Ana Sayfa Sağlıklı Yaşam Dudaklarda Uyuşma Neden Olur? Dudak Uyuşması Nasıl Geçer?

Dudaklarda Uyuşma Neden Olur? Dudak Uyuşması Nasıl Geçer?

0
Dudaklarda Uyuşma Neden Olur? Dudak Uyuşması Nasıl Geçer?

Dudaklarda uyuşma genellikle sık yaşanan bir durum olmamakla beraber bazı özel durumlarda sıklıkla yaşanabilir. Dudak uyuşması durumu, alt dudakta veya üst dudakta meydana gelebilir. Aynı zamanda tüm dudakta da ortaya çıkabilir. Dudak ve dil uyuşması ise altta yatan duruma göre farklı semptomlarla birlikte oluşabilir. Bu içeriğimizde, dudaklarda uyuşma neden olur? Dudak uyuşması nasıl geçer? Bu konuda neler yapılmalıdır? Gibi çeşitli sorularınızı yanıtlıyoruz.

Dudak Uyuşması Neden Olur?

Dudaklarda uyuşma ve karıncalanma nedenlerini 9 farklı şekilde özetleyebiliriz. İşte bu nedenler…

dudaklarda uyuşma neden olur

Stres

Stres durumu, depresyon ve kaygıdan kaynaklı derin ve hızlı solunum aktivitesini tetikler. Aynı zamanda stres sonucunda dudak uyuşması normaldir. Eğer stres durumu sonrasında dudak uyuşması meydana geliyorsa ve bu belirtiye ek olarak el ve ayaklarda da uyuşma oluyorsa sebebi stres diyebiliriz.

dudaklarda uyuşma neden olur

Alerji

Alerjik reaksiyonlar vücudun farklı birçok noktasına etki ettiği gibi dudaklara da etki eder. Özellikle hafif geçirilen alerjik reaksiyonlar dışında şiddetli gelişen alerjiler olabilir. Eğer dudak uyuşmasına ek olarak yüzde, ağızda ve boğazda şişme, yutma güçlüğü, nefes almada zorluk gibi belirtiler varsa acil tedavi gerektiren alerji durumuyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

dudaklarda uyuşma neden olur

Hassasiyet

Dudaklar, cildin bazı bölgeleri gibi kurumaya veya aşırı sıcağa tepki gösterebilir. Çok sıcak içmek, çok soğuk içmek veya soğuk havaya maruz kalmak dudağın uyuşmasına ve karıncalanmasına neden olur. Bu durum kısa süreliyse rahatsızlık vermez ancak uzun süreli olanlar ciddi problemlerin habercisi olabilir.

dudaklarda uyuşma neden olur

Geçici İskemik Atağı

Dudaklarda uyuşma neden olur? Bir diğer neden, geçici iskemik atağıdır. Bu atak yaygın şekilde inme olarak adlandırılır. Beyne giden kan akışı bloke olur ve geçici iskemik atağı oluşur. Aynı zamanda inme benzeri semptomları beraberinde getirebilir. Dudak uyuşması ise bu durumun en önemli belirtilerinden birisidir.

Raynaud Sendromu

Raynaud Sendromunda dudak uyuşması önemli bir belirtidir. Soğuk, stres gibi sebeplerin tetiklenmesi ile kan damarında meydana gelen değişikliklerden kaynaklı bir dolaşım bozukluğudur. Bu durum ise genellikle parmaklarda görülür fakat dudaklarda da uyuşma olasıdır.

Mineral Eksikliği

Fosfor, sodyum ve potasyum seviyesi, normalden düşük seviyede olan kişilerde kimyasal dengesizlik meydana gelir. Bu durumda sızlama, uyuşukluk veya karıncalanma gibi rahatsızlıklar olabilir. Genellikle el, ayak ve diğer uzuvlarda olabilir veya dudak, göz, kulak gibi kısımlarda ortaya çıkabilir.

Deniz Ürünleri Zehirlenmesi

Deniz ürünleri genel olarak toksin içeren su altı bitkileri ile beslenen canlılardır. Bu tarz besinler ise dudakta şişme ve uyuşma durumunu meydana getirebilir. İçinde zehirli madde içeren bazı levrekler, dipte yaşayan balıklar, kırlangıç balığı, barakuda ve diğer balıklar zehirlenmeye yol açabilir.

dudaklarda uyuşma neden olur

Zayıf Kan Dolaşımı

Dudaklarda uyuşma neden olur? Durumunda en sık karşılaşılan nedenlerinden birisi zayıf kan dolaşımıdır. Bu tarz bir durumda dudak çevresinde bulunan kan damarları daralır. Bu sebeple dudakta sıklıkla karıncalanma ve uyuşukluk hissetmek normaldir.

Periferik Nöropati

Periferik nöropatinin en önemli belirtilerinden birisi dudak uyuşmasıdır. Bu rahatsızlık ise çeşitli nedenlerden dolayı vücudun herhangi bir kısmında oluşan sinir hasarıdır. Uyuşma durumu genellikle bacaklardan başlar ve yukarıya doğru ilerler.

Dudak Uyuşması Nasıl Geçer?

Dudak uyuşması neden olur? Sorusunu cevapladık. Şimdi ise dudak uyuşması nasıl geçer? Sorusuna detaylı bir şekilde göz atalım. Öncelikle uyuşma nedeni bulunmalıdır ve tedavi sürecine başlanmalıdır. Eğer dudak uyuşması ciddi değil ise, evde birkaç basit yöntemle dudak uyuşması problemine çözüm bulabilirsiniz.

  • Uyuşma nedeni, ilaç kullanımı ile oluyorsa doktor kontrolü ile ilaç bırakılmalıdır.
  • Uyuşma eğer alerjik reaksiyondan dolayı meydana geliyorsa, doktor önerisi ile alerji ilacı kullanılabilir.
  • Soğuk havadan dolayı oluşan uyuşmalar için nemlendirici veya vazelin kullanılabilir.
  • Eğer dudak uyuşması, vitamin eksikliğinden meydana geliyorsa doktor tavsiyesi ile vitamin kullanılabilir.
  • Yüz felci tanısı varsa, yüz hareketlerini iyileştirmek için ağzınızı genişçe açmak, balon şişirmek ve çeşitli yüz hareketleri yapmak gibi egzersizler önerilebilir.
dudaklarda uyuşma neden olur

Dudak Uyuşması Yüz Felci mi?

Eğer dudak uyuşması sorunu yaşıyorsanız en kısa sürede nöroloji doktoruna görünmeniz gerekir. Doktor, size çeşitli teşhis yöntemleri uygulayarak soruna göre tedavi gerçekleştirir. Genel olarak yüz felci dudak uyuşması ile belli olmaz. Ancak dudak uyuşmasına ek olarak gelişen belirtileri göz önüne almak oldukça önemlidir.

Alt Dudak Uyuşması Neden Olur?

Alt dudak uyuşması, dudağın alt kısmında his kaybı olarak meydana gelir. Genel olarak alt dudak uyuşması neden olur? Baktığımız zaman eğer üst dudakla birlikte uyuşma oluyorsa, yukarıda saydığımız nedenler öne çıkabilir. Aynı zamanda böcek ısırmaları, kullanılan kozmetik ürünleri, arı sokması gibi çeşitli nedenler alt dudağın uyuşmasına neden olabilir. Alt dudak uyuşması için öncelikle dudağınıza fiziksel olarak farklı bir temas olup olmadığını kontrol etmeniz önerilir.

dudaklarda uyuşma neden olur

Üst Dudak Uyuşması Neden Olur?

Dudak, dil ve ağızın genelinde uyuşma ve karıncalanmaya neden olan çeşitli birçok faktör vardır. Genel olarak klinik bir endişe kaynağı olmamakla beraber migren, kaygı ve stres sonucu meydana çıkabilir. Bu aşamada sadece üst dudak uyuşması neden oluyor? Baktığımız zaman yine yukarıda belirttiğimiz nedenlerle alakalı bir durum olabilir. Bunun dışında genellikle üst dudakta çıkabilen uçuklarda üst dudak uyuşması nedenleri arasındadır.

Genel olarak özetlemek gerekirse, bu tarz geçici ve hafif uyuşmalar ciddi sorunlara yorulmaz. Ancak normal bir belirti değildir. Eğer sıklıkla dudak uyuşması yaşıyorsanız, en kısa zamanda doktorunuza danışmanız önerilir.

Dikkat! Dudaklarda Uyuşma Neden Olur? Dudak Uyuşması Nasıl Geçer? İçeriğimiz ilginizi çektiyse, Sol Avuç İçi Kaşınması Neden Olur? Sol El Kaşınması Neden Olur? İçeriğimize göz atmanızı öneriyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz