Yeter Artık! Sokakta Sigara İçtiği İçin Boğazında Sigara Söndürülen Kadın

Ülkemizin utancı “kadına şiddet” konusunda, her gün iğrençlikte sınır tanımayan yeni bir haberle daha karşılaşıyoruz. Her seferinde hepimizi dehşete düşürecek kadar büyük bir olay yaşanıyor. İleriye gitmiyoruz, önüne geçemiyoruz. Sadece yaşananları, ağzımız açık bir şekilde hayretle izliyoruz. Sıranın birgün bize geleceğini bilerek; öfkeyle, hırsla bekleyerek…

20 yaşındaki Dilay Özel, annesi ve teyzesi; geçtiğimiz Cumartesi günü, evlerine gitmek üzere arabalarını park ettiler…

Dilay’ın teyzesi, eve doğru yürürken bir tane sigara yaktı. Karşıdan gelen iki adam ise, “Bu ülke ne hale geldi, kadınlar yolda sigara içiyor” gibi cümlelerle kadınlara laf atmaya başladı.

Dilay’ın annesi, her insanın yapacağı gibi, adamların kendilerine yönelik hakaret ve küfürlerine “Bize mi dediniz? Burası özgür bir ülke. İçtiğim sigaraya karışamazsın” diyerek tepki gösterdi.

Bunun üzerine adamlardan biri (B.T. isimli şahıs), önce karşılık veren anneye, daha sonra teyzeye ve genç kadına saldırdı. Genç kadın annesini kurtarmak üzere araya girdiğinde ise saldırgan kendisinin boğazında sigara söndürdü.

Dilay Özel, yaşadığı korkunç olayı şu cümlelerle anlattı:

“Adamın anneme saldırdığını görünce koşarak müdahale ettim. Ayırmaya çalışırken adam elindeki sigarayı boğazıma bastırdı. Ben acıyla kıvranırken o kaçmaya başladı. Yaklaşık 5 sokak kovaladıktan sonra vatandaşların yardımıyla yakalandı. Hemen polisi aradık. Çevredeki vatandaşlar da saldırgana müdahale etti. B.T. gözaltına alınırken biz de karakola giderek şikayetçi olduk.”

Vatandaşların yardımıyla yakalanan B.T. karakola götürüldü; kadınlar da onunla birlikte giderek şikayetçi oldular. Bilin bakalım, sonra ne oldu?

Karakolda ifade veren B.T. “Kasten adam yaralama, hakaret ve tehdit” suçlamasıyla adliyeye sevk edilerek; serbest bırakıldı.

Doktorlar genç kadının boğazındaki yanığın, estetik operasyon geçirmezse iz kalacağını söylediler. Dilay ise, yaşadığı korku dolu dakikaları şu cümlelerle anlattı…

Peki ya, şimdi ne olacak?

Geçtiğimiz cumartesi saat 18.40 sıralarında, Antalya Muratpaşa ilçesi, Fener Mahallesi’nde meydana gelen bu korkunç olayın saldırganı şu anda serbest. Elini, kolunu sallayarak sokaklarda geziyor; yani şu an şu dakika; yine kendinde hak görüp başka bir kadına, yeniden zarar verebilir.

Dilay ve ailesi, sonuna kadar haklarını arayacaklarını, saldırganın hak ettiği cezayı alması için de dava açacaklarını söylüyorlar. Dilay’ın yaşadığı travma için ise, hiçkimsenin yapabileceği bir şey yok.

Çok değil biraz düşünecek olursanız; bu 3 kadının başına gelen bu korkunç olay gibi, başka olaylar yaşandığını da çabucak hatırlarsınız. Mesela şort giydiği için tekmelenen genç kadın? Onun saldırganına ne olduğunu da hatırlıyor musunuz? Hatırlamasanız da tahmin etmeniz hiç zor değil. Tutuklandı, serbest bırakıldı, tutuklandı; serbest bırakıldı. Yani serbest.

Ama biz, her şeye rağmen umutsuz olmayacağız. Kendi “ahlak” kurallarına göre, bir kadına saldırma hakkını kendinde gören bu tacizci sapık zihniyetin bir an önce son bulması için sesimizi çıkaracağız. Serbest bırakılsa da, bırakılmasa da; korkmayacağız.

Umuyoruz bu sefer; zaten psikolojik ve fiziksel olarak ciddi zarar gören bu kadınlar için adalet işler. Umuyoruz bir yerlerde hala dürüst ve adil insanlar vardır…

Dilay ve ailesine geçmiş olsun diyoruz…

Yararlanılan Kaynak

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR