Doğum Sonrası Depresyonu Sadece İki Fotoğrafla Çarpıcı Biçimde Ortaya Koyan Anne

Sosyal medya, herkes için gerçekçi olmayan standartlar ve beklentiler yaratıyor. Bunu hepimiz biliyoruz… Ve ne yazık ki, bu durumdan en çok zarar görenlerden birisi de yeni anne olmuş kişiler.

Kısa bir süre önce ikinci kez anne olan Kathy DiVincenzo isimli genç kadın, işte bu bahsettiğimiz “mükemmel anne”leri sosyal medyada görmekten bıktı ve fotoğrafçı arkadaşı Danielle Fantis’le birlikte, anne olmanın başka ama bir o kadar da olası bir yönünü, insanlara göstermeye karar verdi.

Doğum sonrası depresyon, anksiyete ve obsesif kompulsif bozukluklardan muzdarip bir kadın olan Kathy, bu mücadelede yalnız olmadığını bildiği ve doğrum sonrası depresyona karşı farkındalığı artırmak için Facebook hesabında, kendi hikayesini paylaştı.

Kathy ve arkadaşı Danielle, doğum sonrası depresyon yaşayanların nasıl göründüğünü göstermek için birlikte bir fotoğraf çekimi gerçekleştirdiler. Bu çarpıcı resimler, doğum sonrası depresyonda, her yeni gün, değişen hislerinizi gösteriyor: Bir gün kendinize güveniniz tam ve mutlusunuz; ertesi gün ise yataktan çıkmak istemeyecek kadar çaresiz ve güçsüz hissediyorsunuz…

Aşağıda, fotoğraflar eşliğinde, Kathy’nin 70 binden fazla paylaşım alan cümlelerini okuyacaksınız. Onun cümleleri birçok insana ulaştı ve umuyoruz ki, ulaştığı herkese de yardımı olmuştur…

“Bu resimlerden ikisi de, benim hayatımı temsil ediyor. Ama bunlardan sadece birini rahatlıkla paylaşabiliyorum.”

“Yaşadığım şeyden daha yorucu olan bir şey varsa, o da, diğer fotoğraftaki ben değilmişim gibi davranmak. Bu gerçeği, senden saklamak için 2 kat daha fazla yoruluyorum. Çünkü beni zayıf, delirmiş ya da korkunç bir anne gibi görmenden korkuyorum.”

“İhtiyacımız olan şey, doğum yapan her kadının mutlu olduğu varsayımından vazgeçmek. Çünkü doğum yapan her 7 kadından 1’i, mutlu değil.”

“İhtiyacımız olan şey, bir an önce, insanları damgalamayı bırakmak. Ve hikayemizi başkalarıyla paylaşarak, doğum sonrası depresyon yaşayanların yalnız olmadıklarını göstermek.”

“Kimse sana söylemese de, sen aslında harika bir iş yapıyorsun. Seviliyorsun ve buna layıksın. Yalnız değilsin.”

İşte bu da, Kathy’nin Facebook’unda paylaştığı gönderinin tamamında yazdıkları:

“Muhtemelen şu anda, kendini çok rahatsız hissediyorsun (tıpkı benim gibi). Sosyal çevrenin sana geçmişte zorla yerleştirdiği rahatsız edici, hasta düşünceleri benimle paylaşabilmen ve beni dinlemen için seni zorlayacağım.

Doğum sonrası depresyon, anksiyete ve obsesif kompulsif bozukluklardan muzdarip biri olarak; sana bunun gerçekte nasıl bir şey olduğunu gösterme zamanı geldi.

Gerçek şu ki, bu resimlerin ikisi de, benim hayatımı temsil ediyor. Ama bu gerçeklerden sadece birini rahatlıkla paylaşabiliyorum; asıl sorun da bu. Yani bu şartlardan daha zor ve yorucu olan bir şey varsa, o da, diğer fotoğraftaki ben değilmişim gibi davranmak. Bu gerçeği senden saklamak için iki kat daha fazla yoruluyorum; çünkü seni rahatsız etmekten korkuyorum. Beni zayıf, delirmiş ya da korkunç bir anne gibi görmenden korkuyorum. Ve bu düşüncelerimde yalnız olmadığımı biliyorum.

Bizim ihtiyacımız olan şey; doğum sonrası dönemde, her kadının mutlu olduğunu varsaymaktan vazgeçmek; çünkü 7 kadından 1’i mutlu değil. Ve yeni ebeveyn olmuş kişilerle ilgili, “normal” olanı sorgulamak yerine; daha derinde yaşadıklarını öğrenmeye çalışmak. Doğum sonrası depresyonun belirtilerini, risk faktörlerini ve bunu yaşayan kişilere nasıl destek olabileceğimizi öğrenmek…

Bizim ihtiyacımız olan şey, bir an önce insanları damgalamayı bırakmak. Ve #EndTheSilence hashtag’iyle kendi hikayemizi anlatarak, diğerlerine de yalnız olmadıklarını göstermek. Eğer sen de doğum sonrası depresyonu yaşıyorsan veya yaşadıysan; lütfen hikayeni bizimle paylaş. Paylaş ki, diğerlerine de, sessizce acı çekmek zorunda olmadıklarını gösterelim.

Kimse sana söylemese de, sen aslında harika bir iş yapıyorsun. Seviliyorsun ve buna layıksın. Yalnız değilsin.”

Bu yeni anne olmuş genç kadının cümlelerinin daha çok insana ulaşması ve doğum sonrası depresyon yaşayan tüm kadınlara ilham olması için, listemizi paylaşmayı unutmayın!

Yararlanılan Kaynak

İLGİLİ YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

SON YAZILAR