Instagram’ın Kadınlara Uyguladığı Sansürü Yıkıp Geçen Dahiyane Fikir: Cinsiyetsiz Meme Uçları

Erkeğe ait bir meme ucu ile bir kadınınki arasındaki farkı söyleyebilir misiniz?
Söyleyebileceğinizi sanmıyoruz, çünkü aralarında hiçbir fark yok. İşte Instagram da, birçoğumuz gibi bu farkı ayırt edemiyor.

Instagram’ın kadın çıplaklığına karşı kuralları nedeniyle, hepimiz risk altındayız. Daha önce Lui dergisinin kapağındaki üstsüz fotoğrafını Instagram hesabında yayınlayan Rihanna’nın hesabı askıya alınmıştı. Ayrıca Chelsea Handler, Scout Willis ve Miley Cyrus’un fotoğrafları da aynı sansür nedeniyle hesaplarından kaldırılmıştı.

Çünkü Instagram’ın “Topluluk Kuralları”na göre, sadece post-mastektomi halindeki meme, resim ve heykellerdeki meme uçları ve emzirme fotoğrafları paylaşılabilir. Ancak aynı topluluk kurallarında erkek memesiyle ilgili hiçbir kriter bulunmuyor.

Ama merak etme Instagram; senden büyük “insan” var! İşte Instagram’ın bu cinsiyetçi kuralının aslında hiçbir temele dayanmadığını ortaya koyan o dahiyane proje!

Evelyne Wyss, Morgan-Lee Wagner ve Marco Russo, Instagram’ın cinsiyetçi sansürüne karşı dahice bir fikir geliştirdi ve “Cinsiyetsiz meme uçları” isimli bir Instagram hesabı açtı.

Bu Instagram hesabının amacı, sansür söz konusu olduğunda Instagram’ın kusurlu kurallarını gözler önüne sermekti.

Bu dahiyane fikrin düşünürlerinden biri olan Wyss:

“Amacımız kurallara karşı çıkmak değil; sadece bunun tüm cinsiyetlere eşit uygulanması gerektiğini düşünüyoruz.” diyor.

“Cinsiyetsiz meme uçları”, sadece yakın çekim meme ucu fotoğraflarından oluşuyor ve kullanıcılar da aynı açıdan çektikleri fotoğraflarını sayfaya gönderebiliyorlar. 🙂

Görünen o ki, Instagram meme ucunun bir kadına mı yoksa bir erkeğe mi ait olduğunu anlayamıyor. Ve 76 binden fazla takipçisi olan sayfaya , günde 100’den fazla kullanıcı fotoğrafı geliyor-muş.

“Sadece yakın çekim bir resim yükleyerek, Instagram’ın bu farkı anlayamadığını ortaya koyabiliriz. Onların rehberlerinin, bugünün toplumunda, artık işe yaramayacağını onlara göstermek istiyoruz.”

Instagram’ın kadın meme ucu ile erkeğinki arasındaki farkı anlayamadığı ise, geçenlerde sayfadan kaldırdığı erkek meme ucu fotoğrafı ile kanıtlanmış oldu!

“Cinsiyetsiz Meme Uçları”, Instagram tarafından kendilerine gelen sansür mesajını, şu cümlelerle takipçileriyle paylaştı:

“Az önce erkek meme uçlarımızdan bir tanesini Instagram tarafından kaldırıldı. Instagram, erkek ve kadın meme ucu arasındaki farkı bile anlayamıyorsun; zaten bunu kim anlayabilir ki? Peki eğer bu kadar birbirlerine benziyorlarsa, neden sadece kadınların meme uçlarını sansürlüyorsun?”

76 binden fazla takipçisi olan bu hesaba gelen mesajlar ise inanılmaz olumlu. İnsanlar, bunun aslında ne kadar önemli bir proje olduğunun gayet farkındalar.

Hesabın sahiplerinden Wyss, şu ana kadar hep olumlu tepkiler aldıklarını söylüyor.

“Bu projenin ne kadar önemli olduğunu bize anlatmak isteyen insanlardan çok fazla mesaj aldık, yorumları çok ilginç. İnsanlar tartışıyor, işte tam olarak istediğimiz şey bu.”

“Bu cinsiyetçi bakışla ilgili bir tartışma başlatmak ve insanların neyin cinsel olup olmadığına dair algılarını sorgulamak istedik.”

Bu muhteşem fikrin düşünürlerini gerçekten takdir ediyoruz. Böylesine ince bir şeyi düşünüp, Instagram’ın bu cinsiyetçi bakışını ortaya koymuş olmaları; muhteşem bir şey. Sonuç olarak bu cinsiyetçi tavır sadece Instagram’da değil; Facebook gibi diğer sosyal ağlarda da var.

Umuyoruz, bu dahice düşünülmüş proje, tüm sosyal medya ağlarının sansür kurallarını bir kez daha gözden geçirmelerine neden olur…

Instagram hesabı için: @genderless_nipples

Yararlanılan Kaynak

İLGİLİ YAZILAR

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR