Doğru Banyo Nasıl Yapılır Sorusuna Cevap Niteliğinde Duş Alırken Yapılmaması Gerekenler

Duş almak gibi basit bir şeyin, vücudumuza zarar verebileceğini söylesek, doğal olarak birçok kişi inanmayacaktır. Hatta bu fikir, bazılarına son derece çılgınca gelebilir. Ancak her gün yaptığımız böylesine basit bir şeyin de, aslında belli başlı kuralları var.

Hayatımızın en önemli parçası olan ve bu kadar sık yaptığımız bir şeyin kurallarını öğrenmek, sanıyoruz bu sebeple çok önemli. İşte kulağa garip gelse de, doğru banyo nasıl yapılır sorusuna cevap olabilecek o önemli maddeler.

1. Aşırı sıcak su!

Sıcak su cildi kurutur ve döküntülere neden olur. Cildi, doğal yağından çok fazla arındırır; bu da artık savunmasız bir cilt anlamına gelir. Bu yüzden de ciltte eritem, iltihaplanma ve kızarıklıklara yol açar.

2. Çok uzun süre yıkanmak!

Sıcak su ile yapılan uzun banyolar cildi kurutur; kızarıklık ve kaşıntılara neden olur. Duş için en uygun süre yaklaşık 10 dakikadır.

3. Duş jeli gibi kozmetik yıkama ürünlerinin sık ve fazla kullanımı!

Duş jeli, içeriğinde bulunan maddeler sebebiyle, herhangi bir sabundan daha fazla köpürür. Bu yüzden miktarını her zaman az tutmalısınız. Çünkü bu tatlı ve köpüklü görüntü, aslında cildinizde bulunan doğal yağ tabakasının tükenmesi anlamına gelir. Bu da yine cildinizin kurumasına ve pürüzlenmesine neden olur. Tüm bunların dışında, duşta kullanılan antibakteriyel yıkama ürünleri eğer size özel olarak reçete edilmediyse; kullanılmasına kesinlikle gerek yoktur.

4. Eski ve ıslak duş süngerleri ya da liflerin kullanılması!

Islak sünger ve lifler, küf oluşumu için mükemmel malzemelerdir. Bu nedenle, bu ürünleri her ay değiştirmeniz en sağlıklı olanıdır. Ayrıca bu ürünlerin kullanıldıktan sonra kurutulması da son derece önemlidir.

5. Sert bir şekilde kurulanmak!

Duştan sonra vücudunuzu yumuşak bir havluyla kurutun ve en önemlisi de biraz nemli bırakın. Sonra da favori kreminizle cildinizi nemlendirin. ​​

Tüm bu detaylara dikkat ederek aldığınız duştan sonra, pürüzsüz ve sağlıklı cildinizin tadını çıkarabilirsiniz!

Yararlanılan Kaynak

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR