Ataşehir Belediyesi’nden Kitap Dostu Kampanya: Bu Takside Kitap Var

Uzun yıllardır, yapılan istatistikler ülkecek kitap okumadığımızı zaten gösteriyor. Bu nedenle herhangi bir rakamsal veriye yer verme gereği görmüyoruz. Ancak ne yalan söyleyelim; zaman zaman okuma alışkanlığını arttıracak anlamlı işler de yapılmıyor değil. İşte şimdi sizleri haberdar edeceğimiz kitap dostu uygulamanın da, gerçekten işe yarama ihtimali var gibi görünüyor!

Büyük şehirlerde yaşayan insanlar olarak kitap okumaya daha az zaman yaratabildiğimiz bir gerçek. Çünkü şehirlerde zamanımızı çalan çok fazla şey var. Mesela trafikte geçirdiğimiz ölü saatler. Yapılan bir araştırma, İstanbulluların yılın 1 haftasını trafikte geçirdiğini söylüyor. İşte Ataşehir Belediyesi’nin kitap dostu uygulaması da tam buradan hareketle ortaya çıkıyor:

Ataşehir Belediyesi, trafikte geçirilen zamana anlam katabilecek bir proje başlattı: Bu Takside Kitap Var!

Proje için, ilçedeki 1000 taksi, birer mini kütüphaneye çevrildi. Buna göre müşteriler, yolculukları sırasında taksideki kitaplardan okuyabilecek, dilerlerse de inerken yanlarına alabilecekler.

Kitabı okuduktan sonra ise daha çok insana ulaşması için kitabı başka bir taksiye bırakabilecekler.

Kitaplar, koltuk arkasında bulunan bez çantaların içinde olacak. Kitap sayısı azaldıkça ise, taksi kütüphanelere belediye yenilerini ekleyecek.

Okuma alışkanlığını yaygınlaştırmayı ve kitapları elden ele ulaştırmayı amaçlayan Ataşehir Belediyesi, trafikte boşa geçen zaman için son derece güzel bir fikir bulmuş…

Ataşehir Belediyesi’ni bu anlamlı proje için tebrik ediyoruz. Ve bu projenin, gerçekten de, kitap okuma oranını arttırmaya bir faydası olmasını umuyoruz…

Yararlanılan Kaynak

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR