Elimizdeki Tehlike: Oje Sürdükten 10 Saat Sonra Vücudumuzda Neler Oluyor?

Her kadın, çok sık oje sürdüğünde, tırnaklarının yıpranacağını ve sararacağını bilir. Bu tür kozmetikler, tırnaklarımıza gözle görülür biçimde zarar verdiği gibi, sağlığımızı da ciddi biçimde olumsuz etkileyebiliyor.

Sizleri bir daha asla oje sürmemeniz konusunda ikna etmeye çalışmıyoruz. Ama yine de, içerdiği malzemelerin vücudunuza verdiği zararları bilmenizde fayda var.

Tırnak cilasında, sağlığınızı tehdit eden şey nedir?

Ojenin tehlikesi, toksisitesindedir. Bazı modern tırnak bakım kozmetikleri, sağlığınıza ciddi zararlar verebilecek şu bileşenleri içerir:

Toluen: Pürüzsüz bir yüzey oluşturan ve pigmenti koruyan bir bileşendir. Toluen, merkezi sinir sistemini etkileyebilir ve üreme bozukluklarına neden olabilir. Baş ağrısı, halsizlik, bayılma ve mide bulantısı, tırnak cilası kullanmanın olası sonuçlarından bazıları…

Formaldehit: Ojenin ömrünü uzatmaya yardımcı olan bir gazdır. Eğer alerjik bir bünyeniz varsa, formaldehitle temas etmeniz, kimyasal yanıklara neden olabilir. Daha ağır vakalarda ise kalp ritim bozukluklarını, konvülsiyonları ve kanseri tetikleyebilir.

Dibütil Rehitalat: Bir koku olarak kullanılır. Bu tehlikeli bileşenin varlığı, endokrin bozukluklarına, jinekolojik hastalıklara ve solunum yolları hastalıklarına neden olabilir.

Bilim adamlarının 24 kadından oluşan bir grup üzerinde yaptıkları araştırmaya göre, katılımcıların çoğunda, oje sürdükten sadece 6 saat sonra, metabolizma sürecinde oluşan trifenil fosfat türevi difenil fosfat seviyelerinin yükseldiği görüldü. Deneyin başlamasının üzerinden 10 saat geçtikten sonra ise, tüm katılımcıların vücutlarındaki difenil fosfat seviyeleri normalin 7 katına kadar yükseldi. Bu sonuçlar gerçekten de çok korkutucu!

Sağlığınıza zarar vermeyecek bir tırnak cilasını nasıl seçersiniz?

Bazı tırnak cilası ambalajları ve şişelerinde özel işaretler vardır:

“5-Free”: Bu ibare, ürünün formaldehit, türev reçineler (formaldehit reçineleri), toluen, dibütil ftalatlar veya kafur içermediği anlamına gelir.

“3-Free”: Tırnak cilasının, zararlı bileşenlerin sadece üçünü barındırmadığı anlamına gelir: Formaldehit, dibutil fitalat ve toluen.

Oje satın almadan önce, mutlaka içerdiği bileşenlere bakın ve unutmayın: Sağlığınız sizin elinizde!

Yararlanılan Kaynak

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR