dokunan hikayesi!

58 yaşındaki Ayda Kır, İstanbul Anadolu Yakası’ndaki Aydos Ormanlarının koruyucusu!

Ayda teyze, tam 25 yıl önce eşiyle birlikte Aydos Ormanlarını yangın tehlikesinden korumak üzere, buradaki gözetleme kulesinde yaşamaya başladı. Ve o gün bugündür de İstanbul’un ciğerleri ona emanet!

Ayda Teyze, boynunda dürbünü, elinde oyası ve kulağı telsizde; gözetleme kulesinde şehrin kalabalığından uzak bir yaşam sürüyor.

Ayda Teyze, ormanı gözetleyerek saat başı kule merkezine rapor veriyor. Olur ki ormanda bir duman görürse, hemen telsiziyle durumu merkeze bildiriyor. Ondan gelen habere göre de itfaiye ekipleri Aydos’a doğru harekete geçiyor. Ayda Teyze 25 yıldır bir yandan ormanı gözetlerken bir yandan ev işlerini yapıyor; eşiyle birlikte doğanın içinde bir yaşam sürdürüyor.

Ayda Teyze ve eşi, telsizi dinlemek için, çocuklarının “Biz burda duramayız” dediği yerden bir an bile ayrılmıyor. Yemek, çay için bile merkeze haber vermeden aşağıya inemiyorlar.

Yaşamından gayet memnun olan Ayda Teyze, burada yaşamanın nasıl bir şey olduğunu, şu cümlelerle anlatıyor:

“Zorluğu vardı ama alıştım buraya evde duramıyorum. Yazları da serin burası, dürbünle sağı solu gözetleme yapıyoruz. Duman çıkınca haber veriyoruz zor oluyor tek başına da gelinim var. Alıştım ben tabi, alışmayan duramaz zor gelir, 2-3 gün dursa sıkılır 1 hafta geçse sıkılır gider. Çocuklarımın hanımı “Biz burada duramayız” diyor. Telsizi dinlemek için mecbur burada yatacağız. Aşağıya yemek, çay için mecbur ihtiyaç için iniyorum. İnerken haber veriyorum. Canım sıkılıyor mecbur yazma, el işi falan yapıyorum. Gözetleme yapıyorum öyle zaman geçiyor.”

Her şeye rağmen yaşamından son derece memnun olan Ayda Teyze, sorumluluğunun bilincinde ve çocukları olan Aydos ağaçlarına çok ama çok iyi bakıyor! 👏

Ayda Teyze’nin gelini Şeyma Kır; buraya arada sırada gelip ona yardımcı olduklarını söylüyor ve ekliyor: “Gezmek amaçlı 1 2 gün için güzel bir yer ama sürekli olarak kalınca insan ister istemez sıkılıyor. Güzel tarafı ormanda temiz hava içinde zor tarafı da özel hayatı olmuyor. Ben arada sırada geldiğim için benim için iyi bir şey. Yemyeşil, sakin, doğal, güzel bir ortam burada yaşamak güzel oluyor ama sürekli olduğu zaman zor oluyor, insan sıkılıyor. Çocuklar durmak istemiyor burada.”

Biz de Ayda Teyze’yi ve eşini yaptıkları bu çok önemli iş için gönülden tebrik ediyoruz! Çünkü bundan daha kutsal ve kıymetli bir iş olamaz!

Yararlanılan Kaynak

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR