Instagram’ın Sadece Kadınlara Uyguladığı Sansürü Emoji Kullanarak Atlatan Sanatçı

Meme uçları, özgür mü? Hayır değil. Hatırlayacak olursanız, sizlerle daha önce Instagram’ın yalnızca kadın meme ucuna sansür uygulayarak kaldırdığına; ancak erkek meme ucuna aynı sansürü uygulamadığına dair bir haber paylaşmıştık. Hatta bir Instagram sayfası, meme uçlarının yakından çekilmiş fotoğraflarını yayınlayarak; bu sansürle pek bir güzel alay etmişti…

(İlgili yazı: Instagram’ın Kadınlara Uyguladığı Sansürü Yıkıp Geçen Dahiyane Fikir: Cinsiyetsiz Meme Uçları)

Yani Instagram’ın kullanım koşulları, fotoğraflar, heykeller de dahil olmak üzere bunlarda bulunan çıplaklığa izin vermediğini açık bir şekilde belirtiyor. Ancak her nedense erkek meme uçları, bu yasağın tamamen dışında.

Bu anlamsız yasağa tepki veren bir miktar insan var; ancak bunların arasından genç bir kadın, bu eşitlik mücadelesine başka bir boyut getiriyor!

Londra’da 22 yaşında bir öğrenci olan sanatçı Camila Gonzalez Corea, bu modası geçmiş sosyal normlara, eğlenceli bir şekilde bir karşı duruş sergiliyor.

Genç sanatçı, “Meme Ucu Hareketi” (The Nipple Act) isimli hareket için açtığı Instagram sayfasında, kadın meme ucu fotoğraflarını, emojilerle birer sanat eserine dönüştürüyor.

Başlattığı bu hareketin amacı; kadın meme uçlarını yasaklayan internet kültürünün çifte standartlarına karşı bir protesto!

O, ayrıca bu hareketle, kadın- erkek demeden herkese meme ucu fotoğraflarını paylaşabilme özgürlüğü tanıyor.

Camilla, “Bence cinsel değil; birilerinin cinsel olarak değerlendirdiği bir kadın organından bahsediyoruz. Ancak bu platformlar, bunun gösterilmesini yasaklayarak; bunu bir organ değil, cinsel olarak tanımlıyor.” diyor.

Instagram sansürüne karşı açılmış bir diğer sayfa olan “Cinsiyetsiz Meme Uçları”ndan esinlendiğini söyleyen sanatçı, kendi projesinin de insanları bu yasağa karşı harekete geçirmesini umuyor.

Eğer 18 yaşından büyükseniz, siz de genç sanatçı Camilla’ya fotoğrafınızı gönderebilir ve tıpkı bu fotoğraflarda olduğu gibi, onu emojilerle yeniden oluşturmasını sağlayabilirsiniz.

“The Nipple Act” Instagram hesabı: @thenippleacttt

Yararlanılan Kaynak

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR