Dayanılmaz Baş Ağrılarını 5 Dakikada İyileştiren İlaçsız Yöntem

Baş ağrısının nasıl dayanılmaz bir şey olduğunu, ancak çeken bilir. Öyle ki; çoğu zaman bu ağrıyı çekmemek için, ağrının geleceğini hissettiğimiz an koşarak ilaç alırız. Oysa baş ağrısını geçirmenin tek yolu ilaç almak değil.

Bugün sizlere, baş ağrısını etkili ve hızlı bir biçimde ortadan kaldıran bir teknikten bahsedeceğiz:

Akupresür, ilk defa Çinliler tarafından uygulanmaya başlanan ve tedavisi bakımından akupunktura benzeyen bir yöntem; daha doğrusu bir masaj çeşidi. Uygulamak içinse herhangi bir tıbbi bilgi gerektirmiyor.

Peki, akupressür noktalarına nasıl masaj yapılır?

Öncelikle rahat bir pozisyon alın ve sakinleşin. Çünkü masaj çok uzun sürmeyecek. Her noktaya ortalama olarak 30 saniye ile 1 dakika arasında masaj yapacaksınız.

Aşağıda belirteceğimiz noktalara, dairesel hareketlerle masaj yaptığınızda, ağrınız uygulama sırasında veya 5-10 dakika arasında kaybolacaktır.

Baş ağrısından kurtulmak için masaj yapmanız gereken 6 temel nokta ise şu şekilde:

1. Yingtang Noktası

Üçüncü göz olarak da bilinen bu nokta, burun köprüsünün alınla birleştiği yerde; kaşların arasında bulunur. Bu noktaya yapılan masaj, göz yorgunluğunun giderilmesini sağlar.

2. Zan Zhu Noktaları

Bu simetrik noktalar, kaşların iç kenarında bulunur. Bu alana yapılan masaj, burun tıkanıklığını giderir ve bunalık görme sorununa iyi gelir.

3. Yingxiang Noktaları

Bu noktalar burun deliklerinin iki yanında, gözlerle aynı hizada bulunurlar. Tam yerini bulmak için, elmacık kemiklerinizin alt kısmına dokunarak oradaki çukuru hissedin. Bu bölgeye yapılan masaj, sinüslerin açılmasını, baş ve diş ağrısının giderilmesini ve stresten kurtulmayı sağlar.

4. Tian Zhu Noktaları

Bu noktalar, başın arkasında, kulak ile omurganın başlangıcı arasında bulunur. Bu bölgeye masaj yapmak, burun tıkanıklığını, göz ve kulaklardaki ağrıyı, şiddetli baş ağrısı ve migreni hafifletir.

5. Shuai Gu Noktaları

Bu noktalar, şakaklarınızdaki saç çizgisinin başlangıcından 2-3 cm uzaklıktadır. Bu noktayı bulmak için, yine oradaki küçük çukuru hissedin. Bu bölgeye masaj yapmak, temporal bölgedeki ağrıyı ve göz yorgunluğunu hafifletir.

6. He Gu Noktaları

Bu simetrik noktalar, başparmağı ve işaret parmağı arasındaki yerin arka tarafında bulunur. Bu bölgeye yapılan masaj, sırt ağrısı, diş ağrısı ve boyun kaslarındaki gerginliği hafifletir.

Yararlanılan Kaynak: BrightSide

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR